Gazeta.pl Next >  Biznes >  Spółki energetyczne mocno tanieją na giełdzie. Wszystko przez jedną wypowiedź ministra

Spółki energetyczne mocno tanieją na giełdzie. Wszystko przez jedną wypowiedź ministra

A A A
Minister Krzysztof Tchórzewski

Minister Krzysztof Tchórzewski

Jeszcze w tym miesiącu możliwe jest, że rząd podejmie decyzję o budowie elektrowni jądrowej - powiedział w poniedziałek minister energii Krzysztof Tchórzewski. We wtorek na jego słowa mocno zareagowali inwestorzy giełdowi.

- W tym miesiącu możliwe jest rozstrzygnięcie w sprawie inwestycji w energetykę jądrową. Wszystkie nasze analizy pokazują, że w tym kierunku musimy pójść – powiedział minister Tchórzewski podczas Welconomy Forum w Toruniu.

Sprecyzował przy tym, że zostanie wybrana odpowiednia „konstrukcja finansowa” dla tej inwestycji. Rząd będzie odgrywał tutaj zatem dużą rolę. - Jeśli będzie decyzja o potrzebie zaangażowania się państwa w ten projekt, to wtedy decyzje będą podejmowane na Radzie Ministrów - dodał.

Już tylko te słowa mogły zaniepokoić inwestorów – budowa elektrowni atomowej to ogromne koszty, które w dużym stopniu spadną na kontrolowane przez państwo koncerny energetyczne. W związku z tym o sutych dywidendach można już zapomnieć. Tchórzewski to zresztą przypomniał, mówiąc w Toruniu, że nie jest zwolennikiem dużych dywidend ze spółek energetycznych.

Czytaj więcej:  W lutym inwestorów bardzo wystraszył pomysł włączenia Orlenu w budowę elektrowni jądrowej. 

Inwestorzy zareagowali bardzo żywo na słowa ministra. Akcje PGE, największego polskiego koncernu energetycznego potaniały we wtorek na GPW o 4,18 proc., Enea stracił 3,81 proc., Tauron 3,41 proc., a Energa 2,55 proc.

Akcje spółek energetycznych kontrolowanych przez państwo tracą od mniej więcej pół roku i jest to związane głównie z pomysłami rządu związanymi z włączeniem je w budowę polskiej atomówki oraz zmniejszeniem wypłacanych przez nie dywidend – te mają pójść na duże inwestycje.

Notowania spółek energetycznych na GPW w porównaniu z indeksem WIG20Notowania spółek energetycznych na GPW w porównaniu z indeksem WIG20 Stooq.pl

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”.

Polecamy
    • 10.03.2018, Moon Township, Pensylwania, Donald Trump na wiecu poparcia dla republikańskiego kandydata na kongresmena Ricka Saccone. Bezpieczeństwo USA zagrożone. Trump blokuje największe w historii przejęcie w świecie technologii
    • DLOOP\Dwojka Kultowy polski komunikator został przejęty. Transakcja może być warta miliony złotych
Komentarze (52)
Spółki energetyczne mocno tanieją na giełdzie. Wszystko przez jedną wypowiedź ministra
Zaloguj się
  • Oceniono 11 razy 11

    Może nie chlapnął ale stwierdził, że to jest technicznie uzasadnione przedsięwzięcie. Cały rok krytykowano pracę poprzedników , rok czy półtora milczenia i wchodzimy bez rozgłosu na tory przedsięwzięcia któremu szlak przetarli inni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane