Spółki energetyczne mocno tanieją na giełdzie. Wszystko przez jedną wypowiedź ministra

Marcin Kaczmarczyk
Jeszcze w tym miesiącu możliwe jest, że rząd podejmie decyzję o budowie elektrowni jądrowej - powiedział w poniedziałek minister energii Krzysztof Tchórzewski. We wtorek na jego słowa mocno zareagowali inwestorzy giełdowi.

- W tym miesiącu możliwe jest rozstrzygnięcie w sprawie inwestycji w energetykę jądrową. Wszystkie nasze analizy pokazują, że w tym kierunku musimy pójść – powiedział minister Tchórzewski podczas Welconomy Forum w Toruniu.

Sprecyzował przy tym, że zostanie wybrana odpowiednia „konstrukcja finansowa” dla tej inwestycji. Rząd będzie odgrywał tutaj zatem dużą rolę. - Jeśli będzie decyzja o potrzebie zaangażowania się państwa w ten projekt, to wtedy decyzje będą podejmowane na Radzie Ministrów - dodał.

Już tylko te słowa mogły zaniepokoić inwestorów – budowa elektrowni atomowej to ogromne koszty, które w dużym stopniu spadną na kontrolowane przez państwo koncerny energetyczne. W związku z tym o sutych dywidendach można już zapomnieć. Tchórzewski to zresztą przypomniał, mówiąc w Toruniu, że nie jest zwolennikiem dużych dywidend ze spółek energetycznych.

Czytaj więcej:  W lutym inwestorów bardzo wystraszył pomysł włączenia Orlenu w budowę elektrowni jądrowej. 

Inwestorzy zareagowali bardzo żywo na słowa ministra. Akcje PGE, największego polskiego koncernu energetycznego potaniały we wtorek na GPW o 4,18 proc., Enea stracił 3,81 proc., Tauron 3,41 proc., a Energa 2,55 proc.

Akcje spółek energetycznych kontrolowanych przez państwo tracą od mniej więcej pół roku i jest to związane głównie z pomysłami rządu związanymi z włączeniem je w budowę polskiej atomówki oraz zmniejszeniem wypłacanych przez nie dywidend – te mają pójść na duże inwestycje.

Notowania spółek energetycznych na GPW w porównaniu z indeksem WIG20Notowania spółek energetycznych na GPW w porównaniu z indeksem WIG20 Stooq.pl

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”.

Więcej o:
Komentarze (52)
Spółki energetyczne mocno tanieją na giełdzie. Wszystko przez jedną wypowiedź ministra Tchórzewskiego
Zaloguj się
 • yrec61

  Oceniono 18 razy 12

  ten pozbawiony kompetencji facet, nie pierwszy raz coś zamieszał na giełdzie

 • sil.m

  Oceniono 11 razy 11

  Może nie chlapnął ale stwierdził, że to jest technicznie uzasadnione przedsięwzięcie. Cały rok krytykowano pracę poprzedników , rok czy półtora milczenia i wchodzimy bez rozgłosu na tory przedsięwzięcia któremu szlak przetarli inni.

 • matitalolo

  Oceniono 11 razy 9

  Geniusz ? to zbyt mało -Eugeniusz biznesu. I do tego ta inteligentna morda .

 • icu2

  Oceniono 4 razy 2

  Przy takim postępie w zakresie technologii OZE, porowskitów, mikrokropek krzemowych, napowietrznych pomp ciepła a nawet zgazowania węgla.
  Jak można skazywać nasz kraj na tak kosztowną elektrownię jądrową. Z przyjemnością przeczytałbym te wszystkie analizy na które powołuje się Pan Tchórzewski, że własnie w kierunku atomu powinniśmy iść. Jakoś Niemcy chyba mają inne analizy bo z ich analiz wychodzi zupełnie odwrotnie. A nas chcą wsadzić na minę 30 lat wielkich kosztów a jak przyjdzie czas na efekty pracy atomu to się okaże że nikomu to nie potrzebne, tylko kłopot i koszty utrzymania i że trzeba teraz się społecznie zrzucić na rozbiórkę i utylizację. Masakra - siwe włosy na głowie Pana Tchórzewskiego a w głowie słoma.

 • frajtak

  Oceniono 2 razy 2

  Pisowska ławka specjalistów...: eksperci jak z kociej zadziochy fujarka.

 • daniel.jed

  Oceniono 2 razy 2

  Niech w Toruniu zbudują. Woda do chłodzenia jest. Torunianie zasłużyli na tę inwestycję. Guru będzie zarządzał.

 • Staszek Kulka

  Oceniono 1 raz 1

  właściwie ten człowiek nie powinien być ministrem Morawiecki robi trzystki powinien go wywaliś na zbity pysk

 • icu2

  Oceniono 1 raz 1

  Jak ogolony to z twarzy nie podobny do nieczego

 • pe_ro

  Oceniono 1 raz 1

  "...Jeszcze w tym miesiącu możliwe jest, że rząd podejmie decyzję o budowie elektrowni jądrowej - powiedział w poniedziałek minister energii Krzysztof Tchórzewski....". Czy w tych chorych na faszyzm i manię wielkości PiSSowskich łbach nie zrodził się pomysł aby Polska była krajem posiadającym BOMBĘ ATOMOWĄ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX