Galeria handlowa ogłosiła, że jest dworcem i zakaz handlu jej nie obowiązuje. PKP Intercity podejmuje kroki prawne

Robert Kędzierski
11 marca 2018, Galeria Metropolia.

11 marca 2018, Galeria Metropolia. (JAN RUSEK)

PKP Intercity zapowiada podjęcie kroków prawnych przeciwko spółce zarządzającej Galerią Metropolia. Gdańska firma uważa, że ma prawo być nazywana dworcem i działać w niedziele objęte zakazem handlu. Kolejowi eksperci twierdzą, że nie ma ku temu podstawy prawnej.

Galeria Metropolia z Gdańska jest chyba jedyną tego typu jednostką w kraju, która postanowiła zamienić się w dworzec. Spółka zarządzająca obiektem uruchomiła w nim kasy biletowe, co miałoby pozwolić na prowadzenie działalności w niedziele objęte zakazem handlu. Spod nowego prawa są bowiem wyjęte sklepy prowadzące sprzedaż związaną z bezpośrednią obsługą podróżnych.

PKP Intercity: to nie jest dworzec

Wiadomości Handlowe donoszą, że władze PKP Intercity nie zgadzają się na traktowanie Galerii jak dworca. Podjęły kroki prawne, które mają uniemożliwić dalszą działalność w niedziele objęte zakazem.

Czytaj też: Za nami pierwsza niedziela z zakazem handlu. 

Według kolejarzy nie doszło do zawarcia umowy pomiędzy PKP Intercity a spółką zarządzającą Galerią Metropolia. W związku z tym przekonywanie najemców i konsumentów, że może ona działać w ramach bezpośredniej obsługi podróżnych jest nieuprawnione. Państwowa spółka twierdzi, że  doszło do "naruszania zbiorowych interesów konsumentów" i popełniono "czyn nieuczciwej konkurencji".

Galeria odpiera zarzuty: bilety sprzedajemy legalnie 

Andrzej Klein, szef centrum handlowego, w rozmowie z Wiadomościami Handlowymi potwierdza, że nie doszło jeszcze do zawarcia umowy. Twierdzi jednak, że podróżni mogą kupić w placówce bilety. Wyznaczony pracownik kupuje je za pośrednictwem internetu i odsprzedaje podróżnym w tej samej cenie. 

Firma nie dokonuje sprzedaży biletów w imieniu ani pod firmą PKP Intercity, tj. nie działa na podstawie umowy agencyjnej, lecz sprzedaży biletów dokonuje we własnym imieniu, wydając klientowi paragon fiskalny, w którym określony jest jednoznacznie sprzedawca biletu, tj. Centrum Hevelius.

- czytamy w oświadczeniu wydanym przez zarząd Galerii. 

Niedziela z zakazem

Galeria Metropolia była jednym z obiektów skontrolowanych przez Państwową Inspekcję Pracy. W minioną niedzielę, pierwszą objętą zakazem handlu, inspektorzy stwierdzili, że większość sklepów otwartych w centrum była obsługiwana zgodnie z prawem - przez właścicieli lub najbliższą rodzinę.

Przy okazji wejścia w życie przepisów o zakazie handlu w niedziel rząd podkreślał, że jeśli pojawią się pomysły na "obejście" prawa ustawa zostanie odpowiednio znowelizowana. 

***

Zakaz handlu w niedziele - w te dni sklepy będą zamknięte

Zobacz także
Komentarze (207)
Galeria handlowa ogłosiła, że jest dworcem i zakaz handlu jej nie obowiązuje. PKP Intercity podejmuje kroki prawne
Zaloguj się
 • krzysztof_ptk

  Oceniono 79 razy 65

  A nie mogą się ogłosić jako obiekt sakralny? Postawią kapliczkę, zaczną sprzedawać świece i obrazki...Skoro Rydzykowi wolno...

 • evergreen111

  Oceniono 49 razy 41

  Od kiedy to i na jakiej prawnej podstawie PKP Intercity ma prawo decydować czy jakiś budynek jest dworcem czy nie? Jacyś porąbańcy kierują tą firmą!

 • Tadeusz M

  Oceniono 51 razy 39

  Nie od dzis wiadomo że masa wyjątkow powoduje kombinowanie.
  Ale tak to jest jak miernoty piszą prawo na zamowienie polinteligentow.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX