Galeria handlowa ogłosiła, że jest dworcem i zakaz handlu jej nie obowiązuje. PKP Intercity podejmuje kroki prawne

Robert Kędzierski
PKP Intercity zapowiada podjęcie kroków prawnych przeciwko spółce zarządzającej Galerią Metropolia. Gdańska firma uważa, że ma prawo być nazywana dworcem i działać w niedziele objęte zakazem handlu. Kolejowi eksperci twierdzą, że nie ma ku temu podstawy prawnej.

Galeria Metropolia z Gdańska jest chyba jedyną tego typu jednostką w kraju, która postanowiła zamienić się w dworzec. Spółka zarządzająca obiektem uruchomiła w nim kasy biletowe, co miałoby pozwolić na prowadzenie działalności w niedziele objęte zakazem handlu. Spod nowego prawa są bowiem wyjęte sklepy prowadzące sprzedaż związaną z bezpośrednią obsługą podróżnych.

PKP Intercity: to nie jest dworzec

Wiadomości Handlowe donoszą, że władze PKP Intercity nie zgadzają się na traktowanie Galerii jak dworca. Podjęły kroki prawne, które mają uniemożliwić dalszą działalność w niedziele objęte zakazem.

Czytaj też: Za nami pierwsza niedziela z zakazem handlu. 

Według kolejarzy nie doszło do zawarcia umowy pomiędzy PKP Intercity a spółką zarządzającą Galerią Metropolia. W związku z tym przekonywanie najemców i konsumentów, że może ona działać w ramach bezpośredniej obsługi podróżnych jest nieuprawnione. Państwowa spółka twierdzi, że  doszło do "naruszania zbiorowych interesów konsumentów" i popełniono "czyn nieuczciwej konkurencji".

Galeria odpiera zarzuty: bilety sprzedajemy legalnie 

Andrzej Klein, szef centrum handlowego, w rozmowie z Wiadomościami Handlowymi potwierdza, że nie doszło jeszcze do zawarcia umowy. Twierdzi jednak, że podróżni mogą kupić w placówce bilety. Wyznaczony pracownik kupuje je za pośrednictwem internetu i odsprzedaje podróżnym w tej samej cenie. 

Firma nie dokonuje sprzedaży biletów w imieniu ani pod firmą PKP Intercity, tj. nie działa na podstawie umowy agencyjnej, lecz sprzedaży biletów dokonuje we własnym imieniu, wydając klientowi paragon fiskalny, w którym określony jest jednoznacznie sprzedawca biletu, tj. Centrum Hevelius.

- czytamy w oświadczeniu wydanym przez zarząd Galerii. 

Niedziela z zakazem

Galeria Metropolia była jednym z obiektów skontrolowanych przez Państwową Inspekcję Pracy. W minioną niedzielę, pierwszą objętą zakazem handlu, inspektorzy stwierdzili, że większość sklepów otwartych w centrum była obsługiwana zgodnie z prawem - przez właścicieli lub najbliższą rodzinę.

Przy okazji wejścia w życie przepisów o zakazie handlu w niedziel rząd podkreślał, że jeśli pojawią się pomysły na "obejście" prawa ustawa zostanie odpowiednio znowelizowana. 

***

Niedziele handlowe 2018 - w te dni sklepy będą zamknięte

Więcej o:
Komentarze (206)
Galeria handlowa ogłosiła, że jest dworcem i zakaz handlu jej nie obowiązuje. PKP Intercity podejmuje kroki prawne
Zaloguj się
 • krzysztof_ptk

  Oceniono 79 razy 65

  A nie mogą się ogłosić jako obiekt sakralny? Postawią kapliczkę, zaczną sprzedawać świece i obrazki...Skoro Rydzykowi wolno...

 • evergreen111

  Oceniono 49 razy 41

  Od kiedy to i na jakiej prawnej podstawie PKP Intercity ma prawo decydować czy jakiś budynek jest dworcem czy nie? Jacyś porąbańcy kierują tą firmą!

 • Tadeusz M

  Oceniono 51 razy 39

  Nie od dzis wiadomo że masa wyjątkow powoduje kombinowanie.
  Ale tak to jest jak miernoty piszą prawo na zamowienie polinteligentow.

 • orzelek2004

  Oceniono 11 razy 9

  Przecież IC nie zarządza dworcami. Znowu Mamińskiego pogięło. PLK się nie odzywa to znaczy , że poziom kadry zarządzającej tam jest na wyższym poziomie niż w IC.

 • zbych21

  Oceniono 9 razy 9

  Widać prezes PKP IC to zajadły pisior i chce się wykazać. Bo co PKP Intercity ma do tego? Przecież to tylko przewoźnik. To tak jakby firma spedycyjna miała pretensję, że ktoś nazwał się stacją paliwową. Już prędzej leżałoby to w kompetencji PKP PKL, które obsługują kolejową infrastrukturę (linie, stacje itp.).

 • droch

  Oceniono 9 razy 7

  Może niech ten pajac z PKP IC zajmie się tym, że wczorajszy pociąg z Przemyśla przyjechał do Szczecina z opóźnieniem 150 minut. Bo chyba za to to przewoźnik odpowiada?

 • lun2000

  Oceniono 11 razy 7

  Wprowadzili wolne niedziele w handlu w ciągu kilku miesięcy. Czy ktoś się zastanowił ze są pozawierane umowy wzięte kredyty stworzone biznes plany.To tylko świadczy o tym jak to jest majstrować przy prawie. To też nie powinno być dozwolone. Zmienić sobie ot tak prawo. Wprowadzenie takiego prawa jeśli już powinno trwać jakieś 5 lat minimum. Ale każdy ma to gdzieś. Stąd takie szamotanie.

 • owca888

  Oceniono 9 razy 7

  To przedsmak państwa policyjnego, drodzy wolacy. Obyście jak najszybciej to odczuli na własnej skórze - bo odczujecie, to tylko kwestia czasu.

  Skorzystało 380 tys osób, straciliśmy wszyscy. Tak na oko co najmniej 29 mln dorosłych, którzy z nieopisaną radością popędzą do kościoła i dadzą na tacę. Głupie klechy.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 6 razy 6

  dlaczego nie pytacie się patafiana z IC co on ma do dworca PKP?

  bo IC dworcami NIE zarządza

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX