Prawie 50 milionów złotych z 500 plus do zwrotu. Głównie przez zbyt wysokie zarobki

Pobierając 500 plus nie warto starać się o zwiększenie dochodów. Łatwo stracić prawo do świadczenia i musieć zwracać pieniądze.

Niemal 50 milionów złotych nienależnie pobranych świadczeń muszą zwrócić rodziny, które pobierały 500 plus pomimo braku uprawnień. Najczęściej konieczność zwracania pieniędzy wynika z faktu, że świadczeniobiorcy nie poinformowali urzędników o zmianach w swojej sytuacji.

- Nie jest to zjawisko ani nowe, ani dotykające znaczną część osób. Każdy z nas, który pobiera świadczenie na podstawie określonych warunków, musi sumiennie i rzetelnie wypełniać te oświadczenia i je aktualizować, bo w innym przypadku mogą nastąpić właśnie takie decyzje o zwrocie – mówiła minister Elżbieta Rafalska. Dodała, że zadanie to (odzyskiwanie pieniędzy) wykonują samorządy.

500 plus i 800 złotych na osobę

Każdy beneficjent programu 500 plus powinien informować lokalne ośrodki pomocy społecznej o zmianach w swojej sytuacji rodzinnej i zarobkowej. Szczególne znaczenie ma to dla osób, które świadczenie pobierają na pierwsze dziecko, czyli muszą się zmieścić w nisko postawionym progu dochodowym – 800 złotych na osobę w rodzinie.

Poza tym, czasem nawet niewielka podwyżka lub premia może zaś sprawić, że zostanie on przekroczony. A o każdej zmianie należy zawiadamiać urząd, inaczej grozi właśnie utrata 500 plus i konieczność jego zwrotu za cały okres nienależnego pobierania pieniędzy.

Znikome wartości

Według resortu Rodziny Pracy i Polityki Społecznej skala zjawiska nie jest duża. Kwoty do zwrotu to około 48 mln złotych, na 23 mld złotych, które wypłacono świadczeniobiorcom. Stanowi to 0,2 procenta wypłaconych pieniędzy. Odsetek nienależnych świadczeń wyższy jest w przypadku świadczeń rodzinnych i wynosi 0,58 proc. W obu wypadkach są to znikome wartości.

Za tą statystyką stoją jednak ludzie, dla których jest to realny problem. To kilka tysięcy rodzin w całej Polsce, których problem wynika najczęściej z faktu nieznacznego przekroczenia progów dochodowych. Oczywiste przypadki wyłudzeń stanowią niewielką część decyzji nakazujących zwrot nienależnych świadczeń.

Cotygodniowe podsumowanie roku 11/2018. Podcast ekonomiczno - polityczny Rafała Hirscha

Więcej o:
Komentarze (41)
Prawie 50 milionów złotych z 500 plus do zwrotu. Głównie przez zbyt wysokie zarobki
Zaloguj się
 • krzysztof_ptk

  Oceniono 7 razy 3

  Morawiecki , właściciel 12 mieszkań nie musi się martwić że zabraknie mu gotówki do pierwszego.
  Ale gdy się żąda zwrotu od najbiedniejszych z biednych, powstają olbrzymie ludzkie tragedie. Coś to 500 + nie zostało do końca przemyślane.

 • turkucio

  Oceniono 7 razy 3

  Dla ministrów może są to znikome wartości, a czy są znikome dla osób które muszą to zwrócić? Np. dla trzyosobowej rodziny w której dochód był poniżej 2400zł (żeby się załapać), a teraz nieco powyżej, nawet kwota 1000zł to nie jest mało.

 • Oceniono 2 razy 2

  A miało być 500+na każde dziecko naiwni Polacy poszli głosować i teraz jest skutek jeszcze trochę i wszyscy będą musieli to zwrócić

 • hunkyyankee

  Oceniono 2 razy 2

  Szoker...nieroby żyjące z socjalu wyłudzają pieniądze. No kto by pomyślał. Tak to jest jak z rozpłodu robi się sposób na życie.

 • gibbonzlodzi

  Oceniono 4 razy 2

  Synuś parlamentarnego oszusta niejakiego Kornela, mianowany ostatnio ukazem żoliborskiego zasrańca na Premiera, przepisał majątek na żonę. Może też wyłudził 500+ na pierwsze z czterech dziecko - sprawdza to ktoś?

 • peer_dolinski

  Oceniono 4 razy 2

  Zaczyna kasy brakowac, ....

 • klassa

  Oceniono 4 razy 2

  Rodziny muszą zwracać. Pani Szydło - przyznaną sobie nagrodę - już nie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX