Gigant naftowy wstydzi się ropy? Zmienia nazwę. Analitycy nieco zaskoczeni

Statoil Miles

Statoil Miles (fot. Statoil)

Ropa naftowa, na której Norwegowie zbudowali swoje bogactwo, dziś staje się nieco wstydliwa. Statoil ogłosił, że zmieni nazwę na Equinor.

Zmiana nazwy wejdzie w życie w maju. Zatwierdził ją norweski rząd, do którego należy dwie trzecie udziałów w firmie. Equinor to połączenie słów „equi” (równość, równowaga) oraz „nor” – Norwegia.

Rebranding największej norweskiej spółki naftowej ma być odzwierciedleniem zmiany jej strategii. Firma chce wyjść poza eksploatację ropy i gazu oraz mocniej postawić na czyste technologie – podaje CNN.

Statoil w tym momencie większość dochodów czerpie z wydobycia ropy i gazu, jednak już dziś rozwija działalność w zakresie energii odnawialnej. Ma farmy wiatrowe u wybrzeży Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Niemiec. Firma poinformowała, że do 2030 roku od 15 do 20 proc. inwestycji skieruje w odnawialne źródła energii.

Aktywa na sprzedaż

Zmiana nazwy nastąpi zaledwie kilka miesięcy po tym, jak wart 1 bilion dolarów norweski fundusz inwestycyjny zaskoczył wszystkich, informując, że pozbędzie się wszelkich aktywów związanych z ropą naftową i gazem, dotyczy to także akcji Statoilu.

Fundusz podał w listopadzie, że warte około 37 miliardów dolarów inwestycje w ropę i gaz zostaną sprzedane w celu ochrony kraju przed trwałym spadkiem cen energii.

Analitycy nieco zaskoczeni

Reakcje na decyzję Statoila są różne. Per Magnus Nysveen, szef analiz w Rystad Energy w Oslo powiedział, że ma mieszane odczucia co do zmiany nazwy. - Moja pierwsza reakcja była zaskoczeniem - powiedział. – Brzmi to trochę egzotycznie, niekoniecznie norwesko.

Jego zdaniem usuwanie słowa „ropa” z nazwy koncernu jest niepotrzebne. - Ropa jest czymś, co jest potrzebne wielu ludziom – podkreślił.

Aled Jones z Anglia Ruskin University w Wielkiej Brytanii ma nadzieję, że nowa nazwa jest sygnałem prawdziwej zmiany w stosunku do „starego systemu energetycznego”.

Cotygodniowe podsumowanie roku 11/2018. Podcast ekonomiczno - polityczny Rafała Hirscha

Zobacz także
Komentarze (17)
Gigant naftowy wstydzi się ropy? Zmienia nazwę
Zaloguj się
 • otopolskiepieklo

  Oceniono 3 razy 3

  no i mają rację, jeśli chcą inwestować w inne źródła energii

  przypominam, ze ich sąsiedzi chcą wyeliminować CAŁKOWICIE surowce 'kopalne' jako źródła energii - i to w całkiem niedalekiej perspektywie

 • luki.wawa

  Oceniono 5 razy 3

  Myślenie w przyszłość i tyle. Duży plus za odwagę. Co by nie mówić dotychczasowa marka była bardzo rozpoznawalna

 • trietiakow

  Oceniono 9 razy 1

  Tymczasem PISiactwo wykończyło polskie fabryki wież wiatrowych poprzez wprowadzenie szokujących ustaw antywiatrakowych. Załogi tych fabryk pracują teraz zagranicą, budując PKB Niemiec, Holandii, Belgii itd.... hahaha

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX