'Rzeczpospolita': Projekt rewolucji w kodeksie pracy w ostatniej chwili mocno się zmienił. Na korzyść pracodawców

M.in. możliwość zatrudniania najwięcej zarabiających osób na podstawie zlecenia zakładają nowości w projekcie kodeksu pracy, o których pisze "Rzeczpospolita". Warto jednak pamiętać, że do wejścia w życie jakichkolwiek zmian jeszcze bardzo daleka droga.

Poniedziałkowa "Rzeczpospolita" publikuje projekty indywidualnego i zbiorowego Kodeksu pracy, wypracowane przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy. Jak informuje, w ostatniej chwili w dokumentach zostało wprowadzonych kilka istotnych zmian. Komisja Kodyfikacyjna - w której gronie znaleźli się zarówno związkowcy (jako strona reprezentująca pracowników), jak i reprezentanci pracodawców (m.in. z Pracodawców RP) i niezależni eksperci -swoje półtoraroczne prace zakończyła w zeszłym tygodniu.

Nową rzeczą jest m.in. uściślenie, kiedy dana osoba nie musiałaby być zatrudniona w strukturze danej firmy na podstawie umowy o pracę, ale w oparciu o umowę o zatrudnieniu niepracowniczym – czyli np. umowę-zlecenie. Wcześniej mowa była tylko o posiadaniu przez tę osobę „specjalistycznej wiedzy” (co to dokładnie znaczy - decydowałyby sądy), teraz mowa jest też o kadrze zarządzającej.

Dodano także bardzo istotny warunek - takie osoby musiałyby osiągać średnie dochody za godzinę pracy "w wysokości co najmniej 5-krotności stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę" - czyli ok. 70 zł na godzinę. To oznaczałoby, że nawet 300 tys. osób z wysokimi zarobkami można by legalnie zatrudniać na umowach cywilnoprawnych – takim osobom nie przysługiwałyby przywileje jak dla osób z umowami o pracę.

.. projekt zmian w kodeksie pracy

Wiele mówi się także o prostszych dla pracodawców zasadach zwolnienia pracownika z pracy, w szczególności przez pracodawców zatrudniających do 10 pracowników. Otóż taki pracodawca, w świetle nowych pomysłów, nie musiałby uzasadniać wypowiedzenia umowy o pracę, ale w zamian musiałby wypłacić odprawę. Zatem miałby wybór - czy wypowiedzenie uzasadniać i nie wypłacać odprawy, czy wypowiedzenia nie uzasadniać, ale wypłacić odprawę.

Nowy kodeks pracy? Na razie tylko plany

Pomysły na zmiany w kodeksie pracy budzą sprzeciw m.in. Pracodawców RP. Dr hab. Monika Gładoch, wiceprzewodnicząca Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy, nie zaakceptowała projektu. Swoje wątpliwości i zastrzeżenia tłumaczyła m.in. w niedawnym wywiadzie dla next.gazeta.pl oraz w oświadczeniu na stronie Pracodawców RP.

Czytaj więcej: Nowy Kodeks pracy. "Pracownicy będą żyli w jeszcze większym strachu niż dotąd"

Koniecznie należy pamiętać, że ustalenia Komisji Kodyfikacyjnej to absolutnie wstępna faza prac nad zmianami w kodeksie pracy. Teraz projektami zajmie się Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, potem rząd, następnie Sejm i Senat, potem prezydent (oczywiście przy założeniu, że projekt nadal będzie „pchany” do przodu, a nie zostanie w którymś momencie całkiem zamrożony). Na każdym z tych etapów w projekcie mogą zajść wielkie zmiany. To, co kiedyś wejdzie w życie, może w ogóle nie przypominać tego, co zaproponowała Komisja Kodyfikacyjna.

Czytaj też: Hirsch: "Janusze biznesu" kodeks pracy mają w nosie. I ten stary, i ten nowy

***

Cotygodniowe podsumowanie roku 11/2018. Podcast ekonomiczno - polityczny Rafała Hirscha

Więcej o:
Komentarze (48)
"Rzeczpospolita": Projekt rewolucji w kodeksie pracy w ostatniej chwili mocno się zmienił
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 19 razy 15

  Czytam od kilku tygodni te "projekty" i widzę jedno: KAŻDY orze jak może, tylko pracownika w tym wszystkim widać jak najmniej...

 • kemor234

  Oceniono 22 razy 12

  Istotne problemy jak choćby kilkuletnie oczekiwanie na wizytę u lekarza specjalisty nie są podejmowane.
  Za to mamy "rewolucję" w kodeksie pracy, zakaz handlu i tym podobne bzdury ...
  Od tego Polska się nie wzbogaci.
  Natomiast "politycy" i owszem. A nawet bardzo. Policzmy same nagrody.

 • 20portal

  Oceniono 12 razy 10

  Teraz "zarządzający" są już przede wszystkim z PiS, więc i ta "zmiana" w projekcie kodeksu pracy.
  Złodziejska Zmiana.

 • goborrr

  Oceniono 4 razy 4

  Obs*rali się, bo ktoś im powiedział, że jak wszystkich lekarzy i pielęgniarki wypie**lą na etaty to nawet na Szaserów będzie kolejka...

 • scierplaminoga

  Oceniono 4 razy 4

  ruszcie urlopy na niekorzyść i idziemy po was na Wiejską !

 • matts06

  Oceniono 4 razy 4

  Nic nowego. Jak PO miała gdzieś pracowników, tak samo ma ich gdzieś PiS, choć ten w przeciwieństwie do PO próbuje udawać, że jest za ludem, że jest za pracownikami. W rzeczywistości i w jednej i drugiej partii roi się od ludzi, którzy mają interes w tym, by to pracodawcom w Polsce żyło się lepiej (szczególnie tym dużym firmom), a ty zwykły człowieku jesteś mało ważny. Przecież PiS tak samo chodzi na kolanach przed wielkim biznesem, więc im się nie narazi, to było oczywiste.

 • wolf01

  Oceniono 4 razy 4

  Każdy przecież wie , że wielu pracuje na wielu "śmieciówkach" bo ma rodziny , dzieci i kredyty za mieszkania do splacenia TYLKO ten katonazistowski (nie0rząd tego nie jest w stanie pojąc przy zarobkach po 20 kilka tysięcy nie rozumie ludzi pracujących za najniższą i niewiele więcej
  oczywiście każdy wolałby siedzieć od 7 do np 15 wszystkie weekendy wolne i dostać nagrodę raz czy dwa razy w roku po np 50 tys za frajer i gnojenie innych bo TYLKO tym się zajmuje ten (nie)rząd mający w DU...E wszystkich oprócz kościoła i pasożytniczego lumpen elektoratu który w życiu najczęściej żadną praca nie schańbił

 • refio

  Oceniono 4 razy 4

  Kolejny bubel prawny

 • dejtrejder

  Oceniono 3 razy 3

  A dla kleru ile premii jest przewidziane w nowym kodeksie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX