Takie pomysły Ministerstwa Finansów bardzo lubimy. Duże ułatwienie dla osób wypełniających PIT

Robert Kędzierski
Ministerstwo Finansów znacznie ułatwia składanie deklaracji PIT. Z internetu pobrać można częściowo wypełnione formularze. Koniec z przepisywanie tego, co skarbówka i tak o nas już wie.

Ministerstwo Finansów udostępniło nowe narzędzie, które ułatwia złożenie deklaracji PIT. Od poniedziałku, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, dostępna jest specjalna strona, która umożliwia pobranie częściowo wypełnionych formularzy. 

Trudna nazwa, proste działanie

Nowe narzędzie znajdziemy pod dość długą nazwą: Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (PFR). Ministerstwo skrót tłumaczy z angielskiego - to pre-filled tax return. By skorzystać z formularza należy przewinąć nieco ekran i wskazać formularz, który chcemy wypełnić - PIT-37 lub PIT-38. 

W pierwszym, popularniejszym, z przypadków musimy wybrać sposób rozliczenia: • indywidualnie, z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci. W jaki sposób do formularza automatycznie trafią nasze dane? System sam je tam umieści. Musimy jednak dokonać autoryzacji. Można tego dokonać na trzy sposoby. Należy wpisać "kwotę przychodu uzyskaną w roku 2017". Można też skorzystać z Profilu Zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

PFR - wstępnie wypełnione zeznanie podatkowePFR - wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe Źródło: https://www.finanse.mf.gov.pl

Po wpisaniu tych danych pozycje takie jak koszty uzyskania przychodu, zaliczki na poczet podatku dochodowego, wpłacone przez pracodawcę składki zdrowotne automatycznie pojawią się w wymaganych miejscach. Zadaniem podatnika jest w tym wypadku jedynie sprawdzenie poprawności danych - można to zrobić porównując to, co widzimy na ekranie, z formularzem rozliczenia, który wręczył nam pracodawca.

Czytaj też: Co z obniżką podatków. Będzie nowa skala? 

Zeznanie można uzupełnić o inne przychody i koszty uzyskania przychodu. W kolejnym kroku możemy zdecydować, komu chcemy przekazać 1 procent naszego podatku oraz wystąpić o przysługujące nam ulgi i odliczenia (np. ulgę na dzieci).

Ostatni krok to wysyłka zeznania drogą elektroniczną. Otrzymane potwierdzenie jest dowodem na to, że spełniliśmy obowiązek. Nowy system Ministerstwa umożliwia też odnajdywanie złożonych wcześniej deklaracji, sprawdzanie ich statusu oraz wydruk.

Co istotne, do skorzystania z usługi rozliczenia PIT przez internet nie jest wymagany profil zaufany w Epuap. A to sprawia, że dostęp do usługi jest bardziej powszechny. 

Należy pamiętać o tym, że pięciokrotne podanie błędnych danych w systemie PFR uniemożliwia skorzystanie z systemu. 

***

Cotygodniowe podsumowanie roku 11/2018. Podcast ekonomiczno - polityczny Rafała Hirscha

Więcej o:
Komentarze (27)
Ministerstwo Finansów umożliwia pobieranie częściowo wypełnionych formularzy PIT. Wysyłka możliwa przez internet
Zaloguj się
 • yosemitesam

  Oceniono 4 razy 2

  "Musimy jednak dokonać autoryzacji. Można tego dokonać na trzy sposoby. Należy wpisać "kwotę przychodu uzyskaną w roku 2017" "

  No zaraz zaraz - co to niby za autoryzacja, skoro w momencie wysyłania PIT za 2017 mój przychód za 2017 nie jest znany nikomu poza mną samym, więc nie ma go w żadnej bazie danych weryfikującej zdalnie jego poprawność?
  Powinno być raczej za 2016.

 • bmarten

  Oceniono 8 razy 2

  Chyba powariowaliście, nie róbcie ludziom wody z mózgów. Wczoraj próbowałem "walczyć" z tym idiotyzmem, ale nie dałem rady. Przecież to kobyła, przez którą nie da się przebrnąć! Wymyślił to jakiś baran. N.p. w pewnym momencie to gó..o pyta mnie, czy chcę dołączyć formularz PIT/0. Zaznaczam TAK, bo chcę odliczyć darowiznę, ale ten formularz nigdzie dalej się nie ujawnia i nie "podczepia", więc nie mogłem tej darowizny odliczyć. Jedyna rozsądna droga to stosowane przeze mnie od lat e-Deklaracje i normalny interaktywny formularz, który sam wylicza wszystko i sprawnie "podczepia" i kopiuje dane z PIT/0. Choć i tu zdarzają się problemy wynikające z nadgorliwej "tfurczości" geniuszy z departamentu informatyki ministerstwa finansów.

 • gmsaxz

  Oceniono 3 razy 1

  a wystarczyło dodać do PIT-11 jeden akapit wyliczenia rocznego podatku, dodania info o 1%, banalne zmiany, i byłoby po kłopocie, o 15 mln PIT mniej do przetwarzania. Komu taki PIT-11 nie odpowiada, składa roczny PIT. Rozumiem, że wtedy Min Fin musiałoby się zbytnio nudzić? Myślenie nie boli...

 • last.j23

  Oceniono 1 raz 1

  Co tu lubić? Lepiej obnizyliby kwotę wolną od podatku jak mają p osłowie. Podobno wszyscy są równi wobec prawa.

 • realistas

  Oceniono 1 raz 1

  PIT to bardzo prosty druk. Wystarczy czytać nagłówki i wypełniać. Tego już uprościć się nie da.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX