Lotos bez prezesa. Za mało entuzjazmu dla fuzji z Orlenem?

Piotr Skwirowski
Prezes Lotosu Marcin Jastrzębski stracił stanowisko. Odwołała go dziś rada nadzorcza. Pełniącym jego obowiązki został dotychczasowy wiceszef gdańskiej rafinerii, Mateusz Bonc.

Kolejna nagła dymisja w spółce kontrolowanej przez państwo. - W poniedziałek po południu stanowisko stracił prezes Lotosu Marcin Jastrzębski - podaje radio RMF. Obowiązki prezesa ma teraz pełnić dotychczasowy wiceszef gdańskiej rafinerii, Mateusz Bonc.

Jastrzębski był szefem Lotosu od stycznia 2017 r. Wcześniej zasiadał w zarządzie spółki. O tym, że w poniedziałek straci stanowisko, od rana informowało Radio Zet. Nieoficjalny powód to niechęć do rządowych planów fuzji Lotosu z Orlenem. Połączenie to ma pomóc w budowie polskiego giganta naftowego i jego zagranicznej ekspansji. Zdaniem Radia Zet kolejny prezes Lotosu ma być wyłoniony w konkursie.

List intencyjny PKN Orlen

Pod koniec lutego Orlen podpisał z rządem list intencyjny w sprawie przejęcia Lotosu. W Orlenie skarb państwa ma niecałe 30 procent akcji, a w Lotosie 53 procent. Zgodnie z listem intencyjnym Orlen ma przejąć co najmniej 53 procent akcji Lotosu. Na ogłoszone przez Orlen wezwanie publiczne do sprzedaży akcji Lotosu odpowiedzieć będzie mógł nie tylko skarb państwa, lecz także każdy inny akcjonariusz. Teoretycznie więc możliwy jest zakup nawet 100 procent gdańskiej spółki.

Zwolennikiem przejęcia Lotosu przez Orlen jest premier Mateusz Morawiecki. Pozytywnie o tej transakcji wypowiadał się także minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Nowy szef PKN Orlen

Na początku lutego niespodziewanie stanowisko szefa Orlenu stracił Wojciech Jasiński, uważany za osobę bliską szefowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu. Jego miejsce zajął Daniel Obajtek, dotychczasowy prezes koncernu Energa, wcześniej wójt Pcimia.

***

Cotygodniowe podsumowanie roku 11/2018. Podcast ekonomiczno - polityczny Rafała Hirscha

Więcej o:
Komentarze (20)
Lotos bez prezesa. Za mało entuzjazmu dla fuzji z Orlenem?
Zaloguj się
 • rasta-mw

  Oceniono 19 razy 13

  Rząd sutych odpraw ;) a Ty ciemny ludzie płać i płacz jak przyjdzie ci zapłacić głęboką biedą, która nadejdzie szybciej niż myślisz.

 • chelsea72

  Oceniono 16 razy 10

  Już facet jest zarobiony. Jeszcze porządna odprawa, potem "działka" dla Nowogrodzkiej i następny na prezesa... I tak się kręci lody. Muszą być baaaardzo "głodni". * lat bez państwowego koryta i marne poselskie diety... Jak żyć do 1-ego?! Muszą sięodkuć, bo niebawem znowu trzeba będzie biedować...:)

 • obywateleu

  Oceniono 8 razy 4

  Muszą się wymieniać by nie tylko jeden odprawę dostał.

 • lukasz2711

  Oceniono 5 razy 3

  Siepa siepa krąży krąży wystarczy przytulić.

 • niepis23

  Oceniono 4 razy 2

  Muszą szybko kraść, bo nikt nie zna dnia odwołania bez żadnego trybu, naturalnie.

 • hiperon59b

  Oceniono 1 raz 1

  Połączenie Lotosu z Orlenem jest tylko po to, żeby niezależnie od ceny baryłki ropy na świecie, cena benzyny w Polsce była na odpowiednio wysokim poziomie. Kasa i jeszcze raz kasa. PiS potrzebuje więcej kasy dla swoich. "Dobra zmiana" kosztuje coraz więcej Polaków.

 • zimny.mycio

  Oceniono 1 raz 1

  Zapomnieliście dodać, że pan Mateusz Bonca jest synem pani profesor, która była członkiem tzw. "zespołu Kuchcińskiego".

 • slabe

  Oceniono 3 razy 1

  I nowy prezes, dymisja i 12-sto miesięczna odprawa i następny i następny... dojna zmiana

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX