"Komornicze Allegro" coraz bliżej. Na portalu wylicytujesz zajęty samochód, telewizor i biżuterię

Krajowa Rada Komornicza na swojej stronie poinformowała, że portal do komorniczych e-licytacji zostanie uruchomiony w ciągu sześciu miesięcy. Będzie on działać na podobnej zasadzie co popularne portale aukcyjne.

O uruchomieniu "komorniczego Allegro" mówi się w Polsce już od co najmniej kilku lat. Jednak jak do tej pory skończyło się jedynie na deklaracjach. Jak przypomina "Dziennik Gazeta Prawna", portal pierwotnie miał zostać uruchomiony 8 września 2016 r. Potem przesunięto tę datę na 1 marca 2017 roku, ale wówczas okazało się, że Krajowa Rada Komornicza nie ma pieniędzy, aby uruchomić i utrzymać serwis. Teraz ma być inaczej.

Krajowa Rada Komornicza uprzejmie informuje, że trwają intensywne prace nas systemem teleinformatycznym obsługującym licytacje elektroniczne. System e-licytacji zostanie uruchomiony w ciągu sześciu miesięcy

- czytamy w komunikacie, który pojawił się na stronie Krajowej Rady Komorniczej.

Jak Allegro czy eBay

Na stronie zamieszczono również makietę serwisu "E-LICYTACJE", która zdradza nam całkiem sporo na temat tego, w jaki sposób będzie on funkcjonował.

E-LICYTACJEE-LICYTACJE fot. Krajowa Rada Komornicza

Struktura portalu łudząco przypomina popularne internetowe serwisy aukcyjne. Możemy więc skorzystać z wyszukiwarki opartej na lokalizacji i wybrać jedną z kategorii. A tych jest całkiem sporo - od antyków, przez biżuterię i zegarki, a skończywszy na samochodach, jachtach, maszynach przemysłowych oraz maszynach rolniczych.

E-LICYTACJEE-LICYTACJE fot. Krajowa Rada Komornicza

Przed przystąpieniem do licytacji należy założyć konto. Oprócz standardowych danych teleadresowych będziemy musieli podać także numer PESEL, a poprawność zamieszczonych we wniosku danych zostanie zweryfikowana w rejestrze PESEL. Dopiero wtedy będziemy mogli rozpocząć korzystanie z portalu E-LICYTACJE.

E-LICYTACJEE-LICYTACJE fot. Krajowa Rada Komornicza

Po co komornikom portal z e-aukcjami?

Jak podkreśla "DGP", uruchomienie serwisu E-LICYTACJE, to szansa na zahamowanie drastycznego spadku licytacji ruchomości, które stanowią obecnie zaledwie 0,7 procent wszystkich przychodów uzyskiwanych z egzekucji. Obecnie komornicy mają duży problem ze spieniężeniem takich przedmiotów, jak choćby sprzęt RTV czy też AGD.

Niewykluczone, że w przyszłości na portalu oferowane będą również nieruchomości. Nowe przepis maja bowiem umożliwić e-licytację w przypadku egzekucji z nieruchomości przeprowadzanej w trybie uproszczonym.

Cotygodniowe podsumowanie roku 11/2018. Podcast ekonomiczno - polityczny Rafała Hirscha

Więcej o:
Komentarze (68)
Komornicze Allegro coraz bliżej. Wylicytujesz zajęty samochód, telewizor i biżuterię
Zaloguj się
 • super-kuper

  Oceniono 17 razy 17

  Tu jak nigdzie pasowałby komentarz: "Znalazłem ciekawy portal z aukcjami"

 • dvla

  Oceniono 18 razy 16

  To powinno działać od 15lat

  W końcu skończy się sprzedawanie na boku w licytacjach "na lipę" gdzie najwięcej tracił dłużnik

  Nieruchomości powinny być tam obowiązkowo bo to na tym największe robi się "WAŁY"!!!

  I portal powinno państwo kontrolować a nie jakaś rada kolegów

  To powinni wprowadzić również w licytacjach Mienia Wojskowego gdzie przed licytacjami często podchodzą inni licytujący i proponują pieniądze za wycofanie się z licytacji, suma summarum traci budżet państwa

 • proz

  Oceniono 12 razy 10

  Ale w czym problem? Mogą być fajne fanty w dobrej cenie, a wierzyciele dostaną szansę odzyskania choćby części zamiast niczego.
  To chyba lepsze od tradycyjnych licytacji, które często były ustawiane pod krewnych i znajomych komornika. Te auta czy maszyny rolnicze sprzedawane za ułamek wartości.

 • m.godwin

  Oceniono 8 razy 8

  Wiem, wiem, można wylicy tować lapka za 19 złotych. Jeden koleś ciągle tu o tym pisze.

 • micross

  Oceniono 3 razy 3

  Wystawianie na taką aukcję wszystkich zajętych dóbr powinno być obowiązkowe,tak żeby znajomi "królika" komornika nie kupowali za grosze "pod stołem".

 • ks-t

  Oceniono 7 razy 3

  Taki portal to wyrzucanie publicznych pieniędzy. Jeśli chcą to robic przez internet, co jest ciekawym pomysłem, niech podpiszą umowę o współpracę np. z Allegro. Prowizja od rzeczywiście uzyskanych zysków a nie worek bez dna dla znajomych królika.

 • year68

  Oceniono 7 razy 3

  wolę aliexpress, przynajmniej nikt mnie nie oszukał.

 • J. Bułdys

  Oceniono 11 razy 3

  Już widzę jakie buble tam trafią... To co jakąś wartość przedstawia wyląduje w rodzinie, u partnerki albo po kolesiach... A na aukcje niesprzedawalny syf, szybciej portal zamkną niż otworzyli.

 • srauciepies666

  Oceniono 2 razy 2

  Niedługo rząd uruchomi sprzedaż narządów wewnętrznych żeby było za co żyć

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX