Koniec z podejrzanie tanimi smartfonami i inną elektroniką. Ministerstwo chce zlikwidować kolejną lukę VAT

Robert Kędzierski
Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, które mają uniemożliwić wyprowadzanie pieniędzy z VAT. Chodzi o nieuczciwych przedsiębiorców, którzy sprzedają elektronikę łamiąc przepisy.

Od 1 lipca b.r. powinny zacząć obowiązywać przepisy, które zlikwidują kolejną lukę VAT - donosi Dziennik Gazeta Prawna. Ministerstwo Finansów chce bowiem znieść możliwość zwolnienia z podatku przedsiębiorców z obrotami do 200 tys. zł., jeśli handlują oni elektroniką i sprzętem AGD. W tej chwili tacy przedsiębiorcy są zwolnieni z VAT, o ile ich obroty nie przekraczają równowartości 40 tys. euro (ok. 200 tys. zł). 

Brak zwolnienia z ulgi oznacza konieczność przesyłania do Ministerstwa pliku JPK, a to znacznie ułatwi wychwytywanie tych przedsiębiorców, którzy sprzedają podejrzanie dużo i podejrzanie tanio. W jaki sposób? Po pierwsze pozwoli to szybciej sprawdzić, czy takie firmy nie przekroczyły limitu obrotów. Po drugie nawet sprzedaż bez faktury musi być ewidencjonowana. 

Nieuczciwi okradają budżet

W jaki sposób działają oszuści? Kupują towar, na przykład smartfony, wykorzystując mechanizm odwróconego obciążenia. W takim wypadku to na nabywcy towaru, nie na sprzedawcy, ciąży obowiązek zapłaty podatku VAT. Nieuczciwi przedsiębiorcy sprzedają jednak elektronikę bez faktur. Nie rozliczają podatku w ogóle, szybko znikają z rynku. Do swojej działalności często wykorzystują internet. Inni przekraczają limit 40 tys. euro licząc na to, że skarbówka ich nie przyłapie. 

Czytaj też: Fiskus weźmie się za sprzedawców z serwisów aukcyjnych 'nie wystawiających faktur VAT.

Ministerstwo Finansów już w lutym ostrzegało, że bierze pod lupę oferty internetowe. Szczególnie te z portali aukcyjnych, na których sprzedawcy jawnie przyznają, że nie wystawiają faktur. 

Na baczności powinni się mieć też ci, którzy sprzedają towar w internecie bez zarejestrowanej działalności gospodarczej. Ministerstwo prowadzi monitoring aukcji i wyłapuje osoby, które masowo sprzedają towary, na przykład smartfony czy tablety, w ogóle nie opłacając podatków. 

Decyzja Ministerstwa powinna pomóc uczciwym przedsiębiorcom - nie będą już musieli konkurować z tymi, którzy mają niższe ceny, bo nie płacą podatków. Dla konsumentów zmiana prawa również przyniesie konsekwencje - supertanie smartfony mogą wkrótce zniknąć z cyfrowych półek. Wbrew pozorom konsumenci powinni jednak być zadowoleni. Ci, którzy nie płacą podatków często znikają z rynku, a od takich sprzedawców bardzo trudno wyegzekwować gwarancję czy rękojmię. 

***

Voelkel: W nowoczesnych firmach nie potrzebujemy ludzi, którzy nastawieni są na indywidualny cel [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (48)
Koniec z podejrzanie tanimi smartfonami i inną elektroniką. Ministerstwo chce zlikwidować kolejną lukę VAT
Zaloguj się
 • Władysław Hajduga

  Oceniono 32 razy 26

  A Rydzyk największy złodziej i oszust w Polsce jest poza prawem ?. Od 30 lat okrada państwo wyłudzając dotacje. Oszukał i okradł dziesiątki tysięcy osób wyłudzając świadectwa udziałowe oraz miliony na ratowanie stoczni. Amber Gold to przy Rydzyku mały pikuś. Może by tak powołać komisję Do Zbadania Złodziejskiej Działalności Ojca Dyrektora ?.

 • dungala

  Oceniono 23 razy 17

  Kupię gdziekolwiek w EU i bez tych idiotyzmow. Straci MF więcej niż myśli.

 • ochujek

  Oceniono 8 razy 8

  Karać, karać, karać! Brakuje forsy na nagrody na swoich przy korycie, na +500 i na haniebny konkordat. Ciemny lud wybrał - niech płaci.

 • brunon_k

  Oceniono 7 razy 7

  Gearbest.
  Bez naliczenia dodatkowego cła i VATu. Towar już jest w Europie.

 • grzegorz-g1953

  Oceniono 5 razy 5

  Gazeto. Przestań się sama eliminować z rynku poprzez wprowadzanie sytemu logowania dla tych, którzy chcą napisać komentarz lub jeszcze skuteczniej poprzez blokowanie dostępu do tekstów dla nieabonentów. To są bardzo marne pomysły i prosta droga do likwidacji.

 • plasterek_szynki

  Oceniono 4 razy 4

  Tak, to się nazywa wspieranie drobnej przedsiębiorczości. Ministerstwo chce wyłączyć ze zwolnienia VAT CAŁĄ elektronikę - absolutnie wszystko, chciaż na telefony i AGD na których w większości są oszustwa, jest osobna kategoria. Prowadzę mały sklep wędkarski, jestem nievatowcem. Sprzedaję elektroniczne sygnalizatory brań za kilka zł. Niestety ministerstwo uważa, że potencjalnie mogę robić karuzelę vatowską i muszę się zarejestrować jako płatnik. VIAVAT SORBOVIT chce się krzyknąć. Niech żyje wspieranie drobnej przedsiębiorczości.

 • Norbert #

  Oceniono 4 razy 4

  Okradają państwo? Może to państwo nas okrada pobierając podatek od jednej rzeczy kilka razy?

 • kuma1

  Oceniono 4 razy 4

  Towarzystwo trzymające władzę na służbie u oligarchów "Toruńsko Żoliborskich" doi społeczeństwo z kasy i ciągle im za mało.!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX