Rafako i Polimex-Mostostal mocno tracą na giełdzie. Wielki kontrakt na elektrownię może trafić do zagranicznych firm

Notowania akcji Rafako i Polimeksu-Mostostalu zanurkowały na warszawskiej giełdzie. Wszystko dlatego, że Elektrowni Ostrołęka chce, by nowy blok węglowy zbudowało konsorcjum firm GE i Alstom.

Mocny spadek na giełdzie

Kurs akcji Rafako spadł w poniedziałek o 6,8 proc., a Polimeksu o prawie 11 proc. To, jak głęboki to spadek, widać na miesięcznych wykresach.

Notowania Rafako, wykres miesięcznyNotowania Rafako, wykres miesięczny źródło: stooq.pl

Notowania Polimeksu-Mostostalu, wykres miesięcznyNotowania Polimeksu-Mostostalu, wykres miesięczny źródło: stooq.pl

Wielki kontrakt na elektrownię

Inwestorzy są najwyraźniej rozczarowani komunikatem dotyczącym kontraktu, na który mocno liczyły polskie spółki. Chodzi o budowę bloku na węgiel kamienny - Elektrowni Ostrołęka C. To ma być, według zapowiedzi ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, ostatnia nowa elektrownia węglowa w Polsce.

Elektrownia Ostrołęka należy do dwóch spółek skarbu państwa - Energi i współpracującej z nią przy tym projekcie Enei. Po piątkowej sesji poinformowały one w komunikatach, że zarząd Elektrowni Ostrołęka chciałby, żeby nowy blok zbudowało konsorcjum GE Power Sp. z o.o. i Alstom Power System S.A.S. Wysłała więc wniosek w tej sprawie do akcjonariuszy - czyli Energi i Enei właśnie.   

Sam wniosek oczywiście jeszcze nie znaczy, że to GE i Alstom dostaną tłusty kontrakt. Przed podpisaniem umowy jeszcze kilka etapów, w tym, jak na razie kluczowy - czyli zgoda akcjonariuszy.

Polimex i Rafako z najdroższą ofertą

To, kto chce budować Elektrownię Ostrołęka C, wiemy od grudnia ubiegłego roku. Polimex i Rafako także znalazły się wśród oferentów, z tym, że zaproponowały najwyższą cenę ze wszystkich - 9 mld 591 mln 540 tys. zł brutto. Co więcej, była ona dwa razy wyższa od budżetu planowanego na tę inwestycję (4 mld 803 mln 150 tys. zł). GE i Alstom nie były wcale najtańsze – zaoferowały, że wykonają zlecenie za 6 mld 23 mln 34 tys. 950 zł brutto. Najmniej chcieli Chińczycy z China Power Engineering Consulting Group Co., Ltd. - 4 mld 849 mln 828 tys. 212 zł 18 gr brutto.

Od początku wydawało się więc, że Polimex i Rafako mają raczej małe szanse na wygraną. Choć prezes Polimeksu pod koniec stycznia przekonywał, że wierzy, że dostanie kontrakt.

Pisaliśmy o tym tutaj: Budowlana spółka mocno rośnie na giełdzie. Prezes zaskoczył informacją o wielkim przetargu

Zadaniem dla inwestorów będzie zbudowanie elektrowni z jednym blokiem o mocy elektrycznej około 1000 MWe „pod klucz”. Blok ten istotnie zwiększy moc całego zespołu Elektrowni Ostrołęka, która obecnie sięga około 700 MWe (do tego dochodzi jeszcze ok. 370 MW mocy cieplnej, która ogrzewa Ostrołękę).

+++

Anna Skórzyńska z firmy Szumisie: Człowiek bardziej żałuje tego, czego nie zrobił, niż tego, co zrobił źle [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (13)
Rafako i Polimex-Mostostal mocno tracą na giełdzie. Wielki kontrakt na elektrownię może trafić do zagranicznych firm
Zaloguj się
 • kompressor

  Oceniono 6 razy 4

  Szykuje sie powtorka z Opola? Wtedy tez "polityczni" zdecydowali ze kontrakt musza dostac polskie firmy. I dostali. Na papierze, bo natychmiast realizacje projektu i tak przekazali innym, m.in. głownie Alstomowi (obecne GE)
  Roznica bedzie tylko taka ze, odbiorca energii zaplaci wieksze rachunki zeby "doplacic" te 3.5mln dla Rafako/Polimeksu.

 • kms2x

  Oceniono 4 razy 2

  W pewnym momencie Alstom i General Electric (no i wciąż istniejące ABB, które kiedyś zainwestowało w tem sektor w Polsce potem sprzedało biznes Alstomowi, a ten został wykupiony przez GE) zatrudniały więcej Polaków niż Polimex i Rafako. Nie tylko w Polsce.No i płaciły w Polsce większe podatki niż Polimex i Rafako. No więc co znaczy określenie "polska firma"?

 • dert4

  Oceniono 1 raz 1

  myślę że się poprawią, zejdą z ceny i wygrają kontrakt.
  Morawiecki przypilnuje aby to była polska firma.

 • kotmiki

  Oceniono 3 razy 1

  Rafako ,buduje kotły ,Mostostal konstrukcje zawsze byli podwykonawcami Alstomu ,Hitache czy Babccoka - nie mają pojęcia jak buduje się elektrownie

 • soldadura104

  Oceniono 2 razy 0

  Alsztom ma gorszą technologię niż USA.

 • onduma

  Oceniono 3 razy -1

  Oczywiscie wezma polskich podwykonawcow, ktorym nie zaplaca i w ten sposob Polacy jak zwykle naiwni zostana wyrolowani. Przypominam PIS, ze kapital ma narodowosc

 • jerzytop

  Oceniono 2 razy -2

  Giełda ???????? Mam poważne wątpliwości . Dopóki państwo czerpie z tego procederu pokażne zyski jest to giełda ,gdyby ktoś prywatny byłaby to piramida finansowa i okradanie zwykłych posiadaczy akcji . jUZ NIE RAZ POKAZYWANO I PISANO O MANIPULACJACH KURSAMI ,O PRZEKRĘTACH Z KUPOWANIEM AKCJI ZA MILIONY , O tym ze gdy jedni stali za 5 akcjami parę dni BABSKO kupiło 4 tys i to po cenie tak jak dla pracowników
  Swego czasu otrzymałem 29 akcji a nie 30 bo po roku dawali za 10 1 gratis ale były komuch z rządu to tej pory nie wykazał skąd miał 6 mln zł lub dlaczego otrzymał akcje bez 93% redukcji . Oto nasz wspaniała GPW Wpłacasz a po 5 latach nie masz NIC ZERO Była spółka ,firma ,zakład i juz nie ma

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX