Wielki Piątek i Wielka Sobota - do której są czynne sklepy? Zostaną zamknięte wcześniej niż rok temu

Choć wprowadzony niedawno zakaz handlu kojarzy się głównie z niedzielami, to mówiąca o nim ustawa odnosi się także do Wielkiej Soboty. Sklepy będą w ten dzień zamykane dla klientów już o 12.30-13.30.

Za nami dwie niedziele bez handlu - 11 i 18 marca. W kwietniu sklepy będą otwarte tylko w ostatnią niedzielę miesiąca - czyli 29 kwietnia. Zgodnie z ustawą mogłyby być otwarte także w pierwszą niedzielę miesiąca, czyli 1 kwietnia, ale oczywiście wypada wtedy Wielkanoc.

Warto jednak pamiętać, że ustawa kojarząca się głównie z ograniczeniami handlu w niedziele jest de facto ustawą „o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni”. Tymi „niektórymi” innymi dniami jest także wigilia Bożego Narodzenia (24 grudnia) oraz Wielka Sobota. W te dni sklepy mogą być otwarte WYŁĄCZNIE DO GODZINY 14.00. Oczywiście funkcjonują również wyjątki takie same jak w niedziele niehandlowe - czyli otwarte będą mogły być dłużej np. kwiaciarnie, piekarnie, cukiernie, sklepy przy cmentarzach czy sklepy, w których za ladą stanie właściciel albo jego rodzina.

Jednak, co kluczowe, ustawa ograniczająca handel mówi, że po godzinie 14.00 w Wielką Sobotę zakazane przez pracowników jest także wykonywanie czynności „bezpośrednio związanych z handlem” - czyli m.in. podliczanie pieniędzy w kasie czy włączanie alarmu w sklepie. Dlatego, ze względów organizacyjnych, większość dużych sieci handlowych swoje podwoje w sobotę 31 marca zamknie dla klientów już o godzinie 13.00. O tej godzinie skończy handel m.in. Tesco, Kaufland, Biedronka czy Carrefour.

Tym samym sklepy największych sieci handlowych zostaną zamknięte w najbliższą niedzielę wcześniej niż np. rok temu. W 2017 r. w Wielką Sobotę przykładowo Biedronka i Lidl pracowały do godziny 16.00, Carrefour do 17.00, a Auchan czy Tesco do 18.00.

WIELKI PIĄTEK I WIELKA SOBOTA 2018 - DO KTÓREJ CZYNNE SĄ SKLEPY?

Biedronka

Wielki Piątek: do 22.00, w wybranych lokalizacjach do 23.00

Wielka Sobota: do 13.00

Lidl

Wielki Piątek: do 22.00

Wielka Sobota: do 12.30

Tesco

Wielki Piątek: standardowo, do 22.00-0.00 w zależności od lokalizacji

Wielka Sobota: do 13.00

Auchan i Simply

Wielki Piątek: do 22.00 (do 23.00 otwarte będą sklepy Auchan w Kielcach, Katowicach, Lublinie przy ul. Witosa, w  Piasecznie, w Białymstoku przy ul. Produkcyjnej i Hetmańskiej oraz w Krakowie przy Alei Bora oraz na Bronowicach)

Wielka Sobota: do 13.00

Piotr i Paweł

Wielki Piątek: do 21.00-22.00 w zależności od lokalizacji

Wielka Sobota: do 13.30

Netto

Wielki Piątek: do 23.00

Wielka Sobota: do 13.30

Kaufland

Wielki Piątek: do 23.00

Wielka Sobota: do 13.00

Carrefour

Wielki Piątek: standardowo, do 21.00-22.00 w zależności od lokalizacji

Wielka Sobota: do 13.00

To, kiedy i do której będą czynne sklepy franczyzowe (np. Żabka, Carrefour Express, abc) zależy od tego, czy i jak długo za ladą staną ich właściciele.

Oczywiście w niedzielę 1 kwietnia i poniedziałek 2 kwietnia również niemal wszystkie sklepy będą zamknięte.

Na koniec ciekawostka

Ustawa ograniczająca handel mówi, że handel jest dozwolony w niedzielę „bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy”. W tym roku ostatnia niedziela przez Wielkanocą i tak była tą handlową, bo była ostatnia w miesiącu (w marcu), ale już w 2019 r. Wielkanoc wypada 21 kwietnia. Wcześniejsza niedziela to 14 kwietnia, czyli zdecydowanie nie ostatnia niedziela miesiąca (wtedy dozwolony będzie handel w niedziele) - ale jednak wówczas sklepy też będą otwarte.

Niedziele handlowe 2018 - w te dni sklepy będą zamknięte

Więcej o:
Komentarze (57)
Wielki Piątek i Wielka Sobota - do której są czynne sklepy?
Zaloguj się
 • walkirrr

  Oceniono 38 razy 30

  cały tydzień powinny byc zamknięte, katolicy powinni przezyc o wodzie święconej i hostii a ateisci i innowiercy niech zdychają w imię miłosierdzia bożego

 • glemp1

  Oceniono 24 razy 22

  (Nie)rząd na kolanach spełnia wszystkie zachcianki biskupów w tym pie...nym klechistanie. Zakaz handlu w niedzielę to pewnie początek zamordyzmu kościelnego. Skoro pracownicy sklepów powinni świętować, to niby dlaczego ludzie zatrudnieni np. w transporcie lub w służbie zdrowia mają zapie...ć? Przecież oni też chcą pobyć w niedziele i święta z rodzinami. Klauzulę katolickiego sumienia należy rozszerzyć na wszystkie profesje z księżmi włącznie - niech bidulki świętują dzień święty. Wszechmogący Bóg świetnie powinien sobie poradzić bez kompromitujących go pośredników.

 • longmanus1

  Oceniono 17 razy 13

  Wielkanoc, Wielki Piątek, Wielka Sobota - a może by tak określić to szczerze, normalnie i tym czym jest = WIELKI OBŁĘD. Jak uważają wszyscy cywilizowani ludzie, nie wierzący w gusła, zmartwychwstania i inne "prawdy" - głoszone przez nie radzących sobie ze swoim spaczonym umysłem ludzi.

 • 99venus

  Oceniono 4 razy 4

  żarty się skończyły.dopóki ten nedzny rząd nieudacznikow nie zostanie zlikwidowany będziemy mieli z każdym dniem coraz gorzej.

 • dtix

  Oceniono 2 razy 2

  CHORRRRRRYYYYY KRAJ!!!!!!!!!!!!!!

 • guest_wiec1

  Oceniono 2 razy 2

  Takie mówienie i pisanie co kiedyy "bedzie" to wróżenie z fusów. Nalezy pisać "ma być" albo "planowane jest" albowiem przepisy to rzecz płynna i przemijająca - mogą zostac zmienione w każdej chwili. Jak pisiory pod koniec roku zobaczą ze do budzetu mniejsze wpływy za ten rok, to zaraz bedą zmieniać, bo w tym roku samorządowe, a w przyszłym parlamentarne wybory się szykują. Oczywiście może ktoś pisać "niewiadomo czy bedą" ale wiadomo, że będą, bo inaczej embargo ue wysadziło by ich wszystkich a rozłam u nich już nastepuje. Tak wiec przepisy zmienne są i basta.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 4 razy 2

  i ktoś ma jeszcze wątpliwości że to ustawa RELIGIJNA?

  bo jak jeszcze w wigilię można zrozumieć zamykanie sklepów (żeby można było przygotować kolację), to jakim uzasadnieniem jest sobota przed wielkanocą?

 • gapcio2010

  Oceniono 2 razy 2

  A w Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek, Wielką Środę i Wielki Czwartek to jak będzie ?

 • walsmet

  Oceniono 2 razy 2

  Upodlenie obywateli trwa w najlepsze, dziki kraj.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX