Starbucks i inne kawiarnie w Kalifornii będą musiały informować klientów, że kawa może powodować... raka

Mało znana organizacja przekonała kalifornijskich sędziów, że Starbucks powinien informować klientów o zagrożeniach związanych z piciem kawy. Tymczasem rząd USA zaleca kawę jako element zdrowej diety.

Sędzia stanu Kalifornia Elih Berle orzekł, że Starbucks i inne firmy sprzedające kawę lub prowadzące sieci kawiarni będą musiały ostrzegać swoich klientów przed ryzykiem zachorowania na raka w związku z piciem kawy.

Zdaniem sędziego żadna z firm broniących się w procesie nie wykazała, że związki chemiczne powstające w procesie palenia kawy nie są nieszkodliwe dla zdrowia.

- Oskarżeni nie udowodnili, że spożywanie kawy może być korzystne dla zdrowia – stwierdził sędzia Berle w uzasadnieniu wyroku cytowanym przez Reuters.

Wyrok jest zakończeniem sprawy wytoczonej w 2010 roku przez mało znaną Radę ds. badań nad substancjami toksycznymi (Council for Education and Research on Toxics), która pozwała Starbucksa i wiele innych firm, w tym Dunkin Donuts czy Kraft Foods, pod zarzutem, że nie informują konsumentów o tym, że kawa zawiera akrylamid.

W procesie palenia kawy rzeczywiście powstaje akrylamid, uznawany za substancję niebezpieczną, mogącą powodować nowotwory układu pokarmowego. Substancja ta występuje m.in. w chipsach, frytkach czy właśnie w kawie (ale także w pieczywie).

Rada przedstawiła argument, że skoro akrylamid jest uznawany przez prawo Kalifornii za substancję rakotwórczą, to sprzedający kawę powinni ostrzegać konsumentów.

Starbucks Green CupStarbucks Green Cup Fot. Gene J. Puskar / AP Photo

"Kawa jest pełnoprawnym elementem zdrowej diety"

Starbucks i inni oskarżeni początkowo bronili się stwierdzając, że w ich wyrobach nie ma wysokiego poziomu akrylamidu, by później zmienić jednak swoją linię obrony na „akceptowalne ryzyko dla konsumentów”.

Starbucks nie komentuje sprawy i odsyła do stanowiska Narodowego Stowarzyszenia Kawy, które twierdzi, że ostrzeżenia są mylące w świetle zaleceń instytucji rządowych USA, które stwierdzają, że kawa jest pełnoprawnym elementem zdrowej diety

Ostrzeżenia to nie wszystko - CERT domaga się również kar w wysokości 2,5 tysiąca dolarów za każdą osobę narażoną na spożycie kawy w czasie funkcjonowania kawiarni Starbucksa w Kalifornii (od 2002 roku). W liczącej 40 milionów mieszkańców Kalifornii mogą to być znaczące kwoty.

Teraz oskarżone firmy mają czas do 10 kwietnia, aby ustosunkować się do wyroku i ewentualnie wnieść apelację.

Cotygodniowe podsumowanie roku 12/2018. Podcast ekonomiczno - polityczny Rafała Hirscha

Więcej o:
Komentarze (17)
Starbucks będzie musiały informować klientów, że kawa może powodować raka
Zaloguj się
 • xsawer

  Oceniono 9 razy 9

  A słońce kalifornijskie nie powoduje czasem czerniaka? Wydaje mi się, że władze stanowe powinny informować o tym wszystkich mieszkańców i turystów.

 • japka_putina

  Oceniono 8 razy 6

  Amerykanów najbardziej podziwiam za to, że potrafią być dumni ze swojego kraju.

 • adolfiutin11

  Oceniono 3 razy 3

  I dlatego piję codziennie kawkę :)

 • ponury_swiniarz

  Oceniono 3 razy 3

  Uwielbiam to odgrzewanie kotletów z usuwaniem komentarzy, ze niby artykul nowy. To po pierwsze, a po drugie problem beda miec wtedy kiedy zaczna sie pierwsze pozwy ofiar kawy. No i jak rzady zaczna zwalczac sprzedaz kawy jak to robia ze sprzedaza wyrobow tytoniowych. Jesli o mnie chodzi to umre albo na serce, jak to u nas w rodzinie, albo na raka - kwestia tylko czy bedzie on spowodowany zyciem w zanieczyszczonym miescie, jedzeniem miesa, piciem kawy czy zaniedbaniem prostaty.

 • jaceq

  Oceniono 1 raz 1

  Na Starbuksie znowu pojawiła się Matka Boska.

 • domurrrat

  0

  tak jak kawa z akrylamidem nie jest zdrowa tak samo nie jest zdrowa kasza gryczane z glifosatem (desykacja) Nie chodzi tu o zdrową lub nie, samą roślinę ale o sposób obróbki. Kawa BIO nie ma tego związku. Nie ma też innych wosków i nabłyszczaczy ziarna.
  Więc dobrze że zmusza się sądownie do informowania klientów o ryzyku. Mam nadzieje ze ten sam przepis będzie obowiązywał u nas. Tylko ze wtedy trzeba by otagować większość żywności na naszych półkach.

 • Adam Nowak

  0

  Czekam na pozwanie producentów twarogu, mąki, mleka, soków i paluszków. W końcu każdego można pozwać.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 2 razy 0

  Nawet na kablu od hotelowej suszarki do włosów napisali podobnie. Oni to jedzą?...

 • deco.derr

  Oceniono 2 razy 0

  Na butach Red Wings, produkowanych w USa takze jest ostrzezenie ze chemikalia uzyte do produkcji skory na te buty moga powdowac raka. Podyktowane jest to tym, ze generalnie wszyscy mieskzjacy w Kalifornii sa pie...ieci w glowe.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX