To już nasza rzeczywistość. Roboty rekrutacyjne wkraczają do Polski

Chatboty mają już w Polsce nowe zajęcie. Automat zastąpił rekrutera i po rozmowie z nami może zaproponować pracę nawet w jednej z największych na świecie firm konsultingowych.

Chatboty towarzyszą nam już od pewnego czasu – sprzedają np. bilety do Multikina i ubezpieczenia Axa, informują o możliwości podpięcia się do szybkiego internetu przez światłowód Orange lub bawią quizami z programu Milionerzy.

Firmy lubią je coraz bardziej, ponieważ maszyny napędzane algorytmami sztucznej inteligencji z powodzeniem nawiązują lub podtrzymują kontakt z klientami. Odpowiadają na pytania dotyczące sprzedawanych usług lub produktów, pozwalają przyjąć zamówienie, a kiedy problem jest złożony – przełączają rozmowę do żywego konsultanta lub ustalają jej termin. Działają do tego całą dobę. To wszystko – w czasach, gdy o pracownika coraz trudniej i jest on coraz droższy – oznacza wymierne korzyści finansowe.

Chatboty docenili specjaliści od marketingu. Pozwalają im tworzyć bardziej subtelne kampanie reklamowe, których elementem może być np. budowa profili użytkowników na bazie ich zachowań w Messengerze, jak i wysyłanie przypomnień do tych osób, które już wcześniej miały kontakt z konkretnymi produktami.

Ponieważ nadal są na rynku nowością, dlatego firma, która po nie sięga, jest odbierana jako nowoczesna, cyfrowa, innowacyjna.

Czytaj więcej: Jak przygotować się do RODO? Dla firm to może być duży kłopot.

Lubimy rozmawiać z chatbotami

Chatboty podobają się również internautom. Z kilku powodów. Po pierwsze, programiści z powodzeniem rozwinęli algorytmy sztucznej inteligencji stojące za każdą rozmową z maszyną. Współczesny chatbot odpowiada „inteligentnie”, jego wypowiedzi wydają się naturalne, z powodzeniem „domyśla się” czego chcemy. Rozmowa z nim ma sens i pozwala załatwić ważną dla nas sprawę.

Po drugie, rozmowa z chatbotami jest dzisiaj najczęściej prowadzona za pomocą popularnego Messengera. Nie musimy się uczyć korzystania z jakichkolwiek nowych narzędzi.

– Coraz więcej ludzi, zwłaszcza Millenialsów, korzysta z komunikatorów, takich jak Messenger. To dla nich naturalna forma kontaktu ze znajomymi, więc będą chcieli na tej samej linii załatwiać sprawy w banku czy szukać pracy – mówi Karol Mazurek, dyrektor zarządzający Accenture w Polsce.

Po trzecie, chatboty są bardzo dobrą odpowiedzią na potrzeby współczesnych ludzi – żyjących w ciągłym pośpiechu. W rozmowie z maszyną piszemy zwykle krótkie zdania lub jeszcze częściej klikamy na zaproponowane nam opcje – to zajmuje mało czasu. Do tego chatbot odpowiada niemal natychmiast, szybciej od żywego pracownika biura obsługi klientów.

Działa też cały czas – porozmawiać z robotem możemy w niedzielę, święta lub o trzeciej nad ranem. Rozmowę możemy poza tym przerwać i powrócić do niej np. po kilku godzinach, kiedy już będziemy mieli czas na jej kontynuację.

Dialog z maszyną ma jeszcze jedną niemałą zaletę. Redukuje stres, który czasem, przy poruszaniu niektórych wrażliwych tematów, jest bardzo silny.

Mniej stresujące rozmowy o pracy

Accenture w Polsce zdecydowało się na uruchomienie dwóch chatbotów rekrutacyjnych. Jeden z nich ułatwia znalezienie pracy w Accenture, drugi w Accenture Operations Poland. Oba chatboty powstały we współpracy z firmą Wandlee, by - przede wszystkim - przyspieszyć proces rekrutacji.

– Zależy nam na tym, aby jak najszybciej połączyć kandydata ze specjalistą do spraw rekrutacji i właśnie w tym pomaga nam bot. W pierwszym etapie rekrutacji pozwala kandydatowi na przefiltrowanie ogłoszeń i wskazuje te oferty, które są najlepiej dopasowane do jego doświadczenia i kwalifikacji – tłumaczy Karol Mazurek.

Ale to nie jedyny powód. Osoby poszukujące pracy otrzymały narzędzie, które znacząco podnosi komfort poszukiwania etatu. Nie muszą teraz przeglądać wielu ofert i wypełniać rozbudowanych formularzy. Chatboty zadają konkretne pytania i podpowiadają odpowiedzi.

– Poszukiwaniu pracy bądź swojej ścieżki kariery często towarzyszy strach, niepewność oraz niewiedza. Dlatego prowadzimy kandydata krok po kroku, aby następnie algorytmy sztucznej inteligencji przedstawiły mu najlepsze propozycje – tłumaczy Igor Sawczuk, szef firmy Wandlee, która zbudowała chatboty Accenture.

Kilka pytań i oferta

Krótka, konkretna i na luzie – tak najszybciej można opisać rozmowę z chatbotem Accenture. Maszyna pyta się o dział, w którym chcemy pracować, znajomość języków obcych i nasze doświadczenie – rozumiane tutaj jako czas pracy na podobnym stanowisku.

Pytania zadaje bardzo swobodnym językiem, wplata w nie zabawne memy, nie boi się stosować emotikonów. Na koniec proponuje dopasowaną do naszych zainteresowań, umiejętności i doświadczenia ofertę pracy. Jeżeli nam się spodoba, możemy wysłać CV i wypełnić dodatkowo krótki formularz. Nasza aplikacja trafi do żywego specjalisty od HR, co oznacza, że przejdziemy do kolejnego, już bardziej tradycyjnego etapu rekrutacji.

A jak to będzie wyglądało w przyszłości?

Być może maszyna nie wyśle wszystkich CV do działu kadr, tylko samodzielnie porówna CV i dokona selekcji. W takiej sytuacji być może odpowiedź na pytanie, czy mamy szansę na pracę, otrzymamy w ciągu np. kilku minut. Na takie rozwiązania musimy jednak jeszcze chwilę poczekać.

Tekst pochodzi z blogu "Giełda i gospodarka.pl"

Więcej o:
Komentarze (26)
To już nasza rzeczywistość. Roboty rekrutacyjne, wkraczają do Polski
Zaloguj się
 • maaac

  Oceniono 9 razy 9

  Jak bym kupił jakąś firmę to pierwsze co bym zrobił to wywalił na zbitą buzie specjalistów od HRu. Również tych co proponują chatboty. Efektem chatbotów przy zatrudnianiu będą chatskrypty(boty) pozwalając pracę uzyskać. Czyli znów zamiast człowieka naprawdę kompetentnego na danym stanowisku - co ocenić może tak naprawdę tylko jego potencjalny przełożony - będzie się rekrutować specjalistów od przechodzenia przez rekrutacje. Tyle że tym razem jedynym kryterium będzie kasą potrzebna na zakup usług takiego skryptu/bota. No i brak hamulców moralnych przy odpalaniu go. Wcześniej to przynajmniej taki "specjalista" musiał się nauczyć kretyńskich gierek HRowców i umiejętności gładkiego kłamania i wypowiadania haseł oczekiwanych przez HRowskie bezmózgi.

 • darmowy1

  Oceniono 4 razy 4

  Zwalniać też nas będą chatbooty?

 • strange_email

  Oceniono 4 razy 4

  Accenture i wszystko jasne :) Firma, ktora rzadzi HR.

 • cannabinolpl

  Oceniono 1 raz 1

  Ten robot rekrutacyjny, który rekrutował autora, dał ciała. Autorze, proszę o wytłumaczenie: po jaką cholerę w tytule jest przecinek?

 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 1 raz 1

  Będzie nowa jakość, rozmawiałem w PL - z ciekawości - z jedną zagraniczną firmą odnośnie pracy, oczywiście wszystko było fajnie i miło-jakbym rozmawiał z chatbotem, tyle że osoba z HR wyglądała na zupełnie nieprzygotowaną. Było dużo lepiej niż z polskimi firmami, bo w polskich firmach słyszałem: my mężczyzn nie zatrudniamy, a pan do ochrony?-pomijając że aplikacja była na inne stanowisko i do innej pracy, dawano mi też do zrozumienia, że jestem za stary, że pani szuka dziewczyny, najlepiej studentki na parę godzin. W zagranicznej firmie uzgodniono spotkanie z managerką z HR, z managerką regionalną i niestety pojawił się na rozmowie ktoś kto nawet nie chciał się przedstawić tylko że w firmie z nimi jest i tyle, czepiał się usilnie, udawał że mnie nie rozumie, rozmowa oczywiście po angielsku a gościu tak dukał i miał tak dziwny akcent jakby był z podkarpackiej wioski i pierwszy raz w mieście się pojawił a angielskiego uczył 15 minut przed spotkaniem (nie był Polakiem, więc to tym bardziej dziwne). Oczywiście mnie nie przyjęto, nic złego się nie stało bo to było tylko z ciekawości i żeby wiedzieć czy mam szansę na pracę w PL gdybym chciał. Oczywiście mnie nie przyjęto. Pojechałem później do nich by zobaczyć kto pracuje, skoro mnie nie chcieli, cóż to za specjalistów mają. No cóż-wrażenie miałem, że wzięli ludzi z łapanki, którzy nie mają pojęcia o niczym albo tylko mierne. No ale sami wybierali, jednocześnie chwaląc się, że są nie wiadomo kim, a wszyscy inni są beznadziejni. Ich strata.

 • sacharynek

  Oceniono 1 raz 1

  I okaże się, że chatboty są dużo bardziej profesjonalne niż obecni pracownicy działów HR :)

 • mikro_ekonomia

  Oceniono 1 raz 1

  Nie dziwię się że wdraża to Accenture. Sami wdrazaja cyfrowe rozwiązania a proces rekrutacyjny u nich odbywa się w brudnym biurze w Warszawie (chat bot pozwala tego uniknac). Dodatkowo proces to 4-5 spotkan i trwa 2-3 miesiące więc się nie dziwię że sami chcą zmienić swoje procesy z lat 80.

 • po_co_mi_konto

  0

  Stopnie inteligencji:
  Specjalista-konsultant-chatbot.
  Z artykułu wynika, że ludzie lubią rozmawiać z chatbotami.

 • kimdongun

  0

  Robot rekrutujący i kandydaci na stanowisko.
  Kandydat 1.
  Robot: Dzień dobry.
  K1: Dzień dobry.
  R: Czy Pan pali?
  K1: Nie.
  R: Czy Pan pije?
  K1:Tak.
  R: Do widzenia.
  Kandydat 2.
  Robot: Dzień dobry
  K2: Dzień dobry
  R: Czy Pan pali?
  K2:Tak.
  R: Do widzenia.
  Kandydat 3
  Robot: Dzień dobry
  K3: Dobry.
  R: Do widzenia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX