Saudyjczycy zbudują w Indiach jedną z największych rafinerii na świecie. Inwestycja za 44 mld dolarów

Książe Mohammed bin Salman

Książe Mohammed bin Salman (Fot. Francois Mori / AP Photo)

Saudyjski gigant naftowy Aramco zbuduje gigantyczną rafinerię na zachodnim wybrzeżu Indii. Inwestycja pochłonie 44 mld dol.

Saudi Aramco, największy na świecie producent ropy naftowej, zbuduje rafinerię wraz z trzema indyjskimi państwowymi przedsiębiorstwami naftowymi. Stanie ona około 350 km na południe od Bombaju, ma kosztować 44 miliardy dolarów i będzie w stanie przerobić około 1,2 miliona baryłek ropy dziennie - napisała spółka w oświadczeniu.

Aramco dostarczy co najmniej 50 proc. ropy do przetworzenia w rafinerii.

Jak zauważa saudyjska spółka, będzie to jeden z największych na świecie projektów w obszarze rafinacji i petrochemii. Indyjski minister Dharmendra Pradhan poinformował, że po 50 proc. udziałów będą miały w nim Aramco i indyjskie konsorcjum. Niewykluczony jest udział strategicznego partnera Aramco w przedsięwzięciu.

Saudyjczycy chcą zarobić na dynamicznym rozwoju indyjskiej gospodarki, która zwiększa apetyt na paliwa i produkty petrochemiczne.

W oczekiwaniu na IPO

Aramco rozszerza zakres inwestycji na całym świecie przed największą w historii globalnej gospodarki IPO, której możemy spodziewać się jeszcze w tym lub w przyszłym roku.

We wtorek dowiedzieliśmy się o innej dużej inwestycji Aramco. Saudyjczycy podpisali z francuskim potentatem Total umowę o wartości 5 miliardów dolarów na budowę gigantycznego kompleksu petrochemicznego w Jubail Satorp o zdolności przerobowej na poziomie 440 tys. baryłek dziennie. Inwestycja da 8 tys. miejsc pracy.

Aramco zachowa 62,5 proc. udziałów w rafinerii, Total - pozostałe 37,5 proc. Umowę podpisano w trakcie wizyty saudyjskiego księcia Mohammeda bin Salmana w Paryżu.

Łączna wartość umów, które Aramco w ostatnich dniach zawarło z francuskimi i amerykańskimi przedsiębiorstwami, opiewa na 20 mld dol.

Cotygodniowe podsumowanie roku 14/2018. Podcast ekonomiczno - polityczny Rafała Hirscha

Zobacz także
 • Spotify To będzie jeden z najgłośniejszych debiutów giełdowych tego roku. Spotify podało datę pierwszego notowania
 • Książe Muhammad ibn Salman Prezes Saudi Aramco potwierdza. Największy debiut giełdowy w historii stanie się faktem
Komentarze (9)
Saudi Aramco zbuduje w Indiach rafinerię za 44 mld dolarów
Zaloguj się
 • ggogitek

  Oceniono 7 razy 1

  he, he, jeszcze pare lat a pojazdy elektryczne szybko zgasza usmiech na gebie tej brodatej malpy. Wroci na pustynie, do chatki z wielbladziego lajna- swiat bedzie piekniejszy i bezpieczniejszy.

 • anna_pot

  0

  44mld --> 1,2mln barylek dziennie
  5mld--> 0,44mln baryłek dziennie

  może jednak efektywniej zamiast jednej największej zbudować np. 3 mniejsze?

 • dungala

  0

  150 mld zł za 74 mln ton rocznie . Hmm trochę drogo wychodzi.

 • 100-lec

  Oceniono 6 razy 0

  głupie te araby, zamiast inwestować w wungiel w jakieś rafinerie inwestujo

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje