Ceny aluminium biją rekordy. To efekt amerykańskich sankcji

Ceny aluminium wzrosły do najwyższego poziomu od 2012 r. Podwyżki cen produktów aluminiowych odczujemy w drugiej połowie roku.

W czwartek notowania aluminium na giełdzie w Londynie skoczyły do 2371 dolarów za tonę. Metal w ciągu tygodnia zyskał 14 proc., to najwięcej od 1987 roku, kiedy Bloomberg rozpoczął zapis notowań.

W piątek aluminium wyceniane jest na 2,333 dolarów za tonę. Oznacza to wzrost o ponad 12 proc. w ciągu tygodnia, blisko 22 proc. w stosunku do poziomów sprzed roku i przeszło 31 proc. – sprzed trzech lat.

Ceny aluminium - 1 rokCeny aluminium - 1 rok Investing.com

Rusal i siła wyższa

Powodem tak znacznych wzrostów jest objęcie amerykańskimi sankcjami spółki Rusal, koncernu aluminiowego należącego do Olega Deripaski. Wywołuje to obawy o dostępność metalu na rynku. Rusal to największy poza Chinami producent aluminium na świecie, jego udział w globalnej produkcji to aż 8 proc.

W czwartek Rusal powołał się na klauzulę siły wyższej i wstrzymał dostawy tlenku glinu, używanego do produkcji aluminium. Pozwala to spółce na niedotrzymanie umów z powodu okoliczności od niej niezależnych.

- Uczestnicy rynku śpieszą się, by zabezpieczyć dostawy – powiedział Bloombergowi Ryan McKay, strateg surowcowy biura TD Securities. – Obawiają się, że znaczna część metalu produkowanego przez Rusal nie będzie dostępna na rynku.

Z kłopotów Rusalu korzystają zachodni konkurenci. Największy amerykański producent aluminium Alcoa zyskał w tym tygodniu 13 procent, to największy tygodniowy wzrost w 2018 roku.

Podwyżki w drugiej połowie roku

Sytuacja na rynku aluminium nie jest bez znaczenia dla polskich konsumentów. Polska jest piątym odbiorcą aluminium z Rosji w Europie. Dalszy wzrost jego cen odbije się prawdopodobnie na podwyżkach cen produktów aluminiowych w drugiej połowie roku.

Cotygodniowe podsumowanie roku 14/2018. Podcast ekonomiczno - polityczny Rafała Hirscha

Więcej o:
Komentarze (21)
Ceny aluminium biją rekordy. To efekt amerykańskich sankcji
Zaloguj się
 • m.godwin

  Oceniono 17 razy 17

  O komentarz ekonomiczny poprosiliśmy pana Henia, który ze śmietników wyciąga puszki po piwie. Powiedział: to dobrze.

 • bling.bling

  Oceniono 14 razy 4

  Rozumiem że sankcje na ruskie firmy od aluminium spowodują to że będą one sprzedawały to samo ale za dwa razy więcej pieniędzy. Pan Trump to potrafi...

 • arwena2010

  Oceniono 2 razy 2

  a miało byc tak dobrze. A tu Ruski troche stracił,ale zapłacili za to pozostali.

 • vomiting_frog

  Oceniono 2 razy 2

  Chyba nie będę puszek po piwie wyrzucał to może być lepsza inwestycja jak bitcoin na pewno lepsza jak zus.

 • lukasgld

  Oceniono 1 raz 1

  Dlaczego Żydzi z Ameryki chcą przejąć kontrolę nad Rosją i państwami byłego ZSRR, bo Rosja ma praktycznie wszystkie surowce. Praktycznie wszystkie surowce występują na terenie Rosji. USA tego nie ma.

 • lolik52

  Oceniono 1 raz 1

  Największy amerykański producent aluminium Alcoa zyskał w tym tygodniu 13 procent, to największy tygodniowy wzrost w 2018 roku.
  -to tak,jakby ktoś twierdził że biznes i polityka w demokracji się nie mieszają.

 • bartek8241

  Oceniono 1 raz 1

  To amelinium. Tego się nie da pomalować !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX