Fitch obniża rating Getbacku. Coraz trudniejsza sytuacja firmy, która sprzedała obligacje za setki milionów złotych

Fitch Ratings obniżył w czwartek długoterminowy rating GetBacku z poziomu B+ do poziomu B- i umieścił go na negatywnej liście obserwacyjnej. Dzień wcześniej swoją ocenę spółki windykacyjnej zmieniły agencje S&P i EuroRating.

- Obniżka odzwierciedla niepewność dotyczącą dostępu spółki do finansowania i płynności, która koreluje ze znaczącymi zmianami w zarządzaniu GetBacku, w tym z odwołaniem jego prezesa - czytamy w komunikacie amerykańskiej agencji ratingowej.

Agencja tłumaczy też, co oznacza umieszczenie spółki na negatywnej liście obserwacyjnej - rating może zostać dalej obniżony ze względu na „niepewność dotyczącą bieżącej sytuacji płynnościowej oraz wpływu na reputację ujawnionych informacji w zakresie ładu korporacyjnego.”

Fitch przypomina również w komunikacie ostatnie wydarzenia z życia Getbacku. W tym decyzję rady nadzorczej spółki o odwołaniu prezesa podjętą 16 kwietnia w związku z wcześniejszym komunikatem zarządu o negocjacjach finansowych toczonych z PKO BP i Polskim Funduszem Rozwoju. Zdaniem tych dwóch instytucji żadnych rozmów o finansowaniu z Getbackiem nie było.

Agencja informuje ponadto o zgodzie Quercus TFI na opóźnienie spłaty 10 mln zł obligacji Getbacku i decyzji akcjonariuszy spółki o emisji 50 mln nowych akcji.

B- to niska ocena

Nowa ocena wiarygodności kredytowej Getbacku jest niska. - Rating krajowy „B” oznacza, że dany emitent lub emisja reprezentuje znacznie podwyższone ryzyko w porównaniu ze wszystkimi innymi emitentami i emisjami występującymi w Polsce. Zobowiązania finansowe są obsługiwane na bieżąco, jednak przy ograniczonym marginesie bezpieczeństwa. Utrzymanie zdolności do dalszej obsługi płatności zależy od utrzymania się korzystnych warunków biznesowych i gospodarczych – tłumaczy tę oceną na swojej stronie Fitch Ratings.

- W niektórych przypadkach może to oznaczać, że niektóre indywidualne zobowiązania nie są obsługiwane terminowo, jednak istnieje potencjalne wysokie prawdopodobieństwo odzyskania tych należności – dodaje agencja.

Fitch nie był pierwszy 

S&P Global Ratings, dzień przed decyzją agencji Fitch, umieścił ratingi długo- i krótkoterminowy GetBack (obydwa są na poziomie B) na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym, uznając, że istnieje ryzyko, iż spółce może nie udać się refinansować długu, podwyższyć kapitału oraz przeprowadzić emisji nowego długu w celu spłaty obecnych zobowiązań.

W środę rating Getbacku obniżyła też agencja EuroRating – z poziomu BB do B+. Perspektywa ratingu została przy tym określona jako negatywna.

- W wyniku szeregu niefortunnych zdarzeń dotyczących GetBack S.A., jakie miały miejsce w ciągu kilku ostatnich tygodni, giełdowy kurs akcji i obligacji windykacyjnej spółki gwałtownie spadł, a ponadto od 16 kwietnia b.r. notowania jej akcji i obligacji zostały na wniosek Komisji Nadzoru Finansowego bezterminowo zawieszone. Jakkolwiek sam fakt uchwalenia przez WZA spółki dodatkowej emisji 50 mln nowych akcji EuroRating ocenia pozytywnie, to agencja spodziewa się, że nawet przy założeniu, że obie uchwalone emisje akcji zostaną skutecznie przeprowadzone w krótkim czasie, z uwagi na bardzo niski ostatnio rynkowy kurs akcji, spółka najprawdopodobniej zdoła pozyskać relatywnie niewielkie środki (znacznie niższe niż zakładał pierwotny plan spółki) – czytamy w komunikacie agencji.

Notowania spółki Getback aż do zawieszanie notowań 16 kwietniaNotowania spółki Getback aż do zawieszanie notowań 16 kwietnia Stooq.pl

Na obniżenie ratingu GetBacku przez Euroating wpłynęły też, jak czytamy dalej w komunikacie, w sposób istotny ostatnie negatywne informacje dotyczące spółki. - W szczególności dotyczy to publikacji przez zarząd prawdopodobnie nieprawdziwych informacji na temat finalizowanych uzgodnień dotyczących warunków dużego dofinansowania (co było przyczyną zawieszenia przez giełdę na wniosek KNF notowań akcji i obligacji spółki). Inną negatywną informacją było także przesunięcie przez GetBack S.A. terminu spłaty jednej z serii zapadających obligacji. EuroRating nie traktuje tego jako zdarzenia typu default, ponieważ przesunięcie terminu spłaty zostało uzgodnione z obligatariuszem. Niemniej jednak agencja zwraca uwagę na fakt, iż jest to kolejne zdarzenie osłabiające wiarygodność spółki na rynku kapitałowym – twierdzą analitycy agencji EuroRating.

Obligacje GetBacku kupiło kilkadziesiąt tysięcy osób 

Obligacje spółki windykacyjnej mogło kupić nawet 30 tys. osób. Brokerzy reklamowali jako tak bezpieczne jak lokaty w banku i zapewniali, że można je będzie łatwo sprzedać. Getback pożyczył, sprzedając obligacje, ponad 1,5 mld zł.

- GetBack wciąż terminowo spłaca odsetki, ale prawdziwym testem będą wykupy kapitału. Z naszych informacji wynika, że był już co najmniej jeden przypadek, w którym firma, mimo spełnienia przez drobnego inwestora warunków formalnych, nie wykupiła obligacji przedstawionych przez niego do przedterminowego wykupu - pisze „Rzeczpospolita” w artykule zaktualizowanym w piątek rano.

W tym samym tekście czytamy również, że redakcja dziennika otrzymuje liczne e-maile od czytelników, którzy obawiają się, że ich obligacje również nie zostaną wykupione, biorąc pod uwagę finansowe problemy GetBacku.

Ewa Błaszczyk: Nie zakładajmy na wstępie, czy będzie sukces czy klapa, tylko zróbmy robotę [NEXT TIME]

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”

Więcej o:
Komentarze (67)
Getback z niższym ratingiem od agencji Fitch. Windykator w coraz trudniejszej sytuacji
Zaloguj się
 • popijajac_piwo

  Oceniono 14 razy 14

  Nie da się kupić obligacji windyka i wtopić. Wystarczy zwindykować z majątku osobistego zarządzających. Np. sprzedać ich na narządy...

 • derylski

  Oceniono 4 razy 4

  Nie jeden drobny inwestor tylko tysiące którym nie zapłacili terminowo za wykup obligacji z opcją put
  Obligacji wyemitowali nie na setki mln tylko na ponad 2 miliardy !!! Odsetki co prawda jeszcze spłacają ale nie oddają pieniędzy czyl sa NIEWYPŁACALNI.
  KNF nie robił nic chociaż firma kuleje od początku roku . Agencje ratingowe które teraz tak dzielnie tną ratingi jeszcze niedawno polecały tego trupa. Kąkolewski łgał jak pies to fakt ale agencje sa po to by sprawdzać fakty liczby a nie słuchać oszusta

 • tinley

  Oceniono 8 razy 4

  Kupiło nie obligacje a trefne długi opakowane w nazwę 'obligacja'. Banki pozbyły się długów tworząc spółk getback. Getback skupował od banków długi i egzekwował należności. Aby kupować te długi musiał emitować obligacje bo kredytów im banki dawać nie chciały. Wykup tych obligacji zależał wiec tylko od tego czy getback odzyska długi których nawet banki nie potrafiły sciągnać. Sciągał ok 30% kupionych. No i się wywrócił 'model biznesowy'. jedyni zadowoleni to prezesi banków ochoczo sprzedających długi więc i ochoczo upłynniających obligacje niczego nieświadomym klientom.
  Gdzie była panna Wasserman, specjalista od Carycy, gdzie był Sasin co wie wszystko i nie ostrzegłjak przed Amber Gold? Jeszcze w marcu Getback i banki sprzedawał obligacje na jakiś kosmiczny procent. Pytam się... gdzie była Szydło, kaczor i reszta bandy ?

 • remo29

  Oceniono 5 razy 3

  GetBack, będę tęsknił. Zadzwonię. Tym razem ja zadzwonię.

 • zerro007

  Oceniono 2 razy 2

  Trzeba wielkiej naiwności, aby da się wrobić kolejnej przestępczej firmie L. Czarneckiego. Na tym bankructwie też zarobi będąc pod czułą i skuteczną opieką kolejnego rządu oraz wszystkich organów i instytucji powołanych do ochrony obywateli przed oszustami, a opłacanych z podatków tychże obywateli.

 • dymasdymas

  Oceniono 2 razy 2

  nie 8 tylko 5.5 panie lig23 dodatkowo spolka publiczna gieldowa rating aaa wygladalo wiarygodnie tylko branza troszkę lewa patrz kłopoty prozysku uwiarygodnialy to tez instytucje sprzedające mijając się zresztą z prawda gdyż miały prowizje ponadnormatywna ale tego klient nie wiedział z drugiej strony ja bym za 5.5 nie kupil bo ryzyko zawsze jest a choćby wynajem mieszkania nawet z pelna platna obsluga najmu wychodzi jak dobrze poszukać nie gorzej a kapital zabezpieczony nieruchomoscia może to trochę mniej plynne ale pewne

 • lig23

  Oceniono 4 razy 2

  Przy oprocentowaniu obligacji 8%+ nalezało spodziewac sie podwyższonego poziomu ryzyka. To obligacje korporacyjne, a nie lokata w banku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX