ZUS celuje w firmy stosujące umowy zlecenia. Przedsiębiorcy muszą płacić zaległe składki

Ponad połowa kontroli w firmach stosujących umowy zlecenia kończy się nakazem dopłacenia składek - pisze "Rzeczpospolita". Przedsiębiorcom się to nie podoba.

ZUS kontroluje firmy

Kontrolerzy Zakładu Ubezpieczeń społecznych wzięli na celownik firmy często korzystające z umów cywilnoprawnych. Naturalnym biegiem rzeczy, urzędnicy zajęli się więc firmami ochroniarskimi i sprzątającymi, które w dużej mierze od lat bazowały na tego typu umowach w relacjach ze swoimi pracownikami.

Według informacji "Rzeczpospolitej" skuteczność kontroli przekracza 60 procent. Oznacza to, że tyle z nich kończy się nakazem zapłacenia należnych składek (pod zarzutem omijania prawa). ZUS-owi udaje się kwestionować nie tylko umowy zawierane z jedną firmą, ale także umowy zawierane przez pracownika z wieloma firmami powiązanymi ze sobą kapitałowo. W skutecznym kontrolowaniu pomaga systemowa identyfikacja płatników składek, dzięki czemu urzędnicy mają wszystkie składki jak na dłoni.

Kontrolerzy dokładnie badają, jak przedsiębiorcy wywiązywali się z obowiązku płacenia składek przed zmianą przepisów w 2016 roku, gdy obowiązek ten dotyczył tylko pierwszej umowy zawartej z pracownikiem. Firmy podpisywały wtedy z pracownikami umowę np. na 50 zł, od której odprowadzały składki oraz kolejne, od których już składek nie odprowadzały, co w przyszłości dla pracownika będzie skutkowało niższą emeryturą. Problem z ściąganiem zaległych składek z takich umów polega na tym, że przed zmianą przepisów ZUS wielokrotnie potwierdzał przedsiębiorcom, że takie działanie jest zgodne z prawem. Teraz domaga się jednak zaległych, zdaniem Zakładu, składek.

Przedsiębiorcom to się nie podoba

Kontrole ZUS z oczywistych względów nie podobają się przedsiębiorcom. Przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich Marek Kowalski zwracał, w rozmowie z „Rzeczpospolitą” uwagę na fakt, że tego typu praktyki często były warunkiem wygrania przetargów na ochronę czy sprzątanie w instytucjach publicznych (choćby w… ZUS), gdzie głównym kryterium była najniższa cena.

Przedsiębiorcy porozumieli się też z NSZZ Solidarność, że warto byłoby wprowadzić rozwiązanie, które nie wiązałoby się z zapłaceniem składek przez przedsiębiorców, ale równocześnie dopisywałoby składki do kont emerytalnych pracowników – innymi słowy mówiąc, pracodawcy i związkowcy chcą, by zaległe składki zapłacili wszyscy podatnicy.

Kontrole ZUS nie dotyczą tylko paru branż. Na celowniku może znaleźć się każda firma, która zatrudniała pracowników w oparciu o umowy cywilnoprawne.

+++

Ewa Błaszczyk: Nie zakładajmy na wstępie, czy będzie sukces czy klapa, tylko zróbmy robotę [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (104)
ZUS celuje w firmy stosujące umowy zlecenia. Przedsiębiorcy muszą płacić zaległe składki
Zaloguj się
 • umberos

  Oceniono 20 razy 16

  Świetna wiadomość -jakaś sprawiedliwość musi być - obecnie na wsiach i małych miejscowościach panuje moda na przechodzenie z umów o pracę na zlecenia za 500 brutto, a to wszystko po to , aby dostać kasę z 500 plus już na pierwsze dziecko. W praktyce takie rodziny nie dorzucają się do budżetu Państwa prawie wcale, a czerpią z niego całymi garściami - mam nadzieję, że tym kombinującym ludziom każą jeszcze oddać pieniądze.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 11 razy 7

  Ktoś mnie obtłumaczy bom się zgubił: chcę zatrudnić pracownika i przeznaczyłem na to 10 tysi miesięcznie. Ile z tego dostanie chłopak na rękę...

 • ziomekp.1

  Oceniono 16 razy 6

  MAN Niepołomice - chce zatrudnić "na już" kilkaset osób, zatrudnić poprzez agencje.
  Royal Canin Niepołomice - chce zatrudnić luda na wysoce specjalistyczne stanowiska, oferuje mniej niż Lidl czy Biedronka a w dodatku "agencja".
  Mógłbym takich przykładów dać więcej ale............................ Ale po co, kapitalizm w obecnej formie musi zdechnąć.
  I będzie git!!!!!

 • Anna Ke

  Oceniono 5 razy 5

  Ale nie znalazłam informacji czy zwrot składek będzie obowiązywał także zleceniobiorców . Hmm bo część składki płaci także zleceniobiorca . A może to znów będzie takie małe niedopowiedzenie publiczne a ZUS będzie kosił nie tylko firmy ale i zleceniobiorców . A jak nie będzie kosił to skarbówka skosi ludzi na śmieciówkach z tytułu przychodów . Nasza " władza :( " potrzebuje kasy żeby nie zbankrutować wiec wszystko jest możliwe .

 • asia-loi

  Oceniono 4 razy 4

  Ja uważam, że praca na umowę zlecenie zamiast umowy o pracę - to granda w biały dzień. Ludzie tak pracują, ponieważ nie mają wyboru.

 • asdasd asdasd

  Oceniono 3 razy 3

  Znam radio (sieć kilku stacji lokalnych), z którym - jak niesie fama - przegrywają duże firmy. W pewnej sprawie pracowniczej pracownicy przed sądem potwierdzali wymuszanie, pod groźbą niewypłacenia zaległych wynagrodzeń, umów cywilnoprawnych. KRRiT wie o tym, a radio działa dalej, nie praktykując - za zgodą sądów i urzędów - stosunków pracy. Zusów też nie odprowadzają. Jak widać, kontrole nie dla wszystkich jednakowe ...

 • chmjel

  Oceniono 3 razy 3

  och, jaki niedobry zus, niedobre państwo. co to za wymagania, żeby pracodawca nie mógł orzynać pracownika?!!

 • poppers68

  Oceniono 3 razy 3

  Jesteśmy cholernie ciekawym krajem.
  Pracownicy : " Pracodawcy płacą słabo, porównując zarobki w krajach ościennych, na Zachodzi to nadal przepaść, płaca co prawda wzrasta od 20 lat ale na Zachodzie również i nadal jest przepaść".
  Pracodawcy : " Koszt zatrudnienia pracownika jest zbyt wysoki! Dajcie więcej ukraińców! ".
  Komisja Europejska w już II gim liście do Lewiatana : " Nie płacicie ludziom, nie dzielicie się zyskami, nie inwestujecie w pracowników, na kontach spółek kasy jak lodu ale ciągle udajecie przed pracownikami , że Was nie stać".

  A z drugiej strony jesteśmy krajem w Europie Środkowej o największej ilości zarejestrowanych nowych Mercedesów , Lexusów, Volvo, SUVów i tym podobnych, na firmy a rynek budowlany domków jednorodzinnych i nowych chałup kwitnie.....
  Dodam, szukasz pracy w obszarze stanowisk robotniczo-magazynowo-produkcyjnej? Nie ma sprawy. Szukasz pracy w obszarze środowiska białych kołnierzyków w marketingu lub sprzedaży? A masz kumpla , który Ciebie zarekomenduje do Zarządu czy naiwnie będziesz niemal latami brał udział w przedstawieniach pozorowanych w postaci szumnie zwanym : etapy procesu rekrutacji ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX