Premier Morawiecki nieco więcej o nowym podatku. Danina solidarnościowa tylko od najbogatszych

Mateusz Morawiecki w niedzielę mówił o nowym podatku, który chce wprowadzić rząd PiS. Miałby on sfinansować wsparcie dla niepełnosprawnych. Pojawiła się jeszcze jedna zapowiedź.

Mateusz Morawiecki: będzie danina solidarnościowa

O daninie solidarnościowej premier po raz pierwszy powiedział kilka dni temu, kiedy odwiedził w Sejmie protestujących rodziców dorosłych niepełnosprawnych. Zapowiedział wtedy, że powstanie specjalny fundusz wsparcia dla niepełnosprawnych – i oczywiście trudno tutaj kwestionować zasadność pomocy rodzinom zajmującym się niepełnosprawnymi,

Pieniądze na fundusz rząd ma znaleźć dzięki nowemu podatkowi. Premier nazwał go daniną solidarnościową, ale chodzi po prostu o kolejny podatek, tyle, że nie wszyscy mieliby go płacić. Premier powiedział już w piątek, że danina ma dotknąć tylko najbogatszych, nie ujawniając, o jaką grupę dokładnie chodzi.

W niedzielę, podczas wyjazdu Węgrowa i Łukowa, ujawnił trochę więcej, choć nadal bardzo niewiele. Zapewnił, że chodzi o pół procenta najwięcej zarabiających. I to w zasadzie jedyny nowy szczegół. Pierwsze propozycje mamy poznać w ciągu tygodnia-dwóch. Jak zapewnia premier, pracuje już nad nimi minister finansów.

Ile trzeba zarabiać, żeby znaleźć się w tej grupie? Jak szacuje ekonomista Michał Brzeziński, około 300 tys. złotych rocznie.

Renta socjalna jak minimalna

Premier zapowiedział w niedzielę jeszcze jedną rzecz - zrównanie renty socjalnej z rentą minimalną. Miałby to kosztować około 600 mln zł.

To jeden z postulatów protestujących rodziców. Chcą oni, by renta socjalna była podniesiona do wysokości najniższej renty z ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Chcą też, by w dalszej kolejności ta renta była podwyższana do kwoty minimum socjalnego dla gospodarstwa domowego z osobą niepełnosprawną – teraz jest to 1370 zł. Rodzice niepełnosprawnych dzieci walczą też o m.in. 500 zł dodatku rehabilitacyjnego bez kryterium dochodowego dla osób niepełnosprawnych po 18. roku życia. Protestujący rodzice podkreślali, że nie chodzi o postawę roszczeniową, tylko o zapewnienie minimum rodzinom w bardzo trudnej sytuacji.

Czytaj więcej na ten temat: Duda zaskoczył rodziców protestujących w Sejmie. "Jest nadzieja, ale protest trwa do skutku"

Duda zaskoczył rodziców protestujących w Sejmie. 'Jest nadzieja, ale protest trwa do skutku'

Więcej o:
Komentarze (248)
Premier Morawiecki nieco więcej o nowym podatku. Danina solidarnościowa tylko od najbogatszych
Zaloguj się
 • trzynasty

  Oceniono 95 razy 79

  Zabrali mi kwotę wolną od podatku a obiecywali wyższą dla wszystkich, zabrali mi ulgę na dzieci, a teraz przywalą jeszcze daninę. A nagrody zamiast wrócić do budżetu poszły na kościółkową organizację. Rzygam tym krajem.

 • s4uron

  Oceniono 68 razy 58

  Proponuj aby najpierw bankster Krzywomordy sięgną do własnej kieszeni z kasą upchaną po bankach na całym świecie i nieruchomościach zapisanych na pociotki, a potem sięgną do cudzej kieszeni.

 • rgosc7

  Oceniono 12 razy 12

  Na Rydzyka mają, na nagrody maja, na jakieś fundacje dla krewnych i znajomych królika mają, na gronostaje i ich damy mają ale na niepełnosprawnych trzeba uchwalić daninę!

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 11 razy 9

  Spokojnie, to tylko kolejny pierd z PiŚdziej dudy. Już było ich tyle, że można by grubą księgę zapisać, w tym podatek handlowy pobierany przez listonosza i abonament rtv w prądzie. Rządzą nami kompletni kretyni i trzeba to przeczekać.

 • 6nine9

  Oceniono 9 razy 9

  Podatek od najbogatszych powinien objąć majątek Morawieckiego o wartosci 30 mln zl, a nie ludzi ktorzy zarabiają po 7-8 tys. na rękę. Ale ten bezwstydny populista zrobi tak, by naprawdę najbogatsi, w tym on, nie stracili.
  Ciekawe czy ten podatek dotknie wlascicieli firm, ktorzy w kosztach jeżdżą Porsche, latają dookola siata na wakacje a nawet budują domy? Zapewne nie - dotknie ludzi na etatach.
  Zobaczysz mendo czy wygracie w Warszawie, rozumiem ze już się poddajecie.

 • meles-meles

  Oceniono 8 razy 8

  Przecież Państwo te pieniądze znów wyda na coś innego niż obiecuje.
  Ja się chętnie zsolidaryzuję dodatkowo kwotą 1000 PLN miesięcznie, ale z konkretną rodziną i ich dzieckiem, bo jak będzie to w formie podatku, to zanim dojdzie do tych, dla których jest w zamyśle przeznaczone to rozejdzie się na nagrody, przeloty do Stanów, pomniki itd i za jakieś półtora roku, gdy rodzice się zorientują, że gramy w kulki na przemian z ciuciubabką, skończy się kolejnym podatkiem a powinno wyrzuceniem kolesi rozdających kasę górnikom, kościołowi, i dziwnym fundacjom na zbity pysk. To nie chodzi o to, że ludzie nie chcą dawać i się dzielić, chodzi o to, że są robieni w konia, tak samo zresztą jak, do których te pieniądze mają pójść.

 • stefa555

  Oceniono 10 razy 8

  Nie musicie sie troszczyć o nowy podatek.Wystarczy zabrać nierobom z kościoła.

 • usmiech_nocy

  Oceniono 8 razy 8

  A co z funduszem, który pracą pracodawcy???????? Co się dzieje z tymi pieniędzmi, że chcą kolejną daninę wprowadzić? protestujmy!!!

  Wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
  Drukuj Pokaż
  okres obowiązywania: od 1.03.2018 do 31.05.2018
  Okres
  1.03.2018 r. - 31.05.2018 r.
  Kwota 4.516,69 zł
  Podstawa prawna: (Mon. Pol. z 2018 r. poz. 181)
  Pracodawca zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy jest obowiązany, dokonywać miesięcznych wpłat na PFRON, w wysokości kwoty stanowiącej iloczyn 40,65% przeciętnego wynagrodzenia i liczby pracowników odpowiadającej różnicy między zatrudnieniem zapewniającym osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6% a rzeczywistym zatrudnieniem osób niepełnosprawnych. Dlatego do obliczenia wpłat na PFRON w danym okresie przyjmuje się ww. kwotę.

  Podstawa prawna: ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 2046 ze zm.) - art. 2 pkt 4 oraz art. 21 ust. 1.

 • szats69

  Oceniono 7 razy 7

  PiS jak zwykle zabiera się do problemu dziwacznie. Jak już robić podatek progresywny to z prawdziwego zdarzenia, a nie jedynie dla 0,5 % najbogatszych. Systemowo to znów niczego nie zmienia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX