Świetne wieści dla kierowców. Są pieniądze na aż 200 km drogi ekspresowej S61 Via Baltica

Mieszkańcy centralnej Polski powinni ucieszyć się z tej informacji - wkrótce łatwiej będzie dojechać na Mazury i Podlasie. Bank Gospodarstwa Krajowego uzyskał pożyczkę na budowę 200 km drogi ekspresowej S61.

Bank Gospodarstwa Krajowego poinformował o pożyczce w wysokości 500 mln euro, której udzielił Europejski Banku Inwestycyjny. Środki, za pośrednictwem Krajowego Funduszu Drogowego, zostaną przeznaczone na budowę odcinków drogi ekspresowej S61 o długości aż 200 km.

Chodzi o fragment od Ostrowi Mazowieckiej do granicy państwa z Litwą w Budzisku. Droga S61 jest częścią większego traktu - Via Baltica. Będzie on pełnić rolę najważniejszego połączenia drogowego pomiędzy krajami bałtyckimi, ma też spore znaczeniu dla systemu transportowego Polski.

Zdecydowanie wzrośnie bezpieczeństwo i komfort podróży mieszkańców tych regionów, a także znaczenie tranzytowe, a zatem i gospodarcze całego szlaku

- podkreśla Paweł Nierada, pierwszy wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

12,7 mld euro dla Polski

EBI nie pierwszy raz wspiera budowę strategicznej infrastruktury w Polsce.Od 2005 roku Europejski Bank Inwestycyjny udzielił BGK 34 kredytów na rzecz KFD o łącznej wartości ok. 12,7 mld euro. A na początku tego roku zawarto umowę na udzielenie pożyczki w wysokości 580 mln euro  na finansowanie drogi ekspresowej S19 Lublin-Rzeszów, która służy głównie mieszkańcom południowej Polski. 

Czytaj też: Zakaz handlu w niedziele - "czarny scenariusz jak na razie się nie spełnia".

Jak podkreślił w rozmowie z nami Rafał Malinowski z Oddziału GDDKiA w Białymstoku praktycznie wszystkie odcinki S61 w regionie są lub w wkrótce będą w budowie. Do rozstrzygnięcia pozostał jeden przetarg - chodzi o odcinek Suwałki – Budzisko. Umowę na budowę obwodnicy Suwałk już podpisano. Odcinek Szczuczyn - Obwodnica Augustowa jest w budowie, połączenie Ostrów Mazowiecka – Szczuczyn jest w przygotowaniu, podobnie jak obwodnica Łomży oraz odcinek Ostrów Mazowiecka – Szczuczyn. 

***

Cotygodniowe podsumowanie roku 14/2018. Podcast ekonomiczno - polityczny Rafała Hirscha

Więcej o:
Komentarze (77)
Są pieniądze na 200 km drogi ekspresowej S61
Zaloguj się
 • tilow3

  Oceniono 18 razy 12

  10 mln zł za kilometr? A pisowcy tak się darli, że tak drogie budowanie, to jeden wielki przekręt. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia? Teraz powinni za te same pieniądze wybudować 400 km. "Wystarczy nie kraść" - naczelne hasło, po którym koryto+ to domena PiS.

 • fctheduck

  Oceniono 11 razy 7

  "Bank Gospodarstwa Krajowego uzyskał pożyczkę" - czyli wg pis 'są pieniądze'. Nie nie ma, jest dług.

 • dyktator_bolandy

  Oceniono 6 razy 6

  "Umowę na budowę obwodnicy Suwałk już podpisano. "
  od 2 lat obwodnica Suwałk jest juz w budowie, ignorancie pseudodziennikarzu Kędzierski.

 • dustinmadness

  Oceniono 6 razy 2

  Ta droga to chyba tylko po to by Warszafka mogła jeździć na Mazury.
  Lepiej by zapełnili tą białą plamę na mapie drogowej i zrobil trasę Szczecin-Piła-Bydgoszcz-Toruń-Olsztyn-Ełk-Białystok-Lublin-Kielce-Częstochowa-Wrocław-Poznań-Piła-Koszalin, a nie cały kraj musi tłuc się przez stolicę.

 • ltte

  Oceniono 2 razy 2

  Drogi są, jedne lepsze, drugie gorsze. Ale co po drogach, jak dojeżdża się do wąskiego gardła i ... stoi ... stoi ... stoi. Potrzebne są dojazdy, obwodnice, rozjazdy, bezkonfliktowe skrzyżowania i przejścia dla pieszych. Zakopianka stoi, nie dlatego, że jest dużo samochodów, tylko dlatego, że są naćkane skrzyżowania, czerwone światła i przejścia dla pieszych. Z tego samego powodu ciężko jest wyjechać z Warszawy. Dużo samochodów oznacza tylko, że zaczyna się stać kilometry przed wąskim gardłem.

 • mopcia

  Oceniono 9 razy 1

  Droga znikąd do nikąd... Należy budować tam, gdzie jest to najsensowniejsze (np. połączenie Górnego Śląska z Wielkopolską oraz Pomorzem czy trasę łączącą Szczecin z Gdańskiem).

 • f1909

  Oceniono 9 razy 1

  Jak to jest że za Platformy przy budowie dróg mieliśmy wciąż do czynienia z różnymi aferami a za PIS-u idzie wszystko tak gładko ? -- Może ktoś z Państwa wie coś więcej na ten temat ?

 • janko_buszewski

  Oceniono 7 razy 1

  Ponad dwa miliardy złotych długu, żeby sobie Litwini i Lotysze mogli szybciej na wakacje do Chorwacji dojechać! Jaki sens gospodarczy ma budowa autostrady omijajacjej dokładnie wszystkie większe skupiska ludzkie w naszym kraju????

 • kleha

  Oceniono 5 razy 1

  Po kiego ...ja budować drogi po pisowsko - ruskiej części Polski. Należy inwestować w cywilizowaną zachodnią część kraju np w bardzo potrzebną drogę Wrocław - Poznań - Kołobrzeg.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX