Aluminium tanieje najbardziej w historii. Amerykanie miękną w kwestii sankcji na spółkę rosyjskiego oligarchy

W poniedziałek aluminium zanotowało największy dzienny spadek w historii. Mocno tanieje też pallad i nikiel. Stany Zjednoczone sygnalizują możliwość zniesienia sankcji na rosyjski koncern Rusal.

W poniedziałek Steve Mnuchin, amerykański sekretarz skarbu, przypomniał, że koncern Rusal, drugi największy producent aluminium na świecie, został objęty amerykańskimi sankcjami, ponieważ jest powiązany z Olegiem Deripaską, bliskim współpracownikiem Putina. Nie jest celem USA, jak mówił, szkodzić „ciężko pracującym ludziom”, których działalność opiera się na dostawach od Rusalu.

Czytaj więcej: Amerykanie nakładają nowe sankcje na Rosję. Na liście znani oligarchowie, przyjaciele Putina. 

Dlatego Amerykanie mogą znieść sankcje na rosyjski koncern, ale pod warunkiem, że Deripaska wycofa się z niego. Teraz ma 48 proc. Rusalu.

Reakcja rynków na tą wypowiedź była potężna. Aluminium gwałtownie potaniało o ponad 9 proc., notując największy dzienny spadek w historii. Gwałtownie spadły też notowania palladu i niklu – odpowiednio 5,4 proc. i 6,7 proc. Pod koniec dnia te spadki zostały nieznacznie złagodzone.

Notowania aluminiumNotowania aluminium Investing.com

Runęły poza tym akcje producentów aluminium, w tym amerykańskiego giganta na rynku surowców – spółki Alcoa. Potaniały aż o 13 proc. – najwięcej od marca kryzysowego 2009 roku.

A to wszystko, przypomnijmy, zdarzyło się po ogromnym zamieszaniu na rynku metali, do którego doszło po 6 kwietnia, a więc po tym, jak Amerykanie nałożyli nowe sankcje na Rosję. Po ich decyzji aluminium podrożało na światowych rynkach o niemal jedną trzecią, nikiel o ponad 20 proc., a pallad o ponad 15 proc. Teraz znaczna część tych wzrostów została zniwelowana. Nadal jednak aluminium, kluczowy tutaj metal, kosztuje dużo więcej niż tuż przed nałożeniem sankcji.

Czytaj więcej: Bolesne amerykańskie sankcje. W Europie mogą podrożeć pralki i samochody. 

To się może jednak zmienić - ceny metalu spadną jeszcze bardziej - jeżeli faktycznie Deripaska przestanie kontrolować Rusal. W scenariuszu, w którym nie wycofa się ze spółki, czekają nas być może kolejne potężne wstrząsy na rynku. Które, dodajmy, mogą mieć dla przeciętnego Kowalskiego znaczenie - wysokie ceny aluminium w końcu wpłyną na wzrost cen między innymi pralek, lodówek i samochodów.

Ewa Błaszczyk: Nie zakładajmy na wstępie, czy będzie sukces czy klapa, tylko zróbmy robotę [NEXT TIME]

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”.

Więcej o:
Komentarze (83)
Aluminium tanieje najbardziej w historii. Amerykanie miękną w kwestii sankcji na spółkę rosyjskiego oligarchy
Zaloguj się
 • noltenick

  Oceniono 8 razy 8

  Minęły niespełna 3 tygodnie i cena aluminium zaczyna wracać do poziomu sprzed wzrostu. To chyba dobry objaw i trochę nie na rączkę spekulantom? Proponuję uzbroić się w cierpliwość. Zobaczymy co dalej.

 • earthboundmisfit

  Oceniono 10 razy 6

  Tak to jest gdy w Białym Domu siedzi debil, który najpierw robi, a potem myśli. Skąd my to znamy?

  Gdzie się podziało sławetne "mów łagodnie i trzymaj w ręku gruby kij"?

 • student_zebrak

  Oceniono 3 razy 3

  jestescie debilami, czy nas uwazacie za takich?
  Poczatek kwietnia - ponizej 2000, dwa tygodnie pozniej ponad 2500, spadlo do 2273.
  Cudaku czerski, nas w szkole uczono czytac wykresy na lekcjach matematyki, nie religii talmudyznej. Podobne wzrosty i spadki dzieja sie na okraglo.

 • downconversion

  Oceniono 3 razy 3

  Na miły Bóg!
  Sankcje są "wobec" a nie "na".
  Zdaje się, że matura z polskiego upadła niżej niż z matematyki

 • merkury-3

  Oceniono 5 razy 3

  Czyli sankcje przyniosly odwrotny sukces podrizalo aluminium rosjanie wiecej zarobili zabawne
  Usa dazy do zniewolenia gospodarczego calego swiata

 • goldenboy34

  Oceniono 5 razy 3

  I znowu jedynym naprawdę wygranym tej sytuacji są Goldman Sachsy, Morgan Stanleye i inne Sorosy, które spekulują na takich decyzjach...a zwykły człowiek niech płaci i traci

 • memhos

  Oceniono 3 razy 3

  Aha.... czyli jak wzrosły i podrożały lodówki to gites, ale jak teraz spadają i lodówki stanieją, to nie teges? #dobredziennikarstwo

 • student_zebrak

  Oceniono 4 razy 2

  produkcja aluminium na swiecie 57600 tysiecy ton, w tym Chiny 31000; Rosja 3580 =6.2%; Kanada 3250; Indie 2750; Emiraty 2400; Australia 1680.
  Komus sie w glowe kreci.

 • losiu4

  Oceniono 8 razy 2

  prawdę mówiąc nie rozumiem. Dlaczego gwałtownie staniało zamiast zdrożeć?

  Pozdrawiam

  Losiu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX