Krzepiąca wiadomość dla łasuchów. Cukier ma być nadal tani. Niektórych może to zmartwić

W tym roku może nas czekać wysoka nadprodukcja cukru - prognozują eksperci. To sprawi, że będzie on tani, co nie dla wszystkich jest dobrą wiadomością.

Eksperci: czeka nas nadprodukcja cukru

Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej spodziewa się, że w 2018 roku w Polsce wyprodukowane zostanie 2,3 mln ton cukru, a zużycie krajowe wyniesie 1,72 mln ton – cytuje raport Instytutu portal stooq.pl. To powinno sprawić, że ceny cukru będą nadal niskie, co z kolei z jednej strony ucieszy konsumentów czy na przykład producentów słodyczy, a z drugiej może zaboleć przemysł cukrowy.

Cukier tanieje zresztą już od miesięcy. Według ostatnich danych GUS o inflacji, ceny cukru w sklepach spadły w marcu aż o 30,1 procent w ujęciu rok do roku (czyli w porównaniu z marcem 2017). W porównaniu z lutym, cukier potaniał o 2,7 proc.

Czytaj też: Inflacja jest niska, ale są takie towary, za które wciąż musimy płacić dużo więcej niż rok temu. Oto lista

Cukier ma być tani, bo – jak prognozuje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – będzie go na polskim rynku za dużo. To dlatego, że powierzchnia upraw buraków cukrowych w Polsce ma się zwiększyć, a co za tym idzie, wzrosnąć ma produkcja cukru w naszym kraju. Producenci mogliby wprawdzie część z tej nadpodaży eksportować, ale jeśli za granicą utrzymają się także niskie ceny, może to oznaczać dla nich pogorszenie wyników.  

UE znosi kwoty, cukier tanieje

Ceny cukru zaczęły wyraźnie spadać jesienią ubiegłego roku po tym, jak od 1 października został zniesiony system kwot cukrowych, czyli ograniczeń narzucanych producentów. Wcześniej rynek cukru był w Unii mocno regulowany. Obowiązywały między innymi kwoty cukrowe ograniczające produkcję, wyliczane dla poszczególnych krajów, minimalna cena skupu buraków cukrowych czy system zarządzania nadwyżkami.

Na spadek cen cukru wskazują także prognozy Credit Agricole. - Po uwolnieniu unijnego rynku cukru w październiku 2017 r. obserwowany jest spadek cen cukru w UE, w tym w Polsce, które stopniowo zbiegają do ceny światowej. Jednocześnie na świecie ceny cukru są relatywnie niskie na tle historycznym, co wynika z odbudowy światowych zapasów cukru. Jego globalna produkcja jest w bieżącym sezonie wyraźnie wyższa niż spożycie, co częściowo wynikało ze zniesienia limitów produkcyjnych w UE (cukier z buraków cukrowych stanowi ok. 20% światowej produkcji cukru - wyjaśnia ekonomista banku, Jakub Olipra.

Kwoty cukrowe utrzymywały ceny sztucznie na wyższym poziomie. Analitycy liczyli, że zniesienie kwot będzie korzystne dla Polski, która będzie więcej produkować na eksport, ale teraz eksperci Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej obawiają się, że sprzedaż za granicę może nie być bardzo opłacalna.

+++

Jakub B. Bączek: Gdy sportowiec zaczyna wygrywać, to później robi to regularnie [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (48)
Cukier może nadal tanieć. Ceny spadną, bo czeka nas wysoka nadprodukcja
Zaloguj się
 • sztucznypolak

  Oceniono 14 razy 12

  Bimber bedzie tanszy.

 • parsom

  Oceniono 13 razy 11

  A niby dlaczego niskie ceny cukru mają być negatywne dla przemysłu cukierniczego? Przecież to oznacza niższe koszty produkcji wyrobów cukierniczych.
  Przemysł cukierniczy to nie to samo co cukrowniczy.

 • nie_z_rzeczownikami

  Oceniono 9 razy 9

  Niebywałe... a ci, co robili zapasy kupując cukier za 5 zł / kg to już skonsumowali?

 • aaggnniikk

  Oceniono 9 razy 9

  zabolec może nie przemysł cukierniczy (ten sie ucieszy) tylko CUKROWNICZY. Znajomośc tematu kłania się

 • zmichalg1

  Oceniono 7 razy 5

  Będzie tańsza produkcja towaru, na który przepis to "bitwa pod Grunwaldem" czyli 1410 tzn. kilogram cukru, cztery litry wody, 10 deka drożdży :-).

 • darpodinio

  Oceniono 6 razy 4

  Super wiadomość. Jest szansa że przemysł cukierniczy przerzuci się z syropu glukozowo-fruktozowego na cukier.

 • hubba-hubba

  Oceniono 4 razy 2

  Zużywamy z żoną jakiś kilogram cukru na rok, więc wisi nam ta dobra nowina.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX