Zakaz handlu w niedzielę boleśnie uderzył w centra handlowe. W marcu odwiedziło je mniej osób

Zakaz handlu znacząco wpłynął na liczbę odwiedzających centra handlowe. Tak wynika ze wskazań miarodajnego indeksu ShopperTrak.

Indeks ShopperTrak mówi, o ile procent zwiększyła się lub zmniejszała liczba klientów centrów handlowych w stosunku do danych sprzed roku i sprzed miesiąca. To bardzo wiarygodny miernik, wyliczany przez międzynarodową firmę z siedzibą w Berlinie od wielu lat – wcześniej ten wskaźnik nazywał się FootFall Indeks. I najnowsze jego wskazania dla polskiego rynku nie są optymistyczne.

W marcu ruch w naszych galeriach handlowych spadł aż o 8,4 proc. w stosunku do lutego i o 5,1 proc. w stosunku do marca 2017 roku. Z pewnością jakąś część tego spadku możemy przypisać wprowadzonemu zakazowi handlu w niedzielę. Przypomnijmy, że pierwsza niedziela, kiedy obowiązywał wypadła 11 marca.

Czytaj więcej: Carrefour nie boi się zakazu handlu w niedzielę. Otworzy 100 sklepów osiedlowych i rozwinie sprzedaż internetową. 

Ze wskazań indeksu ShopperTrak wynika, że nie sprawdziły się pierwsze optymistyczne informacje o tym, że ruch w centrach handlowych zostanie przeniesiony na inne dni tygodnia. - Bilans w naszej galerii był raczej pozytywny, przyciągnęły klientów te części, które mogły być otwarte. Co ciekawe, zauważyliśmy, że bardzo zwiększył się ruch w soboty - i to nie tylko przed zamkniętymi niedzielami – mówił z początkiem kwietnia w rozmowie z portalem Money.pl Norbert Fijałkowski, dyrektor Galerii Kaskada.

Za mniej więcej miesiąc poznamy kolejne wskazania indeksu ShopperTrak. Wtedy będą dotyczyły miesiąca, w którym sklepy były zamknięte w niemal wszystkie niedziele. Zakaz handlu obowiązywał 1, 8, 15 i 22 kwietnia. Wynik może być drastyczny.

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”

Więcej o:
Komentarze (143)
Zakaz handlu w niedzielę boleśnie uderzył w centra handlowe. W marcu odwiedziło ich o 8,4 proc. mniej osób niż w lutym
Zaloguj się
 • supermarjan

  Oceniono 62 razy 42

  czyli pomsta na superkarketach sie udala.
  brawo katolickie bydlaki z rzadu! cisnijcie dalej swietlistym szlakiem polskiego katolicyzmu:
  sam nie zeżre /podatek i unia/ to drugiemu tez nie da!
  pogratulowac.
  teraz jest OPTYMALNIE źle:
  - katabasy jak mieli pusto tak maja, tyle tylko ze jeszcze wieksza nienawisc do nich w narodzie
  - studenci i dorabiacze stracili mozliwosc zarobku.
  - pracownicy mniej zarabiaja i jest ich zapewne mniej
  - supermarkety i inni przy nich - zarabiaja mniej.
  - budzet skoro zarobki mniejsze - TRACI.
  zayebiscie!
  ale supermarkety doyebane! i pis'dowaty zamerda sie niemal na smierc z radosci...

 • marc.pl

  Oceniono 48 razy 30

  Polacy powrócą z powrotem do śmierdzących i brudnych bazarów gdzie wędliny i mięso obsrywały roje wielkich much. Niestety ale kultura zachodnia jest dla Polaka czymś obcym i nieprzyswajalnym - jesteśmy jednak bardziej podobni do rusków jak do europejczyków.

 • kosg

  Oceniono 13 razy 13

  Trzeba iść do wyborów i wy...lić to bydło pisowskie!!

 • my_kroolik

  Oceniono 15 razy 13

  Dotychczas nie ma dużych zwolnień pracowników tylko dlatego, że sklepy miały dużo nie obsadzonych etatów. Prawda wyjdzie na jaw za parę miesięcy, jak butiki i knajpy galeryjne zaczną bankrutować i wywalać cały personel. Cholernemu PISiorstwu wydaje się, że gospodarkę można zaczarować, a tymczasem w ekonomii jest więcej matematyki, niż się tym głąbom wydaje.

 • jpy1

  Oceniono 19 razy 13

  Bo to min o to chodziło. Dowalić sieciom. Na zasadzie: skoro nie przeszedł tzw. podatek handlowy to i tak wam pokażemy kto tu rządzi.

 • zbigstar_1944

  Oceniono 18 razy 12

  Trzeba będzie płacić odszkodowania sieciom. Wtedy niektórzy zrozumieją co to znaczy wprowadzać ideologię (kościelną) do gospodarki.

 • alojzy132

  Oceniono 13 razy 11

  Nowy program rządowy "Nawracanie +"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX