Inflacja znów rośnie. Głównie przez ceny paliw

Rafał Hirsch
Po czterech miesiącach spadku, inflacja znów zaczęła rosnąć. Według wstępnych danych GUS, w kwietniu wskaźnik inflacji wzrósł do 1,6 procent.

Wzrostu inflacji nie obserwowaliśmy w Polsce od listopada ubiegłego roku. Od tamtej pory każdego miesiąca inflacja, czyli roczny wzrost cen, była coraz niżej. Tym razem jest inaczej. Mamy wzrost tego wskaźnika z 1,3 procent w marcu do 1,6 procent w kwietniu.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy inflację w górę ciągnęła głównie żywność - jej ceny urosły w tym czasie o 4 procent. Ale jeśli chodzi tylko o ostatni miesiąc, to zdecydowanie najszybciej w górę szły ceny paliw. Tylko w kwietniu podskoczyły o 2,8 procent. W tym samym czasie żywność podrożała tylko o 0,3 procent.

Za wzrostem cen paliw stoją coraz wyższe ceny ropy naftowej na rynkach światowych i drożejący ostatnio w Polsce dolar. Cena baryłki ropy Brent niedawno sięgnęła 75 dolarów, czyli poziomu najwyższego od 2014 roku.

Notowania ropy BrentNotowania ropy Brent wykres: investing.com

Z kolei dolary od dołka z lutego na poziomie 3,30 zł podrożały już o 25 groszy i kosztują dziś około 3,55 zł.

Notowania dolara do złotegoNotowania dolara do złotego wykres: investing.com

W efekcie koszt baryłki ropy przeliczone na złote jest obecnie najwyższy od listopada 2014 roku.

Notowania cen ropy przeliczone z dolarów na złoteNotowania cen ropy przeliczone z dolarów na złote wykres: stooq.pl

Ceny wszystkich pozostałych produktów poza paliwami i żywnością (czyli tak zwana inflacja bazowa) zachowują się bardzo stabilnie. Według analityków zarówno PKO BP, jak i mBanku wskaźnik inflacji bazowej dzisiaj to tylko około 0,6 procent. 

Zdaniem większości ekonomistów, inflacja w Polsce w kolejnych miesiącach powinna dalej powoli rosnąć. 

Więcej o:
Komentarze (46)
Inflacja znów rośnie. Głównie przez ceny paliw
Zaloguj się
 • swientyjacenty

  Oceniono 17 razy 11

  I co ciekawe najdrożej jest na polskich stacjach benzynowych. A to przecież podobno zachodnie firmy tak drenują nasze kieszenie i eksploatują nasz biedny kraj.

 • misiek 007

  Oceniono 10 razy 8

  podnoszenie ceny paliw to kryptopodatek....zresztą ceny paliw w stosunku do płac są w Polsce najwyższe w Europie...jakkolwiek będzie tania ropa to i tak nigdy się to wymiernie nie przełoży na cenę paliwa w naszym kraju

 • optymistaa43

  Oceniono 7 razy 7

  Winna jest temu kuzwa morawiecka nakladajaca podatki.

 • ja.szela

  Oceniono 6 razy 6

  Jak do jasnej cholery im wyszło że paliwa do prywatnych środków transportu podrożały o 2,8% w miesiąc??? Sprawdziłem faktury z kwietnia, benzyna z 4,5 podrożałą do 4,8 czyli 6,5%. Diesel podobnie. Albo udział LPG w koszyku jest na poziomie 50% albo mega potaniał żeby wyszło 2,8% na paliwach. No chyba że te dane GUS to jakaś lipa.

 • batrolan

  Oceniono 14 razy 6

  Ceny żywności nie zachowują się stabilnie tylko pędzą w górę jak szalone. Ostatnio kilka razy wyskoczyłem na zakupy, to byłem przerażony. Za towary, za które jeszcze kilka miesięcy temu płaciłem 80-90 zł, teraz z portfela ubyło 140-150 zł. Nie wiem czym jest to spowodowane, ale ponad 50 procentowy wzrost cen jest szokujący. Aż strach na zakupy wychodzić.

 • nord-ost

  Oceniono 5 razy 5

  Prawda jest jeden winny drożyźnie i inflacji.
  Nie ma konta w banku, wożą go i chronią za darmo, karmią go samego i jego kota, remontują mu mieszkanie, itd itd.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX