Za chwilę bezrobocie już nie będzie mogło być niższe. Nadal spada, ale najwolniej od lat

Rafał Hirsch
Według najnowszych danych Eurostatu stopa bezrobocia w Polsce w marcu nie spadła w stosunku do lutego. Była nadal na poziomie 4,4 procent. W skali roku spadek bezrobocia jest najwolniejszy od 2014 roku.

Stopa bezrobocia spada w Polsce nieprzerwanie od pięciu lat. Ostatni wzrost tego wskaźnika mieliśmy w kwietniu 2013 roku. Wtedy był to wzrost z 10,5 do 10,6 procent. Od tamtej pory bezrobocie spada niezależnie od tego, jaka w Polsce jest koniunktura i kto w niej aktualnie rządzi. 

Stopa bezrobocia w PolsceStopa bezrobocia w Polsce dane: Eurostat

Ostatnio jednak tempo spadku stopy bezrobocia wyraźnie się zmniejsza. Coraz częściej zdarzają się miesiące, w których wskaźnik ten nie spada, tylko stoi w miejscu. Było tak w listopadzie 2017, w styczniu 2018 i teraz w danych za marzec mamy to samo. W efekcie spadek bezrobocia liczony rok do roku (porównanie bieżącego odczytu z tym, który mieliśmy 12 miesięcy wcześniej) jest coraz mniejszy.

Roczna zmiana stopy bezrobociaRoczna zmiana stopy bezrobocia dane: Eurostat, obliczenia własne

W marcu 2018 bezrobocie w Polsce jest mniejsze niż w marcu 2017 o 0,7 punktu procentowego. To najwolniejszy spadek bezrobocia od lutego 2014 roku. Gdyby nadal spadało ono w tempie z 2015 czy 2016 roku, to mielibyśmy je już wyraźnie poniżej 4 procent. 

Oczywiście zjawisko coraz wolniejszego spadku bezrobocia nie powinno zaskakiwać. Im bliżej zera znajduje się wskaźnik, tym trudniej sprowadzić go jeszcze niżej. W Polsce mamy coraz więcej miejsc, gdzie bezrobocia praktycznie już nie ma. Coraz więcej firm raportuje, że ma spory problem ze znalezieniem na rynku odpowiednich pracowników, Może to sugerować, że duża część ludzi bez pracy nie może jej znaleźć dlatego, że nie posiada kwalifikacji, a nie dlatego, że nikt na rynku nie chce zatrudniać. 

Wg danych Eurostatu w Polsce obecnie jest 754 tysięcy osób bezrobotnych - czyli takich, które nie mają pracy, ale chciałyby ją mieć i aktywnie jej poszukują. Rok temu było ich 885 tysięcy, czyli w ciągu roku liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 131 tysięcy.

Na tle Unii Europejskiej nasza stopa bezrobocia jest bardzo niska. 

Stopa bezrobocia w marcu w Unii EuropejskiejStopa bezrobocia w marcu w Unii Europejskiej dane: Eurostat

Jeszcze niższą mają tylko inne kraje naszego regionu: Węgry i Czechy oraz Niemcy, Holandia, Wielka Brytania i Malta. Stopa bezrobocia dla całej Unii to 7,1 procent.

Więcej o:
Komentarze (51)
Za chwilę bezrobocie już nie będzie mogło być niższe. Nadal spada, ale najwolniej od lat
Zaloguj się
 • this.man

  Oceniono 8 razy 8

  Logicznym mogłoby się wydawać, że skoro spadło bezrobocie, powinna proporcjonalnie zmaleć ilość zatrudnionych w urzędach pracy. Niestety w nich panuje stagnacja.
  W momencie gdy bezrobocie osiąga poziom tzw. bezrobocia naturalnego (nie pracują ci, którzy nie chcą) tj. 4-5 %, pracownicy urzędów pracy, poza przewalaniem papierków i robieniem dobrego wrażenia, praktycznie nie mają nic do roboty.

 • on1950

  Oceniono 4 razy 4

  bezrobocie jest w sferze płacy do 1700 czy 1800 złotych. Podstawa 2500 netto to nie jest nic częstego. zresztą firmy dalej robią z pracowników niewolników. znam sytuację gdzie jeden z liderów rynku w meblach dał dobrą podstawę koło 4 netto ale po podpisaniu umowy okazało się że pracownik ma robić na 4 razy takim terenie .dalej jest przepaść w placach. na zachodzie Polski ten sam pracodawca płaci 100% więcej ludziom niż na wschodzie za tą samą pracę. dlatego wschód się wyludnia.

 • marcin_rz

  Oceniono 4 razy 4

  Wolabym zobaczyc liczbę aktywnych zawodowo w zestawieniu do osob ktore nie są zatrudnione, a są na utrzymaniu osób pracujacuch.

 • as-zalogowany

  Oceniono 8 razy 4

  Od lat nie pracuję w PL. Wyjeżdżam za granicę na 3-4 miesiące w roku, odłożę tam więcej niż tu zarobiłbym w rok (niestety ściana wschodnia) i resztę roku odpoczywam, czasem coś tam dorobię. A pracodawców oferujących 1500zł na rękę mam głęboko w poważaniu, szukajcie dalej.

 • polonia102

  Oceniono 4 razy 2

  Ja już nic nie rozumiem. Jak bezrobocie spada za szybko to źle jak jest odwrotnie to też nie dobrze. A prawda jest taka że optmalne bezrobocie to ok 5-6 %

 • pomaranczowoczarny

  Oceniono 2 razy 2

  Część ludzi nie pracuje ale jest wykreślona z ewidencji, nie stawili się na spotkanie bo nie chcieli, zapomnieli, nie mogli, pracują za jakieś dziwne pieniądze lub odmówili propozycji pracy na stażu lub innej dziwnej formie zatrudnienia. Jeszcze inną grupą są ci na wcześniejszych emeryturach i innych wynalazkach, poprawia to statystyki ale nie poprawia to sytuacji w tym kraju bo ci ludzie powinni być aktywni zawodowo.

 • bacowa

  Oceniono 6 razy 2

  Z tym obecnym bezrobociem okaże się że jest jak ściągalnością VAT

  czyli manipulacja w statystykach

  wydłuża się terminy zwrotu VAT (stąd ta kumulacja) i skreśla na maksa mających status bezrobotnego

 • on1950

  Oceniono 1 raz 1

  płaca rośnie w produkcji plus handel.ale stoji w maluch firmach drobnym handlu i budzetowce. A to miliony ludzi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX