Wojna handlowa może wygasić wzrost gospodarczy na świecie - ostrzega EBC

Zdaniem Europejskiego Banku Centralnego dotychczas ogłoszone przez Amerykanów cła mają niewielki wpływ na światową gospodarkę. Zmieni się to drastycznie, jeżeli dojdzie do dużej wojny handlowej z Chinami.

Jeżeli ceł wprowadzonych przez administrację Donalda Trumpa przybędzie i dojdzie do dużej wojny handlowej, wtedy zniknie ożywienie w światowym handlu - uważają ekonomiści EBC.

A to z kolei uderzy we wzrost gospodarczy. Amerykańskie cła i kolejne bariery, które pojawią się, jak tylko USA wykonają pierwszy krok, spowodują zdaniem EBC wzrost kosztów produkcji, co z kolei obniży siłę nabywczą gospodarstw domowych. Wtedy zmniejszy się konsumpcja i inwestycje przedsiębiorstw oraz wzrośnie bezrobocie. Tak ostrzega EBC w najnowszym numerze "The Economic Bulletin".

Jeszcze mocniej niż dotychczas oberwą też giełdy. – W odpowiedzi na wyższą niepewność, inwestorzy finansowi mogą ograniczyć zakupy papierów wartościowych, zmniejszyć finansowanie tych inwestycji kredytem oraz zażądać wyższych premii za ryzyko - uważa EBC.

Czytaj więcej: Aluminium tanieje najbardziej w historii. Amerykanie miękną w kwestii sankcji na spółkę Rusal. 

Warren Buffet wierzy w rozsądek

Ostrzeżenie EBC pojawiło się kilka dni po tym, jak zakończyła się kolejna runda rozmów handlowych pomiędzy USA a Chinami. Wiadomo, że negocjacje są trudne, co gorsza, Amerykanie podnieśli ponoć swoje wstępne oczekiwania.

Chcą teraz między innymi, by Chiny zredukowały swoją nadwyżkę handlową z USA nie o 100, ale o 200 mld dol.

Z drugiej strony nie brakuje takich, którzy wierzą, że jednak Trump dogada się z Xi. Tego zdania jest np. Warren Buffet – legendarny amerykański inwestor, jeden z najbogatszych ludzi świata.

W sobotę na corocznym spotkaniu akcjonariuszy Berkshire Hathaway, stworzonego przez niego wehikułu inwestycyjnego, powiedział, że korzyści z globalnego handlu są oczywiste i wielkie – rozwój światowej gospodarki w bardzo dużym stopniu zależy od wielkości globalnej wymiany handlowej. Z tego powodu, chociaż istnieją duże napięcia w relacjach handlowych pomiędzy Chinami a USA, strony, zdaniem Buffeta jednak się dogadają.

Co ciekawe, znany inwestor dodał również, że obowiązkiem rząd w czasach globalnego handlu jest pomoc tym ludziom, który utracili etaty przez zagraniczną konkurencję. Jednak podkreślił przy tym, że te straty i związane z nimi koszty i tak są mniejsze od korzyści, które przynosi międzynarodowa wymiana handlowa.

Czytaj więcej: Ropa najdroższa od ponad 3 lat. Czy Trump nałoży sankcje na Iran? 

Amerykanie mogą dużo stracić

Nie wiemy, czy Buffet, mówiąc o zaletach światowego handlu znał najnowsze szacunki EBC dotyczące kosztów dużej wojny handlowej dla USA. O nich 6 kwietnia mówił z kolei Benoit Coeure, jeden z członków zarządu EBC.

W scenariuszu przedstawionym przez niego, jeżeli Amerykanie podniosą do 10 proc. cło na wszystkie dobra importowane i spotka się to z takim samym działaniem przez inne państwa, to tempo wzrostu gospodarczego zmniejszy się za oceanem o co najmniej 2,5 pkt. proc. I to tylko w pierwszym roku obowiązywania nowych restrykcyjnych stawek celnych.

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”.

Jakub B. Bączek: Gdy sportowiec zaczyna wygrywać, to później robi to regularnie [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (37)
Wojna handlowa może wygasić wzrost gospodarczy na świecie - ostrzega EBC
Zaloguj się
 • napletekgandalfa

  Oceniono 9 razy 9

  Wzrost gospodarczy, nie trwa nigdy w nieskończoność. Może mylę się?

 • ajk_gierki

  Oceniono 6 razy 6

  wzrost gospodarczy za wszelką cenę doprowadzi do dalszej degradacji środowiska i w konsekwencji zagłady całej planety

 • dwa_grosze

  Oceniono 2 razy 2

  Jak zwykle juz, stosy idiotyzmow Kaczmarczyka. Wojna clowa moze zmniejszyc roczny PKB USA o 0,3% a chinskie PKB o 0,5%. Kaczmarczyk z pewnoscia znowu dodawal i mnozyl procenty :D

 • senioryta13

  Oceniono 1 raz 1

  tak, tak, jak USA doplaca do handlu lub jest oszukiwane, znaczy sie w pojeciu niektorych , wszystko gra, kiedy chce wyjsc na prostą , mowa od razu o wojnie. znaczy sie , ze Trump ma racje.

 • farah

  Oceniono 1 raz 1

  To chyba dobrze, że wzrośnie bezrobocie. Wczoraj rwaliście włosy z głowy, że jest za niskie! :)))))

 • sidian

  Oceniono 1 raz 1

  "Nie wiemy, czy Buffet, mówiąc o zaletach światowego handlu znał najnowsze szacunki EBC..."

  Tego nie wiecie, ale to, co powinniście wiedzieć, to to, że po pierwsze Buffet wie więcej i może więcej od ECB, więc go takie szacunki nic nie interesują ;).

 • mirrad67

  Oceniono 3 razy 1

  Czy ktoś oczekuje czegoś więcej od dyktatora Reżimu jankeskich głupków????

 • plastikpiokio

  Oceniono 3 razy 1

  nie znam się ---ale wiem jedno--- na swiecie smierdzi wojną ----dano jej nie było i zbliża się ona do nas milowymi krokami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX