P.o. prezesa GetBack rezygnuje po trzech tygodniach. "Niech zarządzają lokalni menedżerowie"

Kenneth William Maynard, przewodniczący rady nadzorczej GetBack, złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie, a także z pełnienia obowiązków prezesa i członka zarządu.

- Rezygnacja została złożona ze skutkiem natychmiastowym - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie. - Jako przyczynę rezygnacji pan Kenneth William Maynard podał fakt, iż przystąpienie przez Zarząd GetBack S.A. do działań związanych z restrukturyzacją emitenta i złożeniem wniosku do sądu o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego powoduje, że w tych okolicznościach sprawami spółki powinni zarządzać lokalni menadżerowie - czytamy dalej w komunikacie GetBack.
Kenneth William Maynard złożył rezygnację na ręce rady nadzorczej. - Życzę Wam sukcesów w najbliższych miesiącach - zakończył ją krótko.

W połowie zeszłego miesiąca rada nadzorcza GetBack odwołała ze skutkiem natychmiastowym z funkcjiprezesa oraz członka zarządu Konrada Kąkolewskiego. Do pełnienia tych obowiązków przez okres dwóch miesięcy wyznaczyła Kennetha Williama Maynarda, przewodniczącego rady nadzorczej.

GetBack chce się dogadać z wierzycielami

2 maja GetBack złożył w Sądzie Rejonowym we Wrocławiu wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego, w formie przyspieszonego postępowania układowego.

- Restrukturyzacja zadłużenia spółki w drodze układu (w szczególności odroczenie terminów zapłaty oraz konwersja wierzytelności na akcje spółki) umożliwi spółce zaspokojenie należności wierzycieli w bardzo znacznym stopniu lub w pełnym zakresie, co przewidują złożone przez dłużnika propozycje układowe - przekonuje spółka we wniosku.

Będzie częściowa spłata zadłużenia, w dodatku rozłożona na wiele lat

Przy okazji GetBack poinformował, że suma jego wierzytelności sięga 2,82 mld zł. Ich spłata będzie rozłożona na lata. Wierzyciele pierwszej grupy mają być spłaceni w 65,36 proc. do końca 2025 r. Pozostałe 34,64 proc. zadłużenia spółka chce zaspokoić w drodze konwersji wierzytelności na swoje akcje.

Pierwsza grupa wierzycieli obejmować ma obligatariuszy spółki, którzy posiadają niezabezpieczone papiery wyemitowane przez GetBack oraz wierzycieli, którzy udzielili spółce kredytów niezabezpieczonych na majątku spółki.

Drugą grupę wierzycieli - publicznoprawnych - spółka chce zaspokoić w całości. Trzecią grupę, czyli pozostałych wierzycieli, tak jak pierwszą - w 65,36 proc.

Brak układu to upadłość

Zdaniem GetBack brak możliwości przeprowadzenia postępowania restrukturyzacyjnego spółki będzie wiązał się z koniecznością ogłoszenia jej upadłości. A to może doprowadzić do poważnych perturbacji na rynku obligacji korporacyjnych. Spółka ostrzega, że mogą się pojawić „istotne problemy z refinansowaniem obligacji korporacyjnych, co skutkować może koniecznością otwierania, w odniesieniu do emitentów takich obligacji, postępowań restrukturyzacyjnych, a w skrajnych przypadkach - postępowań upadłościowych".

Celem przyspieszonego postępowania układowego jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika. Ten rodzaj postępowania umożliwia mu restrukturyzację poprzez zawarcie układu z wierzycielami. W takim przypadku mogą zostać wstrzymane wszelkie działania egzekucyjne, dzięki czemu firma ma szansę na poprawę swojej sytuacji finansowej.

Nowa strategia na ratunek

Taką poprawę w przypadku GetBack ma przynieść nowa strategia, która będzie miała na celu zwiększenie efektywności funkcjonowania spółki m.in. poprzez ograniczenie działalności akwizycyjnej, redukcję kosztów operacyjnych, reorganizację i zwiększenie efektywności procesów zarządzania portfelami i wykorzystania związanych z tym odzysków na spłatę zadłużenia.

GetBack ocenia, że jeśli sąd nie zgodzi się na przyspieszone postępowanie układowe, to w postępowaniu upadłościowym stopień zaspokojenia wierzycieli nie przekroczy 25 proc. wierzytelności objętych układem.

Czytaj też: Poszkodowani w aferze GetBack szykują list do premiera. "Pora pokazać znaczenie słów Prawo i Sprawiedliwość"

+++

Jakub B. Bączek: Gdy sportowiec zaczyna wygrywać, to później robi to regularnie [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (24)
GetBack będzie musiał zmienić prezesa. Dotychczasowy zrezygnował. Po trzech tygodniach
Zaloguj się
 • ruter77

  Oceniono 14 razy 10

  Sponsor PiSowskich imprez a szcególnie Gazety Polskiej po wyprowadzeniu kasy robi dziwne uniki aby nic wierzyciele nie otrzymali. Sponsorowani politycy PiS też milczą choć spece od wizerunku z Solvere myślą jak wrobić w to Tuska.

 • norman67

  Oceniono 7 razy 7

  Na co im było aż 2,8 mld? Czy nie na wykup złych długów banków, które sprzedawały ich obligacje?

 • gwsol

  Oceniono 5 razy 5

  Zamknąć dziadów zanim stracą pamięć co robili.

 • tylkoturbobenzyna

  Oceniono 4 razy 4

  GDZIE BYŁ KNF ???? Ano np. zajmował się opóźnianiem podpisywania umów z funduszami BridgeAlfa które to i tak są na cenzurowanym bo rozliczają się z upierdliwymi urzędasami. Jak zwykle w Bolandii. KNF jak policja. Pilnuje i łapie (lub chce łapać) tych co łatwo złapać a prawdziwych bandziorów się boi albo udaje że ich nie ma !

 • ltte

  Oceniono 6 razy 4

  Co oni tu pieprzą o restrukturyzacji? Niech powiedzą, gdzie podziali te kilka mld zł. A może nawet kilkanaście, bo te 2,8 mld są widoczne, a kilka razy więcej to są pewnie państwowe "inwestycje", o których "inwestorzy" nie za bardzo chcą głośno mówić.

 • wpisuje_login_i_nic

  Oceniono 4 razy 4

  Ciekawostka dla zainteresowanych na stronie Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej :)
  tl;dr - za szaleństwa głównego akcjonariusza zapłacić mają, a jakże, obligatariusze. Miłej lektury!

 • perkis1234

  Oceniono 3 razy 3

  To było perpetum mobile. Wygrane są wyłącznie banki, bowiem GetBack skupował od nich za jak się okazuje zawyżone ceny złe kredyty, a kupował za pieniądze, które banki same pomogły ściągnąć od swoich klientów i jeszcze zarobiły na prowizjach...

 • year68

  Oceniono 5 razy 3

  Firmy i kancelarie zajmujące się windykacją to największe pralnie pieniędzy. Ich działalność powinna być zakazana. Wystarczy postępowanie układowe lub w ostateczności komornik.

 • Black Swan

  Oceniono 5 razy 3

  "Brak układu to upadłość"

  oczywiście... z prywatnego majątku dotychczasowych zarządców egzekwować nie można więc albo się dogadacie, przyjmiecie dyktat i dostaniecie jakieś tam drobne, które sami zechcą wam dać albo nic nie dostaniecie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX