Gates i Buffett nie lubią kryptowalut. "Bitcoin jest jak trutka na szczury, do kwadratu"

Miliarderzy Bill Gates i Warren Buffett nie kryją swojego braku sympatii do kryptowalut. Mówią, że ich kupno nie jest realną inwestycją. Gates przeprasza za stwierdzenie sprzed lat, że Bitcoin jest ekscytujący.

Buffett ostrzega przed bańką spekulacyjną

Warren Buffett krytykował kryptowaluty w weekend w Omaha w czasie dorocznego spotkania z akcjonariuszami swojego funduszu Berkshire Hathaway.

Bitcoina Buffett nazwał "trutką na szczury, do kwadratu".Tłumaczył, że zakup kryptowalut nie jest realną inwestycją. Nazwał takie operacje hazardem spekulacyjnym. Przekonywał, że wirtualne waluty nie mają realnej wartości.

Jego zdaniem, ktoś kto kupuje takie waluty, tak naprawdę nie kupuje niczego, co ma jakąś realną wartość. Liczy jedynie na to, że znajdzie się ktoś, kto za jego kryptowalutę zapłaci więcej niż on, czyli po prostu odkupi ją za wyższą cenę.

Buffett powtórzył to, co mówił już wcześniej, że historia kryptowalut źle się skończy. Zapewniał, że jego fundusz nigdy nie inwestował w żadną z wirtualnych walut i nie będzie tego robił. Dodał, że nie wie do jakiej ceny wzrosną kursy Bitcoina i innych kryptowalut, ostrzegał jednak, iż jest to bańka spekulacyjna.

Gates przeprasza za ekscytację

W podobnym tonie o kryptowalutach mówi także Bill Gates. W poniedziałkowym wywiadzie dla CNBC opowiadał o tym, że kiedyś dostał bitcoiny na urodziny. Po kilku latach sprzedał je jednak, bo nie tworzyły realnej wartości, a zakup wirtualnych walut nic nie produkuje.

Dziś Gates przeprasza za swoje słowa z 2014 r., gdy bitcoina określił mianem „ekscytującego”. W marcu miliarder mówił, że kryptowaluty przyczyniają się do śmierci. Tłumaczył, że dzieje się tak za sprawą wiążącej się z nimi anonimowości inwestorów. Dzięki temu mogą być wykorzystywane do handlu narkotykami, finansowania terroryzmu czy prania brudnych pieniędzy.

Słowa miliarderów odbiły się na kursach wirtualnych walut. Bloomberg napisał w poniedziałek, że ich komentarze mogły mieć wpływ na poniedziałkowe notowania Bitcoina. Jego kurs na początku notowań na giełdzie w Nowym Jorku spadł o 4,2 proc. do 9273 dol. To pierwszy spadek od czterech dni, który zatrzymał marsz kursu kryptowaluty w stronę 10000 dolarów. Spadły także notowania wirtualnych walut. Ether spadł o prawie 6 procent. W dół poleciały też kursy Litecoina i Ripple.

Gates i Buffett na liście najbogatszych

Bill Gates, legendarny założyciel Microsoftu, jest dziś drugi na liście najbogatszych ludzi na świecie. Jego majątek oceniany jest na 90 mld dolarów.
Na trzecim miejscu na tej liście jest Waren Buffett. Wartość jego majątku to 84 mld dolarów. Przed nimi jest tylko właściciel Amazona Jeff Bezos z majątkiem ocenianym na 112 mld dolarów.

Czytaj też: Najbogatszy człowiek na świecie nie wie, na co wydawać pieniądze. W jego świecie 12 mln USD to zaskórniaki

+++

Jakub B. Bączek: Gdy sportowiec zaczyna wygrywać, to później robi to regularnie [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (45)
Bitcoin pod ostrzałem miliarderów. Gates i Buffett mocno krytykują
Zaloguj się
 • dr_nauk

  Oceniono 14 razy 4

  Mhm, za to waluty ktorych kurs jest utrzymywany dzieki konsekwentnemu budowaniu dlugu, ktory nigdy nie zostanie splacony, albo notowania gieldowe, ktore zaleza od tego co zjadl na sniadanie Zuckerberg sa realne jak cholera.
  Nie, zebym uwazal, ze kryptowaluty sa czyms super. Ale nie da sie ukryc, ze moga byc kolejnym etapem (r)ewolucji, ktora zlikwiduje uprzywilejowana pozycje panstw w gospodarce, a na koncu moze zlikwidowac w ogole pojecie panstwa.
  Miejmy tylko nadzieje, ze to nie bedzie poczatek korpokracji...

 • stenrw

  Oceniono 8 razy 4

  Kupujcie bitcoiny, kupujcie, taniej nie będzie...
  Tylko potem się nie zdziwcie...

 • rw1270

  Oceniono 1 raz 1

  Kazda technologia przechodzi przez fazy: najpierw sceptycyzm, potem euforia, potem desperacja, na koncu normalizacja. Zazwyczaj w pierwszych trzech fazach nikt nie ma zielonego pojecia jaki jest prawdziwy potencjal ekonomiczny i spekulanci wykupuja zaklady od "opanuje swiat" do "banka o wartosci negatywnej". Dopiero kiedy wszystkie emocje opadna, w fazie czwartej dowiadujemy sie tak naprawde ile warta jest ta technologia. Radio, telewizja, komputer osobisty, internet, mobilna komunikacja. Mozna zarobic (i stracic) nie tylko w pierwszych trzech fazach, kiedy nic nie wiadomo i wszystko jest spekulacja, ale tez w fazie ostatniej, kiedy sa juz prawdziwe firmy z prawdziwym planem bizonesowym. Nie trzeba bylo kupowac akcji Amazona w latach dziwiecdziesiatych, by zarobic majatek - wystarczylo je kupic 10-15 lat temu, kiedy sila potencjal internetowego byl juz oczywisty (niestety nie kupilem bo byly "za drogie"). Mnie sie wydaje, ze kryptotechnologia bedzie za kilka lat normalna czescia naszego zycia, ale nie mam zielonego pojecia, kto bedzie jej prawdziwym beneficjentem. Na razie jestesmy nadal nie dokonczylismy nawet fazy euforii.

 • flying_ben

  Oceniono 9 razy 1

  W 2001 roku ówczesny CEO M$ Steve Ballmer powiedział "Linux is a cancer that attaches itself in an intellectual property sense to everything it touches,". (Linux jest jak rak, który doczepia się do każdej własności intelektualnej jakiej dotknie)
  Natomiast w 2012 przyznał, że zdołał pokochać "open source".
  Skąd ta zmiana? Ano ściśle z dutkami była ona związana i dlatego warto korzystać głównie z mocy przerobowych własnego rozumu.

 • lupus.y

  Oceniono 7 razy 1

  Prognoza lorda Kelvina z 1883 roku, z czasów, gdy stał na czele Towarzystwa Królewskiego w Londynie.: „Jeszcze zostanie udowodnione, że zdjęcia rentgenowskie to mistyfikacja”.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 11 razy 1

  Swoje zarobili, teraz trzeba utopić leszczy...

 • oz_patryk

  Oceniono 2 razy 0

  Za ceną dolara stoi przeważnie amerykanska gospodarka, za ceną euro sytuacja w Unii, za ceną rubla sytuacja gospodarcza w rosji. Oczywiście jest to ogólne stwierdzenie, ale prawdziwe. Co trzeba zrobić żeby cena rubla poszła w górę? ogłosić nowy kontrakt Rosji na sprzedaż broni, albo dostawy gazu lub ropy np. na Ukrainę. Żeby osłabić cenę dolara wystarczy że okaże się że złapią kolejnego Saddama który jednak nie będzie miał broni chemicznej lub atomowej. Ip itd. Więcej na cenę walut bogaci mają wpływ. Mogą spekulować. Mogą podpisywać kontrakty. Mogą oskarżać lub podejrzewać. Wszystko to można zrobić z fizyczną walutą. Nie można tego zrobić z bitcoinem i innymi walutami wirtualnymi - gdyż one nie mają narodowości. Jest to jedyny kapitał który nie ma narodowości. Cała reszta walut ma narodowość, jest kapitałem który ma narodowość.

 • lanou

  Oceniono 8 razy 0

  Logiczne, krytykują kryptowaluty bo sami swoje majątki zbudowali na spekulacji. No, może z wyjątkiem Gatesa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX