Rodzi się nowa wojskowa potęga. Stany Zjednoczone mają problem. "To zmieni rozkład sił w powietrzu"

Przez ćwierć wieku Stany Zjednoczone i ich sojusznicy kontrolowali niebo, mając świadomość, że żaden przeciwnik nie może z nimi konkurować w powietrzu. Teraz zagrozić mogą im jednak Chiny.

Oprócz Chin, ambitne plany w zakresie modernizacji wojska ma Rosja, jednak zmaga się z cięciami budżetowymi. Dlatego, zdaniem obserwatorów, w dłuższej perspektywie to Chiny z gigantyczną gospodarką i rosnącym bogactwem mogą stanowić większe wyzwanie strategiczne dla USA i ich sojuszników. Postęp szczególnie widać w systemach rakietowych typu powietrze-powietrze.

W 2017 roku liczone w dolarach wydatki na zbrojenia Chin wzrosły o 5,6 proc. Wydatki Rosji na ten cel spadły w tym czasie o 20 proc. - wynika z informacji Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem.

Douglas Barrie, ekspert ds. lotnictwa wojskowego w Międzynarodowym Instytucie Badań Strategicznych zwraca uwagę na to, jak zmienia się rozkład sił w powietrzu. Do tej pory amerykańskie maszyny miały tam bardzo dużą swobodę, jednak Chiny już na to więcej nie pozwolą. Po raz pierwszy od lat 80. XX wieku United States Air Force muszą poważnie liczyć się ze stratami pilotów i samolotów.

PL-15

W kategorii wydatków na zbrojenia Chiny ciągle nie mogą równać się z USA (228 ws. 610 mld dolarów nakładów na armię), jednak obawy amerykańskich generałów budzi opracowywany w Państwie Środka najnowszy pocisk dalekiego zasięgu powietrze-powietrze. Ma on osiągać cele oddalone od 150 do 200 kilometrów, to więcej niż amerykańskie i europejskie odpowiedniki, a więc kolejno Raytheon oraz Meteor.

PL-15 ma być wyposażony w ulepszony radar z aktywnym układem naprowadzania, łącze danych odporne na zagłuszanie, a także napęd w postaci dwóch silników pulsacyjnych, co wydłuży zasięg. Broń kosztująca 1-2 mln dol. będzie w stanie zniszczyć samolot o wartości 150 mln dolarów.

Kiedy PL-15 został po raz pierwszy przetestowany publicznie, amerykański generał Herbert "Hawk" Carlisle był na tyle zaniepokojony, by wezwać Kongres do sfinansowania pocisku, który byłby wystarczającą odpowiedzią.

Maciej Panek: Byłem na dnie, gdy otworzyłem firmę posiadającą obecnie 3 tys. samochodów [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (256)
Dzięki tej broni Chiny mogą zagrozić Stanom Zjednoczonym
Zaloguj się
 • Black Swan

  Oceniono 59 razy 37

  "PL-15"

  poinformujcie jeszcze swoich czytelników, że to "PL" w nazwie chińskiego pocisku nie jest przypadkowe... To pan Minister Macierewicz za pośrednictwem Polskiej Grupy Zbrojeniowej wymyślił tą rakietę.... Wielki Człowiek... I jeszcze większy Przywódca...

 • justas32

  Oceniono 49 razy 23

  My mamy lepszą broń. Wybraliśmy Chrystusa na Króla Polski - jakby co osłoni nas płaszczem przeciwko rakietom. Tylko trzeba więcej wpłacać na Kościół ...

 • dymomierz

  Oceniono 21 razy 13

  Oj chyba nie tylko stany maja problem...
  Taka jest cena cięcia wydatków na obronność.

 • mrgm

  Oceniono 10 razy 10

  Chyba nie jestem na czasie, bo nie wiedziałem, że jakaś wojna wybuchła między Chinami i USA.

 • Konrad Stafiej

  Oceniono 12 razy 10

  No, sami eksperci tutaj widzę. Rzeczywiście, ma ogromne znaczenie dla Chin czy Rosji czy polska przeznaczy 2 % PKB czy 15% PKB i zakupi 7 sztuk. Dekadami tak ludziom mózgi kaleczą propagandą.

 • ksiadztezczlowiek

  Oceniono 12 razy 8

  "(228 ws. 610 mld dolarów nakładów na armię)" i pisze dziennikarz, ze roznica jest ogromna. Nie widzi jednak, ze chinski zolnierz zarabia jedna pietnasta tego co amerykanski i jest go 8 razy wiecej. I rakiety mogace przenosic bron atomowa, kosztuja w Chinach 5 razy mniej niz te wyprodukowane przez Amerykanow. USA zyje z przeszlosci i z pewnej przewagi w know how. Ale ta przewaga bardzo szybko sie zmniejsza. Wystarcza 10 lat.

 • realistas

  Oceniono 26 razy 8

  My kupimy rakiety za 20 mld USD, które zniszczą cele za 10 mln USD. Bardo opłacalny wydatek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX