UOKiK idzie na wojnę z Gazpromem. Nord Stream 2 na celowniku Urzędu

Bezprecedensowe postępowanie UOKiK wobec Gazpromu i pięciu innych firm. Konsorcjum finansujące Nord Stream 2 może działać tylko za zgodą Polski?

Projekt budowy Nord Stream 2 był analizowany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta w 2016 roku. Wówczas prezes Urzędu uznał, że planowane joint venture Gazpromu i pięciu innych spółek mogłoby naruszyć konkurencję na polskim rynku. W ramach przedsięwzięcia planowano zaprojektować i zbudować (oraz eksploatować) gazociąg Nord Stream 2, biegnący z Rosji do Niemiec (obok Greifswald położonego około 70 km od Świnoujścia).

W sierpniu 2016 roku UOKiK uznał, że Gazprom ma dominującą pozycję w dostawach gazu do Polski i budowa Nord Stream 2 mogłaby doprowadzić do jeszcze większego wzmocnienia jego pozycji wobec polskich odbiorców. Uczestnicy konsorcjum wycofali wówczas wniosek, co w praktyce oznaczało zakaz budowy gazociągu.

W kwietniu 2017 roku, po doniesieniach medialnych, że Gazprom i spółki Engie (Szwajcaria) oraz Uniper, OMV, Shell i Wintershall (Holandia) podpisały umowę na finansowanie budowy gazociągu, Urząd wszczął postępowanie wyjaśniające. W jego efekcie zamierza postawić zarzuty uczestnikom konsorcjum – zdaniem UOKiK jest to próba obejścia braku zgody Urzędu na budowę.

- Dwa lata temu spółka, która miała zająć się budową gazociągu Nord Stream 2, nie otrzymała od nas zgody na tę transakcję. Niestety, jak wykazało postępowanie wyjaśniające, mimo naszego sprzeciwu, podmioty zdecydowały się na finansowanie tego projektu. Może to oznaczać złamanie prawa antymonopolowego i dlatego stawiamy zarzuty Gazpromowi oraz pięciu innym podmiotom – wyjaśnia prezes UOKiK, Marek Niechciał.

Naruszenie zakazu koncentracji grozi karą do 10 procent obrotu. Ponadto, jeżeli koncentracja została dokonana, a przywrócenie konkurencji na rynku nie jest możliwe, prezes urzędu może nakazać np. zbycie całości lub części majątku przedsiębiorcy, udziałów, akcji zapewniających kontrolę nad przedsiębiorcą, a także rozwiązanie spółki, nad którą przedsiębiorcy sprawują wspólną kontrolę.

Powstaje tylko pytanie, czy polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta będzie wystarczająco silny, by powstrzymać gazową potęgę Gazpromu.

Polska od kilku lat sukcesywnie zmniejsza import gazu z Rosji. W 2017 roku udział Gazpromu w dostawach spadł do 70 procent, podczas gdy w 2015 wynosił 90 proc. Rosyjski gaz zastępowany jest dostawami skroplonego gazu np. z Kataru. Import skroplonego gazu umożliwia gazoport w Świnoujściu zbudowany wskutek działań poprzedniej koalicji rządzącej.

***

Maciej Panek: Byłem na dnie, gdy otworzyłem firmę posiadającą obecnie 3 tys. samochodów [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (82)
UOKiK kontra Gazprom. Nord Stream 2 na celowniku Urzędu
Zaloguj się
 • banwit

  Oceniono 22 razy 16

  A to Gazprom pęknie ze śmiechu......będzie ubaw. Wolacy jak zwykle: boso, ale w ostrogach

 • anna_pot

  Oceniono 20 razy 16

  i jeszcze niech wytoczą proces US-manom aby oddali ofset za F16, Chinczykom aby oddali kasę za austostradę, Niemcom za II wojne światową i Szwedom za potop.

  Jak już wszystkie te procesy wytoczą to mogą na bierząco relacjonować pasmo sukcesów.

 • nord-ost

  Oceniono 20 razy 14

  Polska od kilku lat sukcesywnie zmniejsza import gazu z Rosji. W 2017 roku udział Gazpromu w dostawach spadł do 70 procent, podczas gdy w 2015 wynosił 90 proc. Rosyjski gaz zastępowany jest dostawami skroplonego gazu np. z Kataru.
  Tego samego Kataru który kupił od kacapii akcje Rosnieftu? No to faktycznie się uniezależniamy.
  Ale ciemny lud nie taki rzeczy kupował.

 • romek_z_warszawy

  Oceniono 10 razy 10

  Zamkną kurek z gazem dla Polski i już Gazprom nie będzie dominującym dostawcą gazu.
  A my będziemy używać wielokrotnie droższy skroplony gaz z USA czy Kuwejtu. O ile gazoport wydoli.Jak ci Pisowcy za coś się wezmą...

 • dziadekjam

  Oceniono 10 razy 10

  "Powstaje tylko pytanie, czy polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta będzie wystarczająco silny, by powstrzymać gazową potęgę Gazpromu."
  ==================================================
  Pytanie tp powinno być postawione na samym początku i całe te wywody by byy zbędne...

 • wadim.murski

  Oceniono 14 razy 10

  kolejny dowód, jak szkodliwa dla polskiej gospodarki jest chorobliwa rusofobia

 • 1group

  Oceniono 9 razy 9

  UOKiK może Gazpromowi nadmuchać. Niech lepiej zajmie się zmową reklamową wszystkich telewizji,które tak dopasowują ramówki,by nadawać reklamy w jednym czasie,i nie można było od nich uciec.

 • 1234qwerty

  Oceniono 9 razy 9

  No to mysz zaryczała.

 • nadejdzieczaszaplaty

  Oceniono 10 razy 8

  Bolanda woli od gazu rosyjskiego, dwa razy droższy gaz amerykański lub katarski.
  Bo o take Polskie siem USA biły i na taką Polskie dawały żołd styropianom !
  A Niemcy pękają ze śmiechu !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX