Płaca minimalna w 2019 roku ma pójść w górę o 117 zł. To wyraźna podwyżka, ale do rekordu brakuje

W przyszłym roku minimalne miesięczne wynagrodzenie ma wzrosnąć o 117 zł, do 2217 zł brutto - wyliczają Pracodawcy RP. Kwota podwyżki robi wrażenie, choć w ujęciu procentowym nie wygląda już tak imponująco.

Szykuje się wyraźna podwyżka płacy minimalnej

Szacunki pracodawców podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Pracownik na etacie miesięcznie miałby zarabiać nie mniej niż 2217 zł brutto, stawka godzinowa dla zleceniobiorców i samozatrudnionych ma wynosić 14,50 zł (w tym roku to 13,70 zł). Podwyżkę ma umożliwić mechanizm zapisany w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

- Tak duży gwarantowany wzrost to skutek niedoszacowania inflacji w zeszłym roku - tłumaczy gazecie Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Pracodawców RP.

Jak wyliczają Pracodawcy RP, 117 zł to najmniejsza możliwa podwyżka, jaką może przyjąć rząd. Ale może też zdecydować się na większą. Tak było w przypadku tegorocznej płacy minimalnej. Zgodnie z przepisami musiała być podniesiona o minimum 50 zł, ostatecznie przyjęto podwyżkę od 100 zł i od stycznia tego roku płaca minimalna wzrosła z 2000 do 2100 zł brutto.

Pisaliśmy o tym tutaj: Budżet państwa na wzroście płacy minimalnej zarobi ponad miliard złotych. Pracownicy drugie tyle. Zapłacą firmy

Jak pisze "DGP", pracodawcy chcą, by w przyszłym roku wzrost był na tym minimalnym, ustawowym poziomie. Z kolei związkowcy podkreślają, że głównym celem jest, by płaca minimalna sięgnęła 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia (teraz to 46,5 proc.). Więcej na ten temat ich argumentacji w artykule "Dziennika Gazety Prawnej". 

Do rekordu sporo brakuje

Rząd musi przedstawić swoją propozycję do 15 czerwca. Kwota podwyżki w złotych jest jedną z najwyższych w ostatnich latach. W 2008 roku pensja minimalna wzrosła o 190 zł, a w 2009 i 2017 o 150 zł. W ujęciu procentowym wygląda to znacznie skromniej - wzrost to prawie 5,6 proc. Więcej niż rok temu, kiedy było to 5 proc., ale w ostatnich latach mieliśmy znacznie mocniejsze wzrosty, z rekordowym ponad 20 proc. w 2008 roku.

Procentowy wzrost płacy minimalnej w ostatnich latachProcentowy wzrost płacy minimalnej w ostatnich latach Gazeta.pl

Minimalna pensja przysługuje każdemu zatrudnionemu na umowie o pracę w pełnym wymiarze miesięcznym. Nie zależy od kwalifikacji, składników wynagrodzenia, czy systemu i czasu pracy. Od jej wysokości zależą też inne świadczenia. To m.in.: wysokość odprawy po zwolnieniu grupowym, która może wynosić maksymalnie piętnastokrotność płacy minimalnej, dodatek za pracę w nocy, wynagrodzenie za czas przestoju w firmie i podstawa wymiaru zasiłku chorobowego i macierzyńskiego.

Czytaj też: Za polską płacę minimalną można kupić więcej niż za grecką, czy portugalską. Najnowsze dane Eurostatu

+++

Maciej Panek: Byłem na dnie, gdy otworzyłem firmę posiadającą obecnie 3 tys. samochodów [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (77)
Płaca minimalna w 2019 roku ma pójść w górę o 117 zł. To wyraźna podwyżka, ale do rekordu brakuje
Zaloguj się
 • gunner70

  Oceniono 27 razy 19

  Proszę podać o ile wzrośnie tym samym składka na ZUS i wpływy z podatków.

 • justas32

  Oceniono 35 razy 11

  Jak w białych rękawiczkach zniszczyć ekonomię Polski - PIS wie to najlepiej ...

 • jezuitaitamta

  Oceniono 12 razy 10

  Z emerytów zrobią żebraków. Niech minimalną emeryturę podniosą o tyle samo.

 • nice_flowers

  Oceniono 12 razy 4

  Zauważyłam że pracodawcy zaczynają kombinować w wielu firmach zaczęli zatrudniać nie na cały etat a na 3/4 lub połowę. albo chcą do pracy studentów/maturzystów w tedy jest im jeszcze prościej bo dostają za nich finansowanie. Te podwyższanie płacy wcale nie wychodzi na dobre, szukam pracy od 2 lat nie mam żadnego doświadczenia bo nikt nie chce mnie nawet na miesiąc przyjąć. Wiele obiecują a później i tak nie oddzwaniają, albo wymyślają powody rezygnacji co jest jeeszcze bardziej śmieszne. Ostatnio wysłałam kilkadziesiąt CV i nikt nie oddzwonił łącznie z Biedronką :) Czasem mam wrażenie że te oferty są dodawane tylko aby pozyskiwać dane jak e-mail czy telefon.

 • bugaboo

  Oceniono 5 razy 3

  Minimalna teraz powinna być na poziomie 2100 ale netto. Za tyle od biedy można się utrzymać.

 • kontra.punkt

  Oceniono 2 razy 2

  Wydaje mi się,że nagłasnianie sprawy ustawowej podwyżki kwoty minimalnej służy do odwrócenia uwagi od faktu,że ważniejsze jest podniesienie kwoty wolnej od podatku.To dzięki tej kwocie ludzie mają w kieszeni więcej pieniędzy. Tymczasem w Polsce kwota wolna od podatku, po przeliczeniu na dolary, jest na poziomie Bangladeszu.

 • katarzynatlalka

  Oceniono 2 razy 2

  Wbrew pozorom ludzie tych pieniędzy nie zobaczą, większość tej kwoty to podatek do US i ZUS!

 • maklik

  Oceniono 2 razy 2

  Szykuje się rekordowa podwyżka, ale do rekordu brakuje. Logika godna redachtora GW.

 • domurrrat

  Oceniono 2 razy 2

  Żenujące. Tyle lat w Unii a my nadal cieszymy się z każdego grosza dodanego do pensji przed kolejnymi wyborami.
  Taki to nasz żebraczy styl życia...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX