Adidas i Puma uciekają z Chin do Wietnamu. Wszystko przez Trumpa

Adidas przenosi coraz większą część produkcji butów z Chin do Wietnamu. Podobne pomysły ma Puma, jego konkurent. Wszystko przez groźbę wojny handlowej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami.

W 2017 roku w Wietnamie wyprodukowano 44 proc. butów Adidasa. Pięć lat wcześniej powstawało ich tam dużo mniej - dokładnie 31 proc. całkowitej produkcji niemieckiego koncernu. Mocno spada natomiast znaczenie fabryk Adidasa w Chinach. Tam znana marka sportowa w ubiegłym roku wyprodukowała tylko 19 proc. butów sygnowanych jej logo, w 2012 roku powstawało tam natomiast 30 proc. butów tej firmy. Takie liczby przedstawił na rocznym zebraniu akcjonariuszy spółki Kasper Rorsted, szef koncernu z bawarskiego Herzogenaurach.

- Nie mogę wykluczyć, że ten trend będzie kontynuowany - dodał.

Powód, dla którego Adidas przenosi produkcję z Chin do Wietnamu, jest oczywisty. W czasach silnych napięć handlowych pomiędzy Chinami i USA istnieje ryzyko, że Amerykanie nałożą cła na buty produkowane w Chinach - w tym te, które produkuje Adidas. Lepiej więc przygotować się wcześniej na taki scenariusz i Niemcy właśnie to robią.

Czytaj więcej: Wojna handlowa może wygasić wzrost gospodarczy na świecie – ostrzega EBC. 

Puma idzie śladem Adidasa

Adidas nie jest tutaj wyjątkiem. Puma, jego rywal, też pracuje na przeniesieniem części produkcji z Chin do Wietnamu i innych atrakcyjnych dla producentów obuwia azjatyckich lokalizacji - głównie Indonezji. Mówił o tym na konferencji prasowej w kwietniu Bjorn Gulden, szef Pumy.

Tłumaczył wtedy, że w Chinach powstaje około jedna trzecia produktów Pumy, przeniesienie wybranej części produkcji zajmuje około roku i że zakłady Pumy w Chinach wiele na tym nie stracą - będę produkować na szybko rosnący chiński rynek.

Maciej Panek: Byłem na dnie, gdy otworzyłem firmę posiadającą obecnie 3 tys. samochodów [NEXT TIME]

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”

Więcej o:
Komentarze (26)
Adidas i Puma uciekają z Chin do Wietnamu. Wszystko przez Trumpa
Zaloguj się
 • adas_tornado

  Oceniono 9 razy 9

  przeciez proces przenoszenia produkcji z chin do innych krajow zaczal sie zanim trump zostal prezydentem, powodem sa rosnace koszty pracy w chinach. Aby przeniesc produkcje to trzeba przeprowadzic dosc dlugi proces inwestycyjny, lacznie z wybudowaniem lub adaptacja fabryki, wyszkoleniem pracownikow itd. tego nie da sie zrobic szybko.

 • mazzinl890

  Oceniono 10 razy 6

  Produkowane dotąd w Chinach za 5 dolców buty będą teraz produkowane w Wietnamie xa 2 dolce.
  Cena końcowa w sklepie pozostanie ta sama: 199 dolarów za sztukę.

 • mateusztt

  Oceniono 5 razy 5

  a co potem ? juz tylko obozy pracy przymusowej im zostaną

 • ja.szela

  Oceniono 12 razy 4

  Co za bzdura. Powód przenoszenia produkcji jest oczywisty i znany od kilku lat. Wietnam jest dużo tańszy niż Chiny. Ta niby wojna celna nie ma z tym nic wspólnego. W artykule można przeczytać że udział Wietnamu w produkcji adidasa rośnie od pięciu lat czyli na długo zanim świat dowiedział się że taka pomyłka ewolucji (tudzież nieszczęście Boże w wersji dla wierzących) jak Donald Trump w ogóle istnieje.

 • losiu4

  Oceniono 5 razy 3

  idą tam, gdzie taniej. I bez trumpa chinole nie chcą już pracować za miskę ryżu. A w Wietnamie chcą.

  Pozdrawiam

  Losiu

 • dwa_grosze

  Oceniono 7 razy 3

  Widac, ze przez Trumpa Gazeta zaczyna publikowac wypociny najglupszych “dziennikarzy”.

 • zigzaur

  Oceniono 2 razy 2

  No i macie "fabrykę świata".

 • popijajac_piwo

  Oceniono 3 razy 1

  Takie same komuchy...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX