Rząd widzi coraz większy problem z pracownikami. Będą ułatwienia w zatrudnianiu obcokrajowców

1 lipca ma wejść w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie zezwoleń na pracę cudzoziemców. Nowe prawo ułatwi zatrudnienie między innymi murarzy, lekarzy i programistów z zagranicy.

Brak pracowników odczuwa coraz więcej polskich firm. Niestety, nie jest łatwo im zatrudnić pracownika z zagranicy. Muszą między innymi zdobyć od starosty specjalne zaświadczenie o braku możliwości zaspokojenia w kraju potrzeb kadrowych. Informację taką starosta wydaje na wniosek firmy w terminie 14 dni od dnia złożenia przez nią oferty w powiatowym urzędzie pracy (gdy z analizy rejestrów bezrobotnych i poszukujących pracy nie wynika, że istnieje możliwość rekrutacji) lub 21 dni (w razie możliwości zorganizowania rekrutacji wśród bezrobotnych i poszukujących pracy).

Proponowana teraz przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej nowelizacja znosi obowiązek starania się o to zaświadczenie w dość licznych przypadkach – tzw. test rynku pracy nie będzie konieczny dla 197 zawodów.

Od murarza po pielęgniarkę

Na liście zawodów zwolnionych z tzw. testu rynku pracy znaleźli się m.in murarze, betoniarze, dekarze, ślusarze, elektrycy, inżynierowie budownictwa, programiści aplikacji oraz projektanci i administratorzy baz danych.

Test rynku pracy nie będzie też konieczny, kiedy polskie firmy będą chciały zatrudnić kierowców samochodów ciężarowych i operatorów sprzętu do robót ziemnych, lekarzy ze specjalizacją II stopnia lub tytułem specjalisty oraz pielęgniarki bez specjalizacji lub w jej trakcie.

- Rozszerzenie listy zawodów skróci więc czas oczekiwania pracodawcy na możliwość podjęcia pracy przez cudzoziemca o 21 dni, a w niektórych przypadkach nawet dłużej, bowiem w czasie rozpatrywania przez wojewodę wniosków o zezwolenie na pracę występuje czasem konieczność wyjaśnienia np. wewnętrznych niespójności dot. informacji starosty, co dodatkowo wydłuża oczekiwanie na decyzję wojewody – czytamy w komunikacie ministerstwa.

Czytaj więcej: Zamożny jak Polak. Co to znaczy być bogatym nad Wisłą?

Cudzoziemcy pełnią rolę uzupełniającą

- Podstawową zasadą polskiej polityki w zakresie imigracji zarobkowej jest uzupełniająca rola zatrudniania cudzoziemców – przypomina dodatkowo w komunikacie resort rodziny, pracy i polityki społecznej.

Stąd też, jak tłumaczy dalej, lista zawodów zwolnionych z tzw. testu rynku pracy uwzględnia założenie, że ułatwienia powinny uwzględniać aktualny popyt na rynku pracy i ograniczać się do tych zawodów, w których uzupełnienie niedoborów nie może nastąpić w szybki sposób poprzez aktywizację istniejących zasobów na rynku pracy.

Ale to nie wszystko. - W przypadku zawodów o szczególnie wysokich kwalifikacjach, zawodów potrzebnych w branżach strategicznych dla Polski lub zawodów potrzebnych społecznie ułatwienia powinny być stosowane nawet wtedy, gdy aktualny popyt nie jest jeszcze szczególnie wysoki – dodaje ministerstwo.

Maciej Panek: Byłem na dnie, gdy otworzyłem firmę posiadającą obecnie 3 tys. samochodów [NEXT TIME]

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”.

Więcej o:
Komentarze (104)
Rząd widzi coraz większy problem z pracownikami. Będą ułatwienia w zatrudnianiu obcokrajowców
Zaloguj się
 • smarekdarek

  Oceniono 62 razy 52

  Może zatrudnimy Ukraińskich ministrów i premierów? Może będą tańsi i nie będą przyznawać sobie premii?

 • gnaszyn70

  Oceniono 31 razy 17

  Jasne młodzi niech tyrają za grosze albo niech jadą na zachód,bo pracodawcy sobie niewolników ściągną!

 • poppers68

  Oceniono 11 razy 11

  Podobnie jak moi poszczególni znajomi w różnych regionach kraju i poszukujący bezskutecznie pracy, konkludujemy : pracę na stanowiskach robotniczo-magazynowo-produkcyjnych dostaniecie niemal od zaraz. Jeśli nie daj Boże macie kwalifikacje do prac niezwiązanych z obowiązkiem noszenia kombinezonu roboczego lub fartuszka firmowo-sklepowego - ZAPOMNIJCIE.
  Ludzie wysyłają po kilkaset aplikacji z portali rekrutacyjnych - niemal ZERO feedbacku.
  Co ciekawe, po paru etapach rekrutacji, gdy pracodawca jest niemal pewny, że złapał kandydatkę/kandydata to ( autentycznie ) potrafi pokrętnie próbować ZMIENIĆ deklarowane warunki pracy. Nie... nie... nie z korzyścią dla kandydata. Zaczynają się zamianki etatu na własną działalność a zaakcetowana podczas spotkań rekrutacyjnych pensja raptem..... maleje.
  Sytuacja nie wygląda tak jak ją opisują media.

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 23 razy 11

  Ci dranie zrobią wszystko byleby nie płacić więcej Polakom i nie pozwalać na ich powrót do kraju.
  Polska powoli zamienia się w Ukrainę.

 • mezzzai

  Oceniono 13 razy 9

  No tak brakuje Polakow ktorzy chca pracowac za ponizajace pensje to sciaga sie obcokrajowcow. Brawo panie Morawiecki, a jeszcze nie dawno tacy zly i niebezpieczni ci "nachodcy"

 • d1r3ct

  Oceniono 14 razy 8

  PiS tyle się nagadał o...obcych, o imigrantach, o uchodźcach....A TO ZA PiSu pracuje w POLSCE NAJWIĘCEJ UKRAIŃCÓW! :D I to za PiSu sprowadza się nawet tańszych pracowników z Azji! I to nie dlatego, że Polska jest bogatym, wysoko rozwiniętym krajem z gospodarką jak Niemcy czy UK. Polska to nadal jednak przeciętniak...i to w szerokim gronie Europy. Płaca minimalna to nawet nie 500€, ale marne 1500zł czyli gdzieś tak z 350€.
  Średnia...do której liczy się tylko firmy ponad 10 pracowników i to etatowych, a więc nie liczy całej rzeszy ludzi na umowach śmieciowych (nisko płatna praca) to ledwo 1000€. U nas średnia to i tak mniej niż jakakolwiek praca za 160 godzin u bogatszego sąsiada ;) Czyli średnia w Polsce to mniej niż pełny etat sprzątaczki czy kasjera w Niemczech :D
  A rząd, tym razem PiSowski rząd chce dogodzić korporacjom, polskim, ale w dużej mierze zagranicznym korpo i pozwala na zatrudnianie coraz to większej rzeszy ludzi nie tylko spoza Unii, nie tylko Europy...Widać jak PiS z jednej strony straszy uchodźcami, a sam załatwia dla biznesu tanich pracowników bo przecież 2000zł to majątek w Polsce ;)

 • malepifko

  Oceniono 11 razy 7

  Ciekawe czy w innym państwach gdzie mogliby pracować Polacy, też się robi takie ułatwienia naszym rodakom?

 • olewca

  Oceniono 15 razy 7

  Dokladnie tak samo jest z Polakami w Niemczech ktorzy rozpiepszaja rynek pracy zarobkami na poziomie socjalu.
  Teraz cwaniaczki bedziecie mieli to samo w Polsce i zobaczycie jak to jest.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX