Polska spółka IT pomoże rozbudować jedno z największych lotnisk na świecie

Gdyńska Sito Poland dostarczy rozwiązania informatyczne niezbędne przy rozbudowie portu lotniczego w Abu Zabi.

Spółka Sito Poland podpisała umowę partnerską z firmą konsultingową iTech z Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Polscy informatycy specjalizujący się w Systemach Informacji Geograficznej (GIS), czyli wysoce zaawansowanych mapach przestrzennych, będą wspomagali rozbudowę jednego z największych na świecie portów lotniczych.

Sito Poland, to spółka IT z siedzibą w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w GdyniFirma jest jednym z pionierów w tworzeniu wirtualnej rzeczywistości (VR) i systemów informacji geograficznej (GIS – ang. Geografic Information Systems) w Polsce. Swój pierwszy projekt w technologii VR w gdyńscy informatycy realizowali w 2006 roku.

- Jesteśmy częścią Sitowise, jednej z największych i najbardziej innowacyjnych fińskich firm konsultingowych zajmujących się projektowaniem oraz zarządzaniem projektami z zakresu infrastruktury, mieszkalnictwa, transportu, ochrony środowiska i usług cyfrowych – tłumaczy Grzegorz Hawrot, prezes zarządu Sito Poland. – Realizujemy zarówno Systemy Informacji Geograficznej dla miast, firm i instytucji, jak i projekty z zakresu wirtualnej rzeczywistości. Zwłaszcza w tym pierwszym zakresie postrzegamy największe potrzeby rynku.

Umowa podpisana z iTech z ZEA dotyczy dostarczania przez gdyńską firmę rozwiązań i usług IT m.in. na potrzeby projektu rozbudowy portu lotniczego w Abu Zabi.

Kluczowa była Finlandia

Sito zwróciło na siebie uwagę arabskich partnerów, dzięki realizacji systemów map przestrzennych integrujących wiele różnorodnych danych dla kilkudziesięciu miast i miejscowości w całej Finlandii. Na liście klientów znajdują się m.in. samorządy z Helsinek, Vantaa, Espoo, czy Tampere. 

Dużym atutem polskiej spółki było uczestnictwo w projekcie rozwoju portu lotniczego w Helsinki-Vantaa. Polscy informatycy przygotowywali oprogramowanie i wizualizacje, które wykorzystane zostały podczas realizacji inwestycji wartej ponad 900 mln euro i obejmującą swym zasięgiem teren wielkości 90 boisk piłkarskich.Projekt był realizowany przez konsorcjum składające się m.in. z: Finavia Corp., Sitowise, Destii, Pesark i Sweco.

30 mln pasażerów

Lotnisko w ZEA jest jednym z najszybciej rozwijających się portów na świecie. Obecnie obsługuje 20 milionów pasażerów rocznie. Aktualnie trwają tam prace wykończeniowe Terminalu 3, co ma zwiększyć przepustowość do 30 mln pasażerów rocznie. Docelowo port w Abu Zabi ma mieć możliwość obsługi 80 mln pasażerów rocznie. Zakończenie prac przy Terminalu 3 planowane jest na 2019 rok.

Dla porównania – warszawskie Okęcie obsługuje 15 mln pasażerów rocznie. Planowany Centralny Port Lotniczy w gminie Baranów ma po zakończeniu pierwszego etapu mieć przepustowość 45 mln pasażerów rocznie.

Maciej Panek: Byłem na dnie, gdy otworzyłem firmę posiadającą obecnie 3 tys. samochodów [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (6)
Polska spółka IT pomoże rozbudować jedno z największych lotnisk na świecie
Zaloguj się
 • Jan Osik

  Oceniono 13 razy 7

  eeee .....

  myślałem, że chodzi o miedzykontynentalny port lotniczy w Radomiu ....

 • Jeremi Matczak

  Oceniono 7 razy 3

  Ja pierdziele z takim doskonalym polskim doswiadczeniem w budowie lotnisk, powodzenia. Jarek

 • spyderman2

  Oceniono 2 razy 0

  za chwile piss ich rozkradnie jak wszystko co przynosi jakikolwiek zysk

 • 162tony

  Oceniono 17 razy -13

  To ta sama spółka której doradza znany specjalista od lotnictwa, syn pewnego byłego premiera?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX