GUS podał dane o średnim wynagrodzeniu za pierwszy kwartał 2018 r. Pensje poszły w górę

Przeciętne wynagrodzenie w pierwszym kwartale 2018 r. wyniosło 4623 zł brutto i było o 6,2 proc. wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy wynosiło 4354 zł brutto.

Sytuacja na rynku pracy jest stabilna. Średnie wzrost płac w ostatnich kwartałach utrzymuje się na poziomie ok. 6,5 proc. Utrzymuje się również spadek bezrobocia. 

- Po zakończeniu pierwszego kwartału i zimy, rynek pracy wchodzi w fazę jeszcze większego rozgrzania. Popyt na pracowników będzie wzmagany czynnikami sezonowymi. W kolejnych miesiącach będzie trudno o dynamiczną poprawę poziomów zatrudnienia, ze względu na coraz silniej kurczącą się podaż pracy. Rosnące deficyty kadrowe na naszym rodzimym rynku pracy stają się coraz poważniejszą barierą rozwojową - komentuje Andrzej Kubisiak, Dyrektor ds. Analiz w Work Service S.A.

Analizując przeciętne wynagrodzenie mamy do czynienia jedynie z pracownikami średnich i dużych firm zatrudniających powyżej 9 pracowników, a więc podmiotów, które relatywnie lepiej płacą na rynku.

Minimalne wynagrodzenie również w górę

W przyszłym roku minimalne miesięczne wynagrodzenie ma wzrosnąć o 117 zł, do 2217 zł brutto - wyliczyli Pracodawcy RP. Stawka godzinowa dla zleceniobiorców i samozatrudnionych ma wynosić 14,50 zł (w tym roku to 13,70 zł). Podwyżkę ma umożliwić mechanizm zapisany w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Wiadomo, że 117 zł to najmniejsza możliwa podwyżka, jaką może przyjąć rząd. Ale może też zdecydować się na większą. Tak było w przypadku tegorocznej płacy minimalnej. Zgodnie z przepisami musiała być podniesiona o minimum 50 zł, ostatecznie przyjęto podwyżkę od 100 zł i od stycznia tego roku płaca minimalna wzrosła z 2000 do 2100 zł brutto.

Rząd musi przedstawić swoją propozycję do 15 czerwca.

+++

Maciej Panek: Byłem na dnie, gdy otworzyłem firmę posiadającą obecnie 3 tys. samochodów [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (37)
GUS: średnie wynagrodzenie w pierwszym kwartale wyższe rok do roku
Zaloguj się
 • postalot

  Oceniono 13 razy 9

  To nie pensje wzrosły, tylko wzrosła śmiertelność wśród najgorzej zarabiających.

  ...widzicie? Z tej waszej głupiej średniej można różne wnioski wyciągać.

 • r0b0l_reaktywacja

  Oceniono 8 razy 6

  zapytam kto śrubuje tą średnią , bo nie znam nikogo zarabiającego pensję z czwórką na początku, za to większość ma jedynkę

 • kaczorbe

  Oceniono 8 razy 4

  to ciekaw bo ja od 4 lat mam tę sama stawkę i pracodawca zamydla oczy funduszem premiowym przy czym premii i tak nie wyrobie bo zleceń coraz mniej dzięki dobrej zmianie....krótko mówiąc na życie ciągle brakuje bo koszty rosną i długi też

 • matts06

  Oceniono 3 razy 3

  Taaa, najlepiej podawać średnią i wciskać ludziom kit, że tyle się w Polsce zarabia. Podajcie medianę i dominantę, to wtedy pogadamy.

 • labeo

  Oceniono 3 razy 3

  Średnio 4623 zł, a człowiek i pies mają średnio po 3 nogi.

 • alighieri

  Oceniono 3 razy 3

  Przeciętne tzn. średnie?
  Jaką wartość poznawczą o rozkładzie płac daje średnia? Moglibyście równie dobrze dać sumę wszystkich wynagrodzeń, i ilu jest pracowników, to by przynajmniej było ciekawsze

 • rs_81

  Oceniono 4 razy 2

  Wynagrodzenie w górę, koszty życia w górę. Zwykły Polak i tak nie odczuje długookresowo, że wzrosła mu pensja, i że może sobie pozwolić na więcej, bo po 2 - 3 miesiącach to więcej wyparowuje we wzroście cen.
  Dziś paliwo po 5,00 w mniejszych miastach. Za chwile 5,10 do 5,20. Wtedy ceny pójdą jeszcze wyżej i ten statystyczny wzrost (teraz już też) można będzie sobie w du** wsadzić.

  Jeżeli ja zarabiam 2000 zł a mój kolega 8000 zł to według statystyki obaj mamy po 5000 zł. Portfela się nie oszuka. 2000 zł to nie 5000 zł.

 • gosia721

  Oceniono 1 raz 1

  1,5 miliarda na 300 dla każdego dziecka jest nawet dla tych co zarabiają miliony {brak kryterium dochodowego } przecież dzieci mają 500+ mają rodzinne 135 mają na rozpostrzecie roku szkolnego do rodzinnego 110 mają ulgę na dzieci { na piątkę dzieci znajoma dostała zwrotu podatku 9600 zł } mają obiady w szkole finansowane z MOPS 500 + się nie wlicza do dochodu mają stypendia szkolne {na trójkę uczniów 3400 dwa razy w roku } na to wszystko jest

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX