Warszawa, Kraków, Olsztyn, Białystok - tam średnia cena benzyny ma już piątkę z przodu

Rafał Hirsch
Średnia cena benzyny 95 w kraju to 4,99 złotych. Ale w czterech województwach przekroczyła ona już 5 złotych. Zdaniem Biura Maklerskiego Reflex to nie koniec podwyżek cen paliw.

Najwyższe ceny benzyny 95 mamy obecnie w województwach: małopolskim, mazowieckim i podlaskim - tam średnia wynosi 5,02 złotych. O jeden grosz mniej wynosi średnia dla warmińsko-mazurskiego. Tam także średnia cena oleju napędowego przekroczyła właśnie 5 złotych.

Wracając do benzyny - równe 5 złotych za litr mamy w wielkopolskim i podkarpackim. 

Ceny paliw w PolsceCeny paliw w Polsce źródło: BM Reflex

Uwagę przykuwa szybkie tempo wzrostu cen. W ostatnim tygodniu litr oleju napędowego podrożał o 12 groszy, a benzyny o 10-11 groszy. Co więcej, zdaniem analityków Biura Maklerskiego Reflex ceny paliw mogą dalej rosnąć. W najbliższych dniach zapewne w całym kraju cena benzyny przekroczy więc poziom 5 złotych. 

Dziś benzyna 95 jest najdroższa od lipca 2015 roku, a olej napędowy od listopada 2014. W skali ostatnich dwunastu miesięcy wzrost cen wynosi 53 grosze w przypadku diesla i 41 groszy w przypadku benzyny 95. Oznacza to, że w tym czasie olej napędowy podrożał o 12 procent, a benzyna o 9 procent. Co ciekawe wzrost ten jest znacznie mniejszy niż wzrost cen ropy naftowej w tym samym czasie. 

Baryłka ropy Brent podrożała na rynkach światowych w ciągu ostatniego roku aż o 51 procent - z 50 do 77 dolarów za baryłkę

Notowania ropy BrentNotowania ropy Brent wykres: investing.com

Uwzględniając kurs dolara do złotego, który dziś (3,57 PLN) jest nieco niżej niż rok temu (3,85 PLN) cena baryłki ropy wzrosła ze 196 do 276 złotych, czyli o 41 procent. 

Ceny detaliczne paliw nie zależą jednak tylko od notowań ropy i dolara, ale także od notowań paliw gotowych na rynkach światowych. W Europie w ostatnich miesiącach benzyny i diesel drożeją znacznie wolniej niż sama ropa, co zresztą ma przełożenie na gorsze wyniki firm naftowych. 

W opublikowanych niedawno wynikach za pierwszy kwartał tego roku Orlen pokazał spadek zysku aż o 45 procent w stosunku do początku 2017. Lotos zaliczył spadek zysku o 22 procent. 

Więcej o:
Komentarze (34)
Warszawa, Kraków, Olsztyn, Białystok - tam średnia cena benzyny ma już piątkę z przodu
Zaloguj się
 • ercu

  Oceniono 19 razy 15

  Trzeba podziękować PiSuarowi, nie nie rozumiem jak wy kilka lat temu że to czynniki zewnetrzne. Zawsze możecie zlikwidować podatek jakiś w paliwie albo obnizyć. Że co? że trzeba finansować 500+? Gó... mnie to obchodzi, mozecie zdechnąc próbując dopiąć budżet. Nie przypominam sobie, że mieliście jakieś obiekcje gdy w wypowiadziach żądaliście tego od PO. No dalej, czekam na obniżkę akcyzy.

 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 11 razy 11

  Gdzie ten głupiomądry, który kilka dni temu pisał, jaie to za Tuska było drogie paliwo, a teraz Kaczyński robi mu dobrze?

 • konigin

  Oceniono 16 razy 10

  Jeszcze euro niech dojdzie do piątaka i sutenera pincet mamy z głowy.

 • notremak

  Oceniono 8 razy 6

  Co dalej?
  Dalej to dalszy ciąg dobrej zmiany.

 • grab31

  Oceniono 5 razy 5

  Czemu "dla kierowcow"??? To są złe wieści dla wszystkich !!

 • zloty_cielec69

  Oceniono 5 razy 5

  a matołuszek i ferajna chcą dodać podatek do ceny benzyny!!!! dojna podła zmiana!

 • tedj

  Oceniono 5 razy 3

  A dalej to prawie 10 gr brutto opłaty emisyjnej doliczanej do każdego litra paliwa.

 • bmarten

  Oceniono 3 razy 3

  I tego się trzymajmy - jak mawiał gospodarz Anioł. To jest ta słynna, obiecana "piątka" Szmateusza M. pseudonim Krzywousty.

 • prelude93

  Oceniono 5 razy 3

  Teraz benzyna to moze byc i po 7 zl!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX