Ostrzeżenie z USA. Możliwe sankcje na firmy z Europy prowadzące biznes z Iranem

- Myślę, że Europejczycy zorientują się, że w ich interesie jest dogadać się z nami - powiedział w wywiadzie dla telewizji CNN John Bolton, doradca amerykańskiego prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego.

Donald Trump nałoży sankcje na europejskie firmy?

John Bolton wierzy w to, że część europejskich krajów będzie wspierać Stany Zjednoczone w ich podejściu do Iranu. Mówi tak pomimo tego, że wielu liderów państw naszego kontynentu z rozczarowaniem przyjęło decyzję Donalda Trumpa o wycofaniu Waszyngtonu z porozumienia nuklearnego z Teheranem.

Jednocześnie doradca Trumpa nie wykluczył, że kolejna fala amerykańskich sankcji dotknie europejskie firmy, które nadal będą prowadzić interesy z Iranem. – To możliwe. Zależy od zachowania rządów – powiedział Bolton dopytywany przez prowadzącego wywiad dziennikarza.

Donald Trump ogłosił w miniony wtorek, że Stany Zjednoczone wycofują się z porozumienia z 2015 roku, w ramach którego w zamian za ograniczenie programu nuklearnego międzynarodowe sankcje gospodarcze na Iran były stopniowo znoszone. Trump zapowiedział też wtedy nałożenie na Teheran nowych amerykańskich sankcji, w tym na handel ropą naftową.

Jak na razie USA jako jedyne są poza porozumieniem. Iran, Chiny, Rosja, Francja, Wielka Brytania i UE pozostały stronami umowy.

Sekretarz stanu USA o nowym porozumieniu

Wypowiedź Boltona w pewien sposób równoważy znacznie łagodniejszy ton sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo. „Wycofanie się USA nie było wymierzone w Europejczyków. Ale sankcje są bardzo jasne” – powiedział w telewizji Fox News. Pompeo ma też nadzieję, że w najbliższym czasie Stany Zjednoczone i ich sojusznicy będą w stanie wypracować nowe porozumienie z Iranem, „takie, które naprawdę działa, naprawdę chroni świat przed złym zachowaniem Iranu”.

Czytaj też: Ropa może znów kosztować 100 USD za baryłkę. Tak prognozuje jeden z największych banków świata

Maciej Panek: Byłem na dnie, gdy otworzyłem firmę posiadającą obecnie 3 tys. samochodów [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (169)
Donald Trump może nałożyć sankcje na firmy z Europy prowadzące biznes z Iranem
Zaloguj się
 • zerin

  Oceniono 51 razy 15

  No i mamy dyktaturę usa na świecie. Albo robicie co wam każemy, albo sankcje.
  Teraz będzie można zobaczyć którzy przywódcy europejscy mają kochones, a którzy chodza na smyczy amerykanów.

 • adam1967r

  Oceniono 26 razy 10

  A może by tak EU wprowadziła sankcje dla firm z USA w ramach retorsji. Jeżeli firmy z EU sa karane przez widzimisie szaleńca, można w ramach symetrii obłożyć sankcjami firmy z tego aroganckiego kraju

 • arwena2010

  Oceniono 22 razy 8

  i maska największego bandyty świata USA opadła.Albo będziesz robić to co pan każe,abo ci pokażemy europejski śmieciu gdzie jest twoje miejsce.

 • Black Swan

  Oceniono 15 razy 5

  "Stany Zjednoczone i ich sojusznicy będą w stanie wypracować nowe porozumienie z Iranem, „takie, które naprawdę działa, naprawdę chroni świat przed złym zachowaniem Iranu”.

  jakoś nie odczuwam złego zachowania Iranu... Odczuwam natomiast bardzo złe zachowanie USA... Może więc to nie Iran trzeba obejmować sankcjami ale USA?

 • andy180812

  Oceniono 11 razy 5

  amer. maja jeden interes niszczyc jedno panstwo za drugim i zostawiac po sobie zgliszcza albo zdziczale spoleczenstwa - zobacz polske po sankcjach lat 1981

 • smok61

  Oceniono 7 razy 5

  Sprawa się właściwie już wyjaśniła . Jeszcze rano gazety niemiecki informowały , że ich kraj w koalicji z Francją i W. Brytanią oprze się amerykańskiemu terrorowi gospodarczemu .
  W szczególnie fatalnej sytuacji jest państwo niemieckie . To rząd niemiecki , po podpisaniu umów nuklearnych z Iranem , zachęcał firmy do inwestowania w tamtym rejonie.
  Kapitał zachodnich sąsiadów mocno się zaangażował , a dziś w deutsche welle czytamy że ;
  "Szef niemieckiego MSZ nie widzi szans dla współpracy gospodarczej z Iranem "
  i że :
  Rząd w Berlinie nie ma możliwości udzielenia poparcia niemieckim firmom handlującym z Iranem po wycofaniu się USA z porozumienia nuklearnego z Teheranem.
  ========
  Tłumacząc na polski , to znaczy , że Trump rządzi już światem .
  Pytanie teraz ; ....kto rządzi Trumpem ?

 • tenare

  Oceniono 14 razy 4

  Umowy z USA są nic nie warte.
  USA nie są poważnym partnerem.
  To bufony bez honoru.

 • Edward Bogucki

  Oceniono 11 razy 3

  Iran, europejskie firmy, póżniej całe kraje, Polska pzrez 447 i tak USrael zniszczy cywilizowany świat. A Amerykanie nie mają pojęcia o niczym. To kto to robi?

 • jndy

  Oceniono 9 razy 3

  UE już dawno powinna wprowadzić wizy dla Amerykanów. Było by to uzasadnione , bo USA nie traktują członków UE jednakowo i utrzymują obowiązek wizowy dla Polaków. Jak sankcje, to sankcje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX