Polska w ogonie Europy jeśli chodzi o inwestycje. Liderem rankingu są nasi południowi sąsiedzi

Polska jest poniżej unijnej średniej, jeśli chodzi o stosunek inwestycji do PKB. Wyprzedzają nas wszystkie pozostałe kraje UE z naszego regionu Europy. Pierwsze miejsce należy do Czechów.

Inwestycje a PKB: Polska poniżej średniej

Eurostat zbadał, ile inwestują poszczególne kraje UE - wziął pod uwagę łącznie sektor publiczny i prywatny. Z danych wynika, że w Polsce inwestycje w ubiegłym roku wynosiły 17,7 proc. PKB. To mniej niż w poprzednim roku i najmniej w ciągu ostatnich 20 lat – tak przynajmniej wynika z danych zamieszczonych przez unijną agencję statystyczną. Od 1997 do 2016 roku wskaźnik ten był na poziomie między 18 a 24 proc., poniżej 18 proc. spadł dopiero w 2017 roku.  

Polska znalazła się poniżej średniej UE, która wyniosła w ubiegłym roku 20,1 proc. Słabsi od nas pod tym względem są Włosi (17,5 proc.), Luksemburczycy (17,0 proc.), Brytyjczycy (16,9 proc.), Portugalczycy (16,2 proc.) i Grecy (12,6 proc.).

Po drugiej stronie, z najwyższym stosunkiem inwestycji do PKB są Czechy (25,2 proc.), Szwecja (24,9 proc.), Estonia (23,7 proc.), Austria (23,5 proc.), Irlandia (23,4 proc.) i Belgia (23,3 proc.).

Ogółem, kraje Unii Europejskiej zainwestowały w ubiegłym roku prawie 3,1 bln euro. Około połowa tych pieniędzy poszła na budownictwo, 30 proc. na maszyny, urządzenia i broń, a 19 proc. na produkty własności intelektualnej.

Europa nie odrobiła jeszcze kryzysu

Stosunek inwestycji do PKB w UE jest niższy o 2,3 punktu procentowego od tego sprzed 10 lat, czyli z czasu tuż przed kryzysem finansowym (w 2007 roku wynosił 22,4 proc.). Na plusie są tylko cztery państwa – Belgia (minimalny wzrost między 2007 a 2017 rokiem, o 0,1 pkt proc.), Niemcy (+0,2 pkt proc.), Austria (+0,6 pkt proc.) i Szwecja (+1,0 pkt proc.).

Najbardziej w tym czasie pogorszyła się sytuacja z inwestycjami na Łotwie, w Grecji, Estonii i Rumunii.

Słabe dane o inwestycjach od NBP

W ubiegłym tygodniu raport na temat inwestycji w Polsce opublikował też Narodowy Bank Polski - tylko w tym przypadku chodziło o inwestycje zagraniczne. Według wyliczeń NBP, w ubiegłym roku były one najniższe od czterech lat.

O szczegółach i powodach pisaliśmy więcej tutaj: Bardzo słabe dane o inwestycjach zagranicznych w Polsce. Wszystko przez repolonizację

Maciej Panek: Byłem na dnie, gdy otworzyłem firmę posiadającą obecnie 3 tys. samochodów [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (65)
Inwestycje a PKB: Polska w ogonie Europy. Lider rankingu to Czechy
Zaloguj się
 • Mr. X

  Oceniono 37 razy 29

  Dlatego mamy dodatni wskaźnik, a PiS-owska władza chwali się wzrostem gospodarczym..
  Teraz wszystko będzie przejedzone, a potem będzie zamordyzm aby utrzymać władzę gdy społeczeństwo znacznie protestować.

 • 13sw

  Oceniono 34 razy 26

  Niegdyś zamożne Węgry już zostały dawno prześcignięte przez Polskę, Słowację czy Rumunię. Teraz pora na Polskę. Dzięki PiS zostaniemy prześcignięci przez Rumunię, Bułgarię czy Litwę. Za to "wstaliśmy z kolan"!

 • larsek

  Oceniono 14 razy 8

  Rusza masowa produkcja pomników!

 • Piotr

  Oceniono 16 razy 6

  Zupełnie mnie to nie dziwi. Za rządów PiS wszystko przejemy, a potem przez lata będziemy wychodzić na prostą. O dogonieniu krajów zachodniej Europy możemy zapomnieć. Dobra zmiana...

 • salsolo.4

  Oceniono 7 razy 5

  Polska w ruinie!!!... powoli staje się faktem.

 • 99makabra1977

  Oceniono 6 razy 4

  Ciemnu lud wybrał swoich przedstawicieli i zniszczy kraj na lata.

 • egalite11

  Oceniono 4 razy 4

  Propaganda sukcesu działa jak za komuny "jesteśmy 10 potęgą gospodarczą świata" potem nastąpił totalny klops. Podążamy tą samą drogą. Kiedy klops !?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX