Władimir Putin otworzył najdłuższy most w Europie. Kosztował ponad 3 mld dolarów

Most przez cieśninę Kercz połączył Rosję z zaanektowanym przez nią Krymem. To kontrowersyjna inwestycja - aneksji części Ukrainy większość państw świata nie uznała.

Budowę mostu łączącego półwysep krymski z Rosją zapowiadano zaraz po aneksji półwyspu przez Federację Rosyjską. Most ma rozwiązać problemy, jakie powstały wskutek napiętych przez aneksję stosunków między Rosją a Ukrainą, a które uniemożliwiają wygodne zaopatrywanie Krymu w cokolwiek. Do momentu otwarcia mostu możliwe było tylko dostarczanie zaopatrzenia za pomocą przepraw promowych lub drogą powietrzną. Również ruch pasażerski miał tylko te dwie możliwości.

Otwarcie 19-to kilometrowego mostu, obecnie najdłuższego w Europie, zmniejszy problemy mieszkańców Krymu. Co prawda warta 3,7 mld dolarów inwestycja daleka jest jeszcze od ukończenia, gdyż nie zakończono części kolejowej, ale zacznie funkcjonować jako połączenie drogowe. Umożliwi to przeprawę 40 tysiącom samochodów dziennie. Na razie dopuszczony ma być tylko ruch osobowy, niezależnie od tego, że na inaugurację przeprawy prezydent Władimir Władimirowicz Putin pokonał ją w konwoju ciężarówek, osobiście prowadząc jedną z nich.

Władimir Putin kieruje pierwszą ciężarówką, która przejeżdża otwartym nowym mostem łączącym Rosję z Krymem, 15 maja 2018 r.Władimir Putin kieruje pierwszą ciężarówką, która przejeżdża otwartym nowym mostem łączącym Rosję z Krymem, 15 maja 2018 r. Alexander Nemenov / AP / AP

Dzięki swojej konstrukcji most nie będzie miał wpływu na żeglugę w cieśninie – w najwyższym punkcie konstrukcja wznosi się na wysokość 35 metrów nad poziom morza i ma 227 metrów odstępu między filarami. Umożliwi to normalny ruch statków płynących do i z portów na wybrzeżu Morza Azowskiego.

Po pełnym uruchomieniu przeprawy będzie ona miała, zgodnie z informacjami RIA Novosti, przepustowość na poziomie 14 milionów pasażerów i 13 milionów ton ładunków rocznie. Umożliwi to zaopatrywanie Krymu w podstawowe artykuły. Dzięki temu ceny na półwyspie mają szansę spaść – brak możliwości transportu przez Ukrainę odbijał się negatywnie na cenach. Rosyjskie agencje informacyjne mają też dobre wiadomości dla kierowców – TASS podało, że od kierowców nie będzie pobierane myto, jak to ma miejsce na innych, porównywalnych konstrukcjach (np. na moście łączącym Danię ze Szwecją).

Konstrukcję zbudowała firma Strojagazmontaż, której współwłaścicielem jest blisko związany z Kremlem biznesmen Arkadij Romanowicz Rotenberg. Budowa rozpoczęła się w 2016 roku, dwa lata po aneksji Krymu przez Rosję. Część kolejowa ma być otwarta w 2019 roku. Rosyjskie władze, jak każda autorytarna władza, traktują wielką infrastrukturalną inwestycję jako patriotyczny symbol potęgi. Przy okazji, dla mieszkańców Krymu będzie miał on duże znaczenie praktyczne.

Cotygodniowe podsumowanie roku. Podcast ekonomiczno - polityczny Rafała Hirscha

Więcej o:
Komentarze (378)
Władimir Putin otworzył najdłuższy most w Europie. Kosztował ponad 3 mld dolarów
Zaloguj się
 • jndy

  Oceniono 49 razy 15

  Z tempa pracy przy moście wynika, że firma Strojadazmontaż jest godna polecenia. Może wykonała by w półtora roku tunel w Świnoujściu? Albo tunel kolejowy pod Łodzią?

 • sselrats

  Oceniono 16 razy 10

  No prosze. Ruskie nie tylko mieszaja sie do maerykanskiej polityki, ale i mosty za dolary buduja.

 • apm1947

  Oceniono 77 razy 9

  U nas to 4 lata trwałaby procedura przetargowa. Putin pokazał środkowy palec władzom Ukrainy i całej Europie +USA

 • stachu44

  Oceniono 28 razy 8

  Gdy USA bombardowało Wietnam, większość państw milczała. Z artykułu dowiedziałem się, że Putin wybudował sobie most za 3 miliardy dolarów. Pan Mandel słowem o tym co myślą mieszkańcy Krymu na temat mostu. Tak nas karmi "wolna" prasa.

 • antypopisowiec

  Oceniono 9 razy 7

  Nie chcę komentować czy Putin słusznie albo niesłusznie przyłączył Krym do Rosji. Ale fakty są takie ,że Chruszczow, który był narodowości ukraińskiej podarował Krym ówczesnej sowieckiej Ukrainie. Chciałbym przypomnieć , że odwiedzając Przemyśl bardzo ubolewał nad tym , że to miasto nie zostało przyłączone do Ukrainy. Gdyby zrealizował swoje wizje to dzisiaj nasza granicą z Ukrainą byłaby przesunięta na zachod , a my nie mielibyśmy możliwości , aby je odzyskać.

 • zawsze888

  Oceniono 11 razy 5

  .....jestesmy takim smiesznym, zawistnym i skluconym norodkiem z gigantycznymi kompleksami bylej kolonii wobec bylego mocarstwa kolonialnego....i jak to jest, ze kraj "kacapski" z PKB Wloch jest zdolny udzwignac gigantyczne projekty infrastrukturalne za grube miliardy Euro i to w czasie wrecz rekordowym.....z ostatnich to wlasnie most na Krym.....wielkie bazy w regionach polarnych.....budowa NordStream.....nowy kosmodrom.....blyskawiczna modernizacja rosyjskiej armii.....druga nitka koleji transsyberyjskich.....wlasne produkcje doskonalych somochodow ciezarowych i coraz lepszych osobowek....wlasne samoloty.....eksport doskonalego sprzetu wojskowego....wreszcie juz zapowiedziana, ponowna budowa wlasnej, tylko rosyjskiej stacji kosmicznej......i te wszyskie projekty realizuje kraj z PKB Wloch......z zapitymi kacapami chadzajacymi w smierdzacych onucach???.....ten kraj organizujacy samodzielnie Olimpiady i Mistrzostwa Swiata w gale.....i to samodzielnie a nie jak my w polowie z Ukraina.....chyba ktos nam zasiewa jakas bzdetna propagande.....o "stacji benzynowej" i "stanie umyslu" itd. itp.....my jakos, mimo calej tej kasy plynacej strumieniem wartkim z Brukseli.....mimo wsparcia USA.....nie jestesmy nawet od 30-lat zdolni przekopac Mierzei Wislanej na odcinku kilometra....do dzis nie mamy samodzielnej produkcji samochodow.....czy samolotow....jestesmy tylko wielka fabryka skladania podzespolow, produktow zachodnich technologii.....wiec moze zamiast zazdroscic naszym sasiadom ich sukcesow.....zacznijmy z nimi robic interesy.....i zamiast szczekac i gryzc Rosje po kostkach, jako jankeski wasal....pomyslec troszke, i robic tak jak Niemcy.....Rosja jest oficjalnie bee.....a nieoficjalnie robimy NordStream i bedziemy Polakom sprzedawac tani gaz....my natomiast na zlosc Rosji bedziemy kupowac od USA najdrozszy gaz na Swiecie.....ale za to Prezydent USA poklepie nas po pleckach i powie, ze jestesmy tacy dzielni i wogole.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX