Przedsiębiorcy dopięli swego. Ustawa o zakazie handlu w niedziele zaskarżona do TK

Konfederacja Lewiatan wysłała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o kontrolę ustawy o zakazie handlu w niedziele. Przedsiębiorcy przedstawiają listę zarzutów.

Lewiatan uważa, że przy interpretacji przepisów ustawy pojawiają się wątpliwości, których nie da się usunąć. I to narusza zasadę zaufania do państwa i prawa.

Zarzutów jest więcej. Wśród nich jest na przykład podział handlowców na dwie grupy. - Zaskarżona ustawa tworzy grupę podmiotów nieobjętych zakazem i różnicuje pracowników, co do swobody wykonywania przez nich pracy w określone dni, co zdaniem Konfederacji Lewiatan narusza szereg konstytucyjnych zasad, min. ochrony pracy, wolności wykonywania pracy, równości oraz proporcjonalności - uzasadniają przedsiębiorcy w przesłanym nam komunikacie.

Lewiatan uważa też, że vacatio legis było "rażąco krótkie", co według organizacji narusza konstytucyjne zasady demokratycznego państwa prawnego oraz poprawnej legislacji.

- Konfederacja Lewiatan podczas prac legislacyjnych nad projektem ustawy ograniczającej handel w niedziele konsekwentnie zwracała uwagę na ryzyko naruszenia ustawy zasadniczej. Finalny efekt prac parlamentarnych tylko utwierdził nas w tym przekonaniu - piszą przedsiębiorcy.

Ich zdaniem wystarczyłoby zagwarantować pracownikom handlu w specjalnej ustawie dwie wolne niedziele w miesiącu - w ten sposób cel rządu byłby spełniony bez negatywnych skutków (choć tutaj warto przypomnieć, że w ramach ustawy o zakazie handlu docelowo większość niedziel w roku będzie niehandlowych).

Czytaj też: Zakaz handlu w niedziele jednak nie pomaga małym sklepom? Są zaskakujące dane

Problemy w interpretacji

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę i niektóre inne dni sprawia wiele trudności interpretacyjnych. Głównie dlatego, że zakłada aż 32 wyjątki. Wyjaśnienia opublikowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Państwową Inspekcję Pracy niekiedy wprowadzały dodatkowe zamieszanie. Przedsiębiorcy nie zawsze są pewni, czy mogą korzystać z wyłączeń bez narażania się na kontrolę PIP i kary.

Ustawa stwarza też możliwości obejścia przepisów. Głośny był przykład gdańskiej Galerii Metropolia, która postanowiła zostać dworcem PKP – na dworcach handel jest dozwolony we wszystkie niedziele, pod warunkiem, że dotyczy obsługi podróżnych.

Sklepy jak placówki pocztowe

W ostatnich dniach zainteresowanie wywołują też sklepy, które przyjmują status punktów pocztowych. Takie punkty nie tylko mogą być otwarte w niedzielę, ale również za ladą mogą stanąć pracownicy (a nie tylko franczyzobiorca, który zgodnie z prawem osobiście może pracować także w niedziele objęte zakazem handlu). Uwagę "Solidarności" w tym kontekście zwróciła na siebie Żabka. Część z należących do tej sieci sklepów ma podpisane umowy z Pocztą Polską na świadczenie usług pocztowych.

Wiceminister: zakaz handlu będzie zmieniany

Resort pracy zapowiadał już wielokrotnie, że w razie potrzeby ustawa będzie uszczelniana. Kilka dni temu do kwestii wykorzystywania przez sklepy działalności pocztowej odniósł się wiceminister Stanisław Szwed. Powiedział on w rozmowie z Money.pl, że Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadza już kontrolę w tej sprawie, a w czerwcu odbędzie się spotkanie w sprawie ewentualnych zmian w ustawie.

Cotygodniowe podsumowanie roku. Podcast ekonomiczno - polityczny Rafała Hirscha

Więcej o:
Komentarze (22)
Lewiatan skarży zakaz handlu w niedzielę do Trybunału Konstytucyjnego. Za niejasne przepisy
Zaloguj się
 • Eugene Eumaqs

  Oceniono 22 razy 18

  Przedsiębiorcy dopną swego jeśliby trybunał czyli Przybłedzka ogłosił niekonstytucyjność ustawy, a tego nie zrobi, bo ustawa jest PISu. Przybłedzka tylko patrzy czyja jest ustawa, jak PIsu to jest zawsze zgodna z konstytucją, jak z czasów PO to zawsze jest niezgodna, jak nie jest pewna to dzwoni do Kaczyńskiego, jak nie może się dodzwonić to Trybunał idzie na chorobowe.

 • 1-wolne

  Oceniono 12 razy 10

  Wynik zaskarżenia ustawy o zakazie handlu w niedzielę do Polskiego Trybunału nie trudno przewidzieć.Konfederacja Lewiatan chce pokazać dobre zmiany w "demokracji" w Polsce o których Morawiecki krzyczy w Brukselii

 • as-zalogowany

  Oceniono 11 razy 9

  To się pani magister teraz nagimnastykuje żeby coś sensownego napisać.

 • jiddu

  Oceniono 11 razy 7

  Najpierw pomyślałem, że bez sensu jest zgłaszać cokolwiek do TK, który stał się fikcją, ale zmieniłem zdanie, gdyż przecież TK będzie w swoim czasie rozliczany z tej fikcji.

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 8 razy 6

  Z równym powodzeniem mogą apelować do ślepej kiszki. TK nie istnieje.

 • NICKY NICKY

  Oceniono 8 razy 6

  Popieram przedsiębiorców. I oni chcą, i ja.

 • typowynazista

  Oceniono 7 razy 5

  Może jestem naiwny, ale spodziewam się, że TK odniesie się do merytorycznych problemów ustawy i zmusi sejm do odpowiedniej nowelizacji, która by te błędy usuwała.
  Ale nie wierzę, że wrócimy do normalności handlowej - aż tak naiwny nie jestem.

 • mariuszet

  Oceniono 7 razy 5

  TK oczywiście wyda wyrok taki jaki pasuje teraz PiS. Pewnie odrzuci skargę Lewiatana, bo PiS nie będzie chciał zadzierać z Solidarnością, ale jest prawdopodobne, że wykorzysta TK do rezygnacji z wolnych od handlu niedziel. Tak czy siak Lewiatan testuje TK.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 3 razy 1

  Pedofilom i tak te wolne niedziele nie zwiększyły frekwencji w zjadaniu wafli ani wpływów z tacy :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX