Prosta Spółka Akcyjna. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii proponuje nowy rodzaj zakładania firmy

Być może już za rok w polskim prawie pojawi się nowa forma działalności gospodarczej - Prosta Spółka Akcyjna. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przygotowało stosowny projekt ustawy.

W Rządowym Centrum Legislacji pojawił się już projekt nowelizacji ustawy Kodeks spółek handlowych i niektórych innych ustaw. Dokument przygotowany w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii przewiduje powołanie do życia nowego typu spółek - tzw. Prostych Spółek Akcyjnych. Projekt ustawy trafi teraz do konsultacji, możliwe, że już za 1-1,5 miesiąca zajmie się nim rząd. Założony przez resort Jadwigi Emilewicz termin wejścia w życie zmian to 1 czerwca 2019 r.

Prosta Spółka Akcyjna - czyli co?

Prosta Spółka Akcyjna ma być formą działalności dedykowaną m.in. start-upom. Ma łączyć w sobie cechy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej.

Prosta Spółka Akcyjna ma charakteryzować się m.in. możliwością jej rejestracji elektronicznej nawet w 24 godziny, brakiem kapitału zakładowego (1 zł kapitału akcyjnego na start), wkładami wnoszonymi w ciągu 3 lat - i to także w postaci pracy, know-how lub usług, brakiem statusu spółki publicznej, możliwością utworzenia tylko jednoosobowego zarządu, brakiem wymogu tworzenia rady nadzorczej czy prostymi zasadami likwidacji przez przejęcie majątku i zobowiązań. Dostępne mają być też różne formy podziału akcji spółki, niezależne od wartości wniesionych do niej środków.

Jak tłumaczy Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Prosta Spółka Akcyjna jest odpowiedzią na zapotrzebowanie przedsiębiorców na nową formułę prawną dla innowacyjnych firm. Zdecydowana większość z nich (94 proc. - według badań Deloitte) zakładając spółkę kapitałową decyduje się na formę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - nie dlatego, że ta forma jest idealnie dostosowana do ich potrzeb, ale z uwagi na koszty i trudności formalne związane z obsługą spółki akcyjnej. Przykładowo, minimalny kapitał zakładowy spółki akcyjnej wynosi 100 tys. zł, z czego 25 proc. musi zostać wniesione przed rejestracją spółki.

Resort przedsiębiorczości i technologii szacuje, bazując na doświadczeniach z Francji, że w pierwszym roku od wejścia w życie ustawy umożliwiającej zakładanie Prostych Spółek Akcyjnych, taka forma będzie wybierana przy zakładaniu co dziesiątej spółki kapitałowej. Z biegiem czasu Prosta Spółka Akcyjna ma być jednak coraz popularniejsza, i np. po 5 latach już 25 proc., a po 10 latach aż 40 proc. nowych spółek kapitałowych ma działać jako PSA.

W ostatnich sześciu latach, co roku w Polsce rejestrowano średnio ok. 35 tys. spółek kapitałowych. Jeśli te liczby się utrzymają, w ciągu pierwszych dwunastu miesięcy od wejścia w życie ustawy może powstać w kraju ok. 3,5 tys. Prostych Spółek Akcyjnych.  

***

Cotygodniowe podsumowanie roku. Podcast ekonomiczno - polityczny Rafała Hirscha

Więcej o:
Komentarze (53)
Prosta Spółka Akcyjna. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii proponuje nowy rodzaj zakładania firmy
Zaloguj się
 • nanorobot

  Oceniono 25 razy 23

  "ma charakteryzować się m.in. możliwością jej rejestracji elektronicznej nawet w 24 godziny"

  Zawsze mi się podoba jak błazny, które nigdy nie prowadziły żadnej działalności gospodarczej jarają się w ile to można założyć firmę. No normalnie jakby firmę zakładało się setki razy w życiu ...

 • tomtg123

  Oceniono 18 razy 12

  A może przy okazji też "partyjna mafijna działalność gospodarcza" ? To tak żeby zalegalizować sytuacje takie jak nagrody Szydło, albo dawanie "swoim" zleceń poza przetargiem, żeby nie było takich niemiłych i żenujących sytuacji ze trzeba coś wpłacać na Caritas albo żeby się żaden sędzia nie czepiał....
  Jak ktoś ma legitymację PiS, to zakłada taką działalność i powiedzmy że prawo nie nakazuje mu się rozliczać z dochodów, w ogóle nie musi ich ewidencjonować.
  Czemu nie ? Dobry pomysł. Ale to proponuje dopiero po wyborach, w następnej kadencji. Przed wyborami przypominamy, że PiS to prawo i sprawiedliwość, że niebo gwiaździste nad nimi i dobro moralne w nich i że najlepszy sort Polaka to taki Polak, który np. kalekiemu chłopakowi nie daje wyjechać wózkiem na spacer...

 • dublet

  Oceniono 11 razy 11

  To w tydzień 7 spółek założę? Za 7 zeta? I wszędzie będę prezesem bez nadzoru ? Biorę w ciemno!

 • ercu

  Oceniono 11 razy 11

  Znaczy duże ułatwienie dla Grzesia Biernackiego.

 • ex-con

  Oceniono 19 razy 11

  Spółka rządowa bez odpowiedzialności. W skrócie Sp.r.b.o. Ale to już działa...
  Nie musi rozliczać się z fiskusem, ZUSem, KRUSem. Jedyna nadzieja, że suweren się z nią rozliczy.

 • lig23

  Oceniono 16 razy 8

  Jeżeli dla kogoś problemem są obecnie możliwe formy prowadzenia działalności to może lepiej żeby nie brał się za prowadzenie biznesu? To rozwiązywanie problemu którego nie ma.

 • banan125

  Oceniono 7 razy 7

  innowacyjna firma / startup... to jakieś zaklęcie ? czy nowa religia ? nowy pomysł ma szanse być innowacyjnym => ale pod warunkiem że się przyjmie na rynku ..... tak to jest jak BIUROKRACI_amatorzy decydują - masło maślane - od wielu lat PARP z takimi 'ekspertami' wydaje kupę szmalu np. na innowacyjne, nowe sklepy -ten sam właściciel, ta sama branża , ale przy innej ulicy - JAJA jak berety !

 • grzespelc

  Oceniono 8 razy 6

  Proponuję to nazwać "spółka bez odpowiedzialności". Nie ma takiej opcji, żebym cokolwiek sprzedał spółce handlowej, która NIC NIE MA.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX