Grupa Azoty Puławy dostarczy dwutlenek węgla do Pepsi. Konkurencji też go sprzedaje

Grupa Azoty Puławy poinformowała, że od 11 maja ma akredytację PepsiCo dla produkowanego w Puławach dwutlenku węgla, przeznaczonego do celów spożywczych.

Azoty mają akredytację od Pepsi

Komunikat oznacza, że Grupa Azoty Puławy może już dostarczać dwutlenek węgla do obu największych światowych producentów napojów gazowanych. The Coca Cola Company od dawna już zaopatrywała swoje zakłady w Polsce (a także na Litwie) w produkowany przez Puławy gaz.

- Akredytacja pozwoli naszej Spółce dostarczać dwutlenek węgla do całej Pepsi, w tym do dwóch zakładów produkcyjnych w Polsce - w Michrowie i Żninie. Łączne zapotrzebowanie kształtuje się na poziomie 6-7 tys. ton CO2 rocznie - chwali się w komunikacie spółka.

Dodatkowo gaz z Puław może też trafiać na lukratywny rynek butli, które używane są do gazowania napojów w automatach. Z automatów tego typu korzysta każdy, kto bierze napój w sieciach takich jak np. KFC. Możliwości produkcyjne CO2 Grupy Azoty Puławy wynoszą około 70 tysięcy ton rocznie.

Grupa Azoty to nie tylko nawozy sztuczne

Grupa Azoty Puławy najlepiej znana jest przeciętnemu Polakowi jako producent nawozów sztucznych. Tymczasem dla tej firmy z ponad 50-letnimi tradycjami, to tylko jeden z wielu, choć znaczący, segmentów działalności. Grupa Azoty jest trzecim na świecie i pierwszym w Europie producentem melaminy - surowca używanego przy wytwarzaniu klejów, fabr, lakierów oraz laminatów i płyt drewnopodobnych oraz  przy produkcji tworzyw sztucznych, szczególnie dla przemysłu elektrotechnicznego (4,3 proc. światowej, 19,6 proc. europejskiej oraz 100 proc. polskiej produkcji). Jest także jedynym w Polsce producentem saletry potasowej i nadtlenku wodoru. W Puławach produkowany jest poza tym kaprolaktam, ważny surowiec dla przemysłu tekstylnego czy motoryzacyjnego.

Historia puławskich zakładów faktycznie zaczęła się jednak od nawozów sztucznych. W grudniu 1960 roku ówczesne władze PRL zdecydowały o umieszczeniu właśnie w Puławach nowego zakładu produkującego nawozy sztuczne. Produkcję rozpoczęto w 1966 roku. W latach 70-tych rozszerzono profil o produkcję kaprolaktamu czy melaminy.

W 2017 roku cała grupa kapitałowa osiągnęła przychody w wysokości 3,416 mld zł.

Maciej Panek: Byłem na dnie, gdy otworzyłem firmę posiadającą obecnie 3 tys. samochodów [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (21)
Azoty Puławy dostarczą dwutlenek węgla do Pepsi. Konkurencji też go sprzedają
Zaloguj się
 • a.k.traper

  Oceniono 2 razy 2

  No to teraz można powiedzieć, że cola jest polska.
  A tak na poważnie to każdy taki sukces cieszy.

 • bartekgryko

  Oceniono 6 razy 2

  "Azoty mają bardzo ciekawą umowę. Polska spółka gaz do Pepsi. Konkurencji też go sprzedaje" - to tytuł ze strony głównej... może da się to jeszcze krócej... np "Polska gaz Pepsi ?"

 • plastikpiokio

  Oceniono 3 razy 1

  woda w coli już jest z zatoki gdanskiej i motławy jeszcze tylko gaz wytworzony z karbidu i wody i jest impreza.!!!!!! i to z hukiem.

 • sniegu

  Oceniono 1 raz 1

  Wiadomości z dupy...y. W Polsce "spożywcze " CO2 produkuje Włocławek, Puławy, Kędzierzyn Koźle, w tych zakładach zaopatrują się firmy z branżą gazów technicznych i sprzedają go z prowizją do CC, Pepsi & Co. i innych firm produkujących napoje gazowane. Usiadłem z wrażenia że Puławy nareszcie bezpośrednio coś sprzedadzą! ;)

 • thannatos

  Oceniono 1 raz 1

  "Lubelska spółka dogadała się z Pepsi. W napoju pojawi się polski składnik "

  Etanol z ziemniaków?

 • wrednyluke

  Oceniono 1 raz 1

  Hmmm... a ile zapłacą za emisję CO2?

 • patatajmiauhau

  Oceniono 7 razy 1

  Piszesz Colę???
  Czy możecie, Daragije Tawariszczi Riedaktiory, skazat' co macie na myśli ???
  :DDD

 • fox.foksinski

  0

  A nie mozna by go z rur aut wtlaczac? Kazd auto mialoby wtedy euro 7 -z puszka coli na rurze

 • kwiatpatologii

  Oceniono 2 razy 0

  Lipa.
  Liczyłem na pepsi o smaku kapusty kiszonej.
  Albo ogórków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX