Przedsiębiorcy się przestraszyli. Groźba wykreślenia zablokowała stronę CEIDG. Czy brak numeru PESEL faktycznie grozi usunięciem z rejestru?

19 maja upłynął termin rejestracji numeru PESEL w bazie CEIDG. Przedsiębiorcy tak intensywnie próbowali sprawdzić, czy ich numer się tam znajduje, że strona Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej została w piątek zablokowana. Wyjaśniamy, kto powinien zainteresować się problemem i jak załatwić sprawę.

W czwartek media - w tym i nasz portal - informowały o tym, że 19 maja (w sobotę) mija termin na zarejestrowanie w bazie CEIDG numeru PESEL przez osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Obowiązek ten wynika z ustawy uchwalonej ponad dwa lata temu. Pomimo potencjalnie poważnych konsekwencji niewielu przedsiębiorców zdawało sobie sprawę ze miany przepisów. 

Firmy szturmują rejestr

W myśl ustawy przedsiębiorca, który w bazie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej nie posiada numeru PESEL, musi być z niej usunięty. A działanie bez rejestracji grozi grzywną i kłopotami w ZUS i w skarbówce. To wywołało prawdziwy popłoch - osoby prowadzące działalność próbowały sprawdzić za pomocą strony CEIDG czy numer PESEL znajduje się w rejestrze. O tym, jak wielu przedsiębiorców próbowało tego dokonać świadczy fakt, że witryna ostatecznie została zablokowana. Korzystanie z niej było albo niezwykle utrudnione, albo wręcz niemożliwe.

Nie tędy droga

Tymczasem jak wyjaśnia "Dziennik Gazeta Prawna", w ogólnodostępnym serwisie nie da się sprawdzić, czy numer PESEL jest przypisany do firmy. Dlatego też wyjaśniamy jeszcze raz w jaki sposób zweryfikować stan faktyczny i co zrobić, jeśli numeru brakuje.

Jak sprawdzić czy numer PESEL jest w bazie CEIDG

Najszybszym sposobem na weryfikację zapisu w CEIDG jest skorzystanie z serwisu firma.gov.pl. Mogą to zrobić jedynie ci przedsiębiorcy, którzy posiadają konto ePUAP. Założenie konta jest możliwe natomiast tylko dla osób posiadających profil zaufany. Na szczęście obie te czynności da się dziś wykonać przez internet. Profil najprościej wyrobić przez stronę banku. Szczegółowy opis znajduje się na tej stronie.

A zatem najpierw wyrabiamy profil na stronie banku, a potem kierujemy się na rządową stronę dla firm. Bez ruszania się z biura czy domu. 

Rejestrację numeru PESEL można też potwierdzić, odwiedzając lokalne biuro Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Zazwyczaj mieści się w urzędzie gminnym. 

Czytaj też: Płacenie składek nie będzie oznaczać otrzymywania emerytury?

Część urzędów dopuszcza potwierdzenie rejestracji przez telefon - z tym może być jednak kłopot z uwagi na problemy z weryfikacją tożsamości. 

Kto musi potwierdzać zarejestrowanie numeru PESEL?

W praktyce chodzi najczęściej o firmy założone przed rokiem 2001 i to takie, które nie kontaktowały się przez lata z urzędami. Po tej dacie w bazie CEIDG pojawiło się bowiem pole "PESEL". Nieobowiązkowe, ale uzupełniane przy różnych okazjach. 

Powodów do zmartwień nie mają ci, którzy rejestrowali firmę od stycznia 2012 roku - wtedy podawanie PESEL było już wymagane.

Osoby, które założyły działalność wcześniej, ale od 2012 roku dokonywały w niej zmian - np. miejsca prowadzenia działalności czy jej zakresu - również musiały uzupełnić numer. 

Urzędnicy nie będą działać z automatu

Dodatkowo urzędnicy CEIDG zapowiadają, że nie będą kasować firm "z automatu", bo proces ten wymaga czasu. Dlatego osoby, które mają wątpliwości, czy ich PESEL jest uzupełniony, mogą zadzwonić do urzędu. Jeśli urzędnik usłyszy przez telefon, że przedsiębiorca chce dopełnić formalności, z pewnością pomoże - będzie to dla niego sygnał, żeby firmy jednak nie usuwać z rejestru. Najlepiej jednak formalności dokonać samodzielnie. Tym bardziej że to świetna okazja, by wreszcie założyć konto w serwisie ePUAP, który daje dostęp do dziesiątek usług. 

***

Emilian Kamiński: Żeby nie być frustratem, zacząłem sam organizować sobie życie [NEXT TIME]

 

Więcej o:
Komentarze (44)
Przedsiębiorcy się przestraszyli. Groźba wykreślenia zablokowała stronę CEIDG. Czy brak PESEL faktycznie grozi usunięciem z rejestru?
Zaloguj się
 • six_a

  Oceniono 19 razy 19

  jak można w ogóle usuwać firmę z rejestru, niech sobie do skarbowego zadzwonią i tam się pytają. ten kraj jest tak potwornie głupi, że to się w głowie nie mieści. po jaki gwizd ja mam w ogóle jakimiś dokumentami sto lat temu składanymi się rejestrować, ważne czy płacę podatki, a to sobie chyba po milionach nadanych numerów nip i regon do xujawafla można sprawdzić, debile!

 • drakaina

  Oceniono 27 razy 19

  Tak na marginesie, Pesel jest chyba niezgodny z GIODO, skoro ujawnia dane poufne (data urodzenia i płeć).

 • nurzwidelec

  Oceniono 11 razy 11

  Te sqrwysyny wszystko mają w swoich systemach. Jak 10zł niechcący nie było zapłacone parę lat temu, to potrafią wyszukać i naliczyć odsetki. A tu im peselu brakuje, olaboga.

 • nurzwidelec

  Oceniono 10 razy 10

  To jest śmieszne. Czyżby mój PESEL nie był znany Państwu Polskiemu i jak będzie chciało mnie znaleźć, to mnie nie znajdzie? Naprawdę?

 • kar.as

  Oceniono 10 razy 10

  Nie będą "działać z automatu", ale z jednostrzałówki. Tu 15000 zł domiaru, tam 100000...

 • readme.txt

  Oceniono 7 razy 7

  Gdyby moją firme jakiś urzędas wykreślił z rejestru nie informując mnie uprzednio o tym, że czegoś mu brak (Każdy obywatel RP ma PESEL i urzedas go zna na 100% chyba, że ta osoba nie żyje) zgnoiłbym dziada w sądach! Wytaczałbym gnojowi proces za procesem!

 • to-pu

  Oceniono 9 razy 5

  "Nie tędy droga - w ogólnodostępnym serwisie nie da się sprawdzić, czy numer PESEL jest przypisany do firmy" - no fakt, ale przecież nie chodzi o to, żeby sprawdzać czyjeś dane, a swoje. A dla swoich danych, poza częścią ogólnodostępną, mamy również wgląd do danych niejawnych. A tam - voila! - pesel. Panie dziennikarzu - więcej profesjonalizmu życzę.

 • mordred

  Oceniono 10 razy 2

  Ja chyba śnię. Wchodzi właśnie RODO, a PESEL ma być udostępniany?
  Rozumie, że dane przedsiębiorcy są ogólnodostępne. To oczywiste. Jednak NIP powinien wystarczyć, ponieważ w przeciwieństwie do spółek prawa handlowego, DG często jest zamykana z dnia na dzień i przedsiębiorca staje się osobą prywatną, a PESEL "poszedł w świat".

 • kuma1

  Oceniono 1 raz 1

  Informatyka jest jak pałac księcia ale sami zagłosowaliście, że mają na salony z pięknym parkietem wejść polityczni kibole w zagnojonych buciorach. Konsekwencje są widoczne natychmiast po zmianie w 2015 roku gospodarza pałacu " Polska"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX