Airbus ma bardzo duży problem z produkcją samolotów. Lotniczemu potentatowi zabrakło silników

Przychody Airbusa spadły w pierwszym kwartale o 12 proc. To efekt braku silników do wąskokadłubowych samolotów A320neo i zawieszania realizacji części zamówień.

W pierwszym kwartale Airbus dostarczył 121 samolotów, to o 15 mniej niż w tym samym okresie 2017 roku. Tempo dostaw było znacznie wolniejsze niż w ostatnim kwartale 2017 r., kiedy do odbiorców dotarły 264 samoloty.

Dyrektor generalny spółki Tom Enders określił niedobory silników jako „trudną sytuację” i stwierdził, że ich wpływ „wyraźnie widać” w wynikach finansowych firmy. Zysk Airbusa spadł w pierwszym kwartale do 283 milionów euro, co stanowi 31-proc. spadek w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Samoloty A320neo wyposażone w silniki Pratt & Whitney problemy z niezawodnością miały od początku swoich lotów w 2016 r. W lutym pojawił się kolejny kłopot, dotyczył wadliwego uszczelnienia, które spowodowało wycofanie samolotów z eksploatacji i opóźnienie w produkcji silników.

Airbus A330Airbus A330 fot. ShutterstockPratt & Whitney, którego właścicielem jest United Technologies, dostarcza już naprawione silniki do Airbusa. Drugi dostawca silników do A320neo, CFM International, także likwiduje zaległości w zamówieniach silników. Airbus poinformował w związku z tym, że liczba zaplanowanych dostaw samolotów w 2018 roku zostanie zrealizowana.

Bazując na zaufaniu do producentów silników i ich zdolności do wywiązywania się z zobowiązań, możemy potwierdzić naszą całoroczną prognozę

- napisał Tom Enders w oświadczeniu.

Celem Airbusa jest dostarczenie w tym roku około 800 samolotów. W 2017 roku spółka dostarczyła rekordową liczbę 718 samolotów, w 2016 roku było ich 688.

Do tej pory chętni zamówili ponad 6 tys. sztuk modelu A320neo. Jedna maszyna kosztuje blisko 110 mln dolarów. W najdłuższej wersji może przewieźć 240 pasażerów.

Cotygodniowe podsumowanie roku. Podcast ekonomiczno - polityczny Rafała Hirscha

Więcej o:
Komentarze (56)
Airbus ma problem. Zabrakło mu silników do samolotów
Zaloguj się
 • fruqo3

  Oceniono 17 razy 13

  Napiszcie coś o RR Trent 1000.
  Nie tylko P&W i CFM mają kłopoty. W lotnictwie zaczyna być ten sam problem co w motoryzacji - pogoń za zmniejszeniem wagi, zużycia paliwa, ograniczeniami emisji hałasu i cięciem kosztów doprowadziły do wypuszczania na rynek wadliwych konstrukcji.

 • kemot_73

  Oceniono 13 razy 5

  a może by tak MateoM zaproponował im silniki elektryczne na węgiel :):) przecież co jak co ale opowiadać głupoty potrafi

 • pawelekok

  Oceniono 6 razy 4

  No bez silnika trudno polecieć. Katapulty dawno wyszły z mody.

 • cmok_wawelski

  Oceniono 3 razy 3

  Obecny na rynku UE Rollce-Royce ma jeszcze wieksze problemy, takze finansowe. M.in. z silnikami w lotowskich Dreamlinerach, ktore juz teraz musza latac nie dalej niz 130 min. od lotniska zapasowego a jest o krok od ograniczenia 60 min. co zalatwiloby te linie na cacy.

 • pyramid

  Oceniono 3 razy 3

  Niech sie nie spiesza z nadrabianiem zaleglosci, bo Airbusy zaczna spadac ...
  W tym przemysle, pospiech to najgorszy doradca.

 • hilux_ie

  Oceniono 4 razy 2

  Im te silniki sie poprostu nalezaly!

 • poparzony

  Oceniono 8 razy 2

  w artykule jest >>>wąskokadłubowych samolotów A320neo
  a na zdjęciach A380 i A330 :(

  Lubimy dobre dziennikarstwo :(

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX