GetBack, w niecały tydzień, ma stratę wyższą aż o 200 mln zł. Raportu dalej nie ma, audytor odpowiada na zarzuty

Wstępnie wyliczona strata GetBacku wynosi około 1,2 mld zł, a nie 1 mld zł, jak spółka podała tydzień temu. Termin publikacji raportu za ubiegły rok znowu został przesunięty. A Deloitte odpowiada na zarzuty Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu (SBB).

- Wstępna szacunkowa skonsolidowana strata netto Grupy Kapitałowej GetBack za rok 2017 wyniesie - zgodnie z najlepszą wiedzą emitenta na dzień 21 maja 2018 r. - ok. 1,2 mld zł - czytamy w komunikacie spółki opublikowanym w poniedziałek. Niecały tydzień temu szacunek był inny – mówiono o 1 mld zł.

Wtedy jednak pojawiło się zastrzeżenie, że podany wyżej wstępny szacunkowy wynik finansowy może ulec zmianie. I tak się stało. Ta sama uwaga jest również w najnowszym komunikacie.

Być może ostatecznie jej wysokość poznamy 29 maja. Na ten dzień bowiem spółka, o czym również poinformowała w komunikacie wydanym w poniedziałek, przesunęła termin publikacji raportu za 2017 roku. To czwarta już zmiana daty publikacji dokumentu, na który czeka wielu akcjonariuszy i obligatariuszy spółki. Tych ostatnich według wyliczeń Komisji Nadzoru Finansowego może być ponad 9 tys

- Powodem zmiany terminu upublicznienia raportu rocznego Emitenta i skonsolidowanego raportu rocznego grupy kapitałowej GetBack za 2017 rok jest to, iż trwają prace nad pozyskaniem dodatkowych informacji, w celu sporządzenia ostatecznego sprawozdania finansowego i w konsekwencji zakończenia jego badania. Przedłużające się prace są wynikiem aktualnej skomplikowanej sytuacji finansowej Emitenta i konieczności przeanalizowania przez Emitenta i firmę audytorską szeregu dodatkowych dokumentów – tłumaczy GetBack, dlaczego nadal musimy czekać na jego raport roczny.

Czytaj więcej: Dlaczego informacja podana tydzień temu o stracie wysokości miliarda złotych GetBacku nie była zaskoczeniem? 

Deloitte odpowiada na zarzuty SBB

W piątek w sprawie firmy windykacyjnej znajdującej się w restrukturyzacji pojawił się nowy wątek. Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu poinformowało Komisję Nadzoru Finansowego oraz Komisję Nadzoru Audytowego o „podejrzeniu braku zachowania bezstronności i należytych standardów zawodowych przez biegłych rewidentów akceptujących bilanse spółek sektora finansowego”.

- W przypadku jednego z banków sytuacja dotyczy złamania zakazu powierzania pracy na stanowisku członka zarządu. Bank zatrudnił osobę akceptującą jej bilans po niecałych 3 miesiącach od jego podpisania. W przypadku innej spółki rewident w raporcie półrocznym nie stwierdził żadnych nieprawidłowości, zaś w raporcie rocznym spółka wykazała ogromną stratę. – czytamy w komunikacie prasowym SBB przekazanym mediom.

Stowarzyszenie zwraca uwagę, że w obu powyższych przypadkach biegli rewidenci wpisani do rejestru Krajowej Rady Biegłych Rewidentów reprezentowali tę samą firmę doradczą i „oczekuje skutecznego zbadania tych spraw oraz aktywnego działania nadzoru w celu zapobiegania podobnym sytuacjom w przyszłości”.

Uwaga o drugiej spółce dotyczy GetBacku, a audytorem, o którym pisze SBB, jest Deloitte, co znalazło potwierdzenie w komunikacie, który ta firma audytorska przekazała PAP w poniedziałek.

Jej rzeczniczka Ewa Rzeczkowska napisała, że Deloitte zdecydowanie nie zgadza się z sugerowanymi w tekście SBB wnioskami i domniemaniami. - Jesteśmy w stałym kontakcie z organami regulacyjnymi zapewniając pełne wyjaśnienia dotyczące wszelkich kwestii dotyczących profesjonalizmu i jakości naszej pracy. Deloitte od wielu lat jest w czołówce audytorów spółek giełdowych. Rzetelność, wiarygodność, profesjonalizm, obiektywizm oraz zachowanie poufności, to podstawowe zasady naszego kodeksu etycznego, których zawsze przestrzegamy - głosi stanowisko Deloitte.

Cotygodniowe podsumowanie roku 12/2018. Podcast ekonomiczno - polityczny Rafała Hirscha

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”.

Więcej o:
Komentarze (63)
W niecały tydzień strata Getbacku urosła o 200 mln zł. Raportu dalej nie ma, audytor odpowiada na zarzuty
Zaloguj się
 • mdzj

  Oceniono 27 razy 25

  Skoro GetBack (czytaj: inwestorzy) poniósł stratę idącą w miliardy, to dla kogoś ta kwota musiała stać się ekstra zyskiem. Można się spodziewać, że część pieniędzy przepuszczono na "promocję". Ale przecież nie dwa miliardy!
  Co zatem z resztą?

  Ktoś napisał, że GetBack skupował wierzytelności jak leci, mocno za nie przepłacał. Czy, w takim razie, znajdzie się jakaś dobra dusza, która zdoła szczegółowo prześwietlić co skupowano i jak bardzo przepłacając?
  Mówiąc wprost
  - Komu GetBack uratował du..ę, czyszcząc bilanse z nieściągalnych należności?
  - Cóż to były za długi, kto je zaciągnął i jako pierwszy powinien był je spłacić?

  IMHO szykuje się pasjonujący spektakl. Choć może jeszcze nie w tym rozdaniu.

 • def11

  Oceniono 19 razy 15

  GetBack sponsor pisowskich polityków i pisowskich mediów.
  Państwo Wasermann, Jaki i towarzyszu prokuratorze Piotrowicz czekamy na sejmową komisję śledczą. Potencjalne straty Getbacku to 3xAmberGold który od Prawych i Sprawiedliwych SKOK-ów zaczynał :)

 • tinley

  Oceniono 19 razy 15

  dla niekumatych - ktoś zapłacił siodełkiem w zarządzie aby ten kto to siodełko dostanie przymknął oko na cośo czym jeszcze nie wiemy. Może to akurat nic karalnego ale niesmak jak stąd do Władywostoku. Coś brzydko pachnie od parunastu tygodni na polskim rynku kapitałowym a że jest on prognostykiem kondycji i siły polskiego państwa to nieciekawie to wygląda

 • ruter77

  Oceniono 15 razy 13

  PiS ma swoje Amber Gold myślę że tutaj ewidentnie państwo pozwalało im na wszystko za sponsoring prawicowych mediów. Jak można pozwolić firmie Abris na taką inwestycje jeśli rząd był z nimi w sporze sądowych i w Sztokholmie zasądzili Polsce 1,5 mld zł aby im zwróciła. Jak Polska nie chciała zapłacić to sami kupili małą firmę wprowadzili na giełdę wyemitowali akcje i obligacje na 3 mld zł za zgodą instytucji państwa i odebrali sobie kasę.

 • ddider

  Oceniono 16 razy 12

  A takie mieli ładne reklamy w pisowskich mediach i tak te media chwaliły piękna firmę.....

 • spyderman2

  Oceniono 16 razy 12

  znów pisowski szwindel, przy tym amber gold to płotka. getbak finansował nagrode dla TW jarosława Balbiny jako człowieka wolności. komuch człowiekiem wolności - możliwe tylko w spisiałej wolsce

 • felucjan

  Oceniono 13 razy 11

  Badanie wyników, to jedna wielka ściema. W jednym ze SKOK-ów, biegły rewident z jednej z największych w Polsce firm, na 2 miesiące przed objęciem zarządu przez Komisarza, wydał pozytywną opinię odnośnie istnienia tegoż SKOK-u.

  SKOK miał już wtedy potężny ujemny kapitał, matematycznie rzecz biorąc bez szans na wyjście. Jednak Prezes przypomniał tylko 'kto płaci za raport' i opinia była jaką sobie zażyczył.

  Kiedy przyszedł Komisarz i zwrócił się z prośbą o wyjaśnienie jak wykorzystać te 'wyśmienite perspektywy', to firma w 2 dni zmieniła treść opinii.

  KNF brał pod uwagę opinie tej firmy i jej Biegłych jako niezaprzeczalne i w pełni wiarygodne. Może dlatego, że Pani Prezes tej firmy na nurkowanie do Meksyku brała kogo trzeba.

  Jest to dowód na to, że w Polsce nie ma żadnych skutecznych mechanizmów przeciwdziałających 'kręceniu wałków' i oszukiwania ludzi.

  P.S.
  Po kilku miesiącach od wydania opinii przez Biegłych okazało się, że SKOK-owi brakuje 180 mln zł.

 • Black Swan

  Oceniono 11 razy 9

  Chcecie znalezc winnych? To sprawdzicie od kogo kupowali dlugi po wejsciu na gielde i wtedy zobaczycie prawdziwych autorow tego przekretu...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX