Moneta 5 zł od NBP na 100-lecie niepodległości. Jest już w obiegu. Nakład - ponad 38 mln

NBP wprowadził do obiegu monety o nominale 5 zł ze szczególnym napisem - "100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości". Nakład wynosi 38,424 mln sztuk, czyli tyle, ile wynosi liczba mieszkańców Polski.

Monety na zlecenie Narodowego Banku Polskiego wyprodukowała Mennica Polska. Nominały nie różnią się znacząco od „zwykłych” 5-złotówek - mają takie same wymiary i masę, do ich produkcji również użyto miedzioniklu i brązalu. Różnicą jest po prostu napis „100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości” na pierścieniu monety.

moneta okolicznościowa 5 zł '100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości'moneta okolicznościowa 5 zł '100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości' źródło: NBP

- Moneta będzie wyemitowana w symbolicznym nakładzie do 38 424 000 sztuk, tak aby trafiła do każdego Polaka  - mówi prof. Adam Glapiński, prezes NBP. Choć oczywiście ta liczba jest raczej symboliczna - Narodowy Bank Polski nie będzie rozdawał czy rozsyłał wszak monet każdemu obywatelowi. Monety są dostępne w Oddziałach Okręgowych NBP - w drodze zamiany. Zostaną też udostępnione bankom komercyjnym „zgodnie z zapotrzebowaniem rynku na gotówkę”.

 

Okolicznościowa 5-złotówka to dopiero pierwsza moneta, którą Narodowy Bank Polski uczci w 2018 r. setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Podobnych emisji ma być więcej, na rynek ma trafił także okolicznościowy banknot. Co prawda już żadna emisja nie obejmie aż ponad 38 mln monet, niemniej, jak wynika z planu emisji na 2018 r., będą inne „niespodzianki” - np. monety o nominale 2018 zł czy emisja 1918 monet o nominale 100 zł.

- 11 listopada 1918 r. wszystko się zmieniło. Otworzyliśmy nową kartę w historii naszego narodu. Rozpoczęliśmy budowę nowej Polski. Rodzima waluta była jednym z priorytetów odradzającego się państwa, a wymiernym tego znakiem miał się stać wkrótce polski ZŁOTY – pisze w folderze emisyjnym prezes Glapiński.

***

Jacek Gadzinowski: Nie trzeba pracować 10 godzin dziennie, żeby osiągnąć sukces [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (54)
Moneta 5 zł od NBP na 100-lecie Niepodległości. Jest już w obiegu. Nakład - ponad 38 mln, żeby trafiła do każdego
Zaloguj się
 • kasia_swiderska

  Oceniono 21 razy 15

  Co za obłuda!!!
  Najwięcej o niepodległości trąbią ci, którzy ograniczają nam WOLNOŚĆ...

 • mirek76pl

  Oceniono 13 razy 9

  Super, sluszna linie ma nasza wladza. Jutro dowiemy sie ze na 100 lecie niepodleglosci Orlen wypusci na rynek 38 milionow litrow benzyny w promocyjnej cenie 5 zlotych, zeby kazdy Polak mogl za okolicznosciowa monete sobie kupic chociaz litr paliwa.

 • pan.szklanka

  Oceniono 8 razy 8

  Te 5 zł miałoby znacznie wyższą wartość, gdyby do końca wywalczyć niepodległość.
  To znaczy kraj, w którym prawo stanowione przez parlament stoi nad prawem koranicznym. Przepraszam, miało być kanonicznym.

 • stef0909

  Oceniono 11 razy 7

  Wsadzcie sobie w doopę!!

 • siwywaldi

  Oceniono 13 razy 7

  Moneta będzie wyemitowana w symbolicznym nakładzie do 38 424 000 sztuk, tak aby trafiła do każdego Polaka  - mówi prof. Adam Glapiński, prezes NBP
  ==============================================
  A czy nie bardziej po to, by NBP mógł wprowadzić do obiegu KOLEJNE prawie 200 mln. zł bez pokrycia, skoro założenie jest takie, by te monety trafiły do skarpet? :-))

 • dr.hayd

  Oceniono 7 razy 7

  A tak dla porównania, ile jest w obiegu zwykłych, najzwyklejszych, nieokolicznościowych monet? Chyba wciąż zbyt mało, bo wszędzie problemy z wydaniem reszty.

 • wolak007

  Oceniono 8 razy 6

  To już program 5+?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX