Rafalska na wojnie z alimenciarzami. Resort rodziny przedstawił zmiany w ramach pakietu alimentacyjnego

Minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska przedstawiła we wtorek 22 maja projekt zmian w ramach tzw. pakietu alimentacyjnego. Mają one nie tylko poprawić sytuację rodziców samotnie wychowujących dzieci, ale również zwiększyć ściągalność należności budżetu państwa z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

Projekt stanowi realizację tzw. pakietu alimentacyjnego zawartego w przyjętym przez Radę Ministrów w kwietniu 2017 r. dokumencie „Przegląd systemów wsparcia rodzin”.

Dlaczego to dla ministerstwa takie ważne? W dużym uproszczeniu, w przypadku, kiedy rodzic, któremu zasądzono alimenty, uchyla się od ich płacenia, jego obowiązek w tym zakresie przejmuje państwo.

- Alimenty to nie łaska rodziców, to obowiązek wobec własnych dzieci. Trzeba skończyć z akceptacją sytuacji, że jest przyzwolenie do tego, że stosujemy szereg wybiegów, żeby nie wywiązać się z obowiązku wobec własnych dzieci – powiedziała minister Elżbieta Rafalska.

Wtórował jej wiceminister rodziny i pracy Bartosz Marczuk, który zwrócił uwagę, że przy tak dobrej sytuacji na rynku pracy niepłacenie alimentów na dzieci jest równoznaczne z ich okradaniem.

Podczas briefingu minister Rafalska zwróciła uwagę, że choć ściągalność należności budżetu państwa z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego wzrosła wzrosła z niecałych 13 proc. w 2015 r. do 24,9 proc. w 2017 r., to jej poziom należy nadal uznać za dalece niezadawalający. Wciąż alimenciarze są dłużni budżetowi ok. 10 mld zł.

Aby poprawić statystyki i równocześnie poprawić sytuację osób samotnie wychowujących dzieci, resort rodziny przygotował pakiet rozwiązań, które obejmują m.in.:

 • skuteczniejszą aktywizację zawodową dłużników alimentacyjnych
 • umożliwienie prowadzenia egzekucji z diet otrzymywanych przez dłużników alimentacyjnych
 • sankcje dla pracodawców za nielegalne zatrudnienie dłużnika alimentacyjnego
 • większą odpowiedzialność pracodawcy za niedopełnienie obowiązków związanych z zajęciem wynagrodzenia dłużnika przez komornika sądowego
 • skuteczniejsza wymianę informacji pomiędzy instytucjami posiadającymi informacje na temat dłużników alimentacyjnych a komornikami
 • większe uprawnienia Państwowej Inspekcji Pracy – dostęp do danych o miejscu przebywania dłużników alimentacyjnych objętych karą ograniczenia wolności w postaci dozoru elektronicznego, w celu weryfikacji, czy ww. dłużnicy, którzy deklarują brak zatrudnienia, nie wykonują pracy „na czarno”
 • podwyższenie kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń z funduszu alimentacyjnego z obecnych 725 zł do 800 zł od października 2019 r.
 • środki odzyskane od dłużników alimentacyjnych w pierwszej kolejności przeznaczane na wzmocnienie egzekucji.

Projekt zostanie w najbliższych dniach skierowany do konsultacji międzyresortowych i społecznych.

+++

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (16)
Zmiany w pakiecie alimentacyjnym, w tym wyższe kryterium dochodowe i aktywizacja zawodowa dłużników
Zaloguj się
 • p.bera

  Oceniono 2 razy 2

  a kiedy sie Rafalska wezmiesz za alienatorki?

 • Tds Sbl

  Oceniono 6 razy 2

  Brat po wypadku jest bezpłodny ale to nie interesowało sędzi i zasądziła spore alimenty. Brat nie płacił na nie swoje bliźniaki, to został ukarany. Sędzie (kolejną) nic nie ruszy.

 • Oceniono 1 raz 1

  SZANOWNA P. MINISTER MOŻE PANI ZE SWOIM RZĄDEM ZAKOŃCZY SPRAWĘ NIEPEŁNOSPRAWNYCH , CZY POLITYK TO ZAWÓD ? JEŚLI TAK TO DLACZEGO PANI NIE MYŚLI W PRACY TRZEBA MYŚLEĆ JAK MÓJ TEŚĆ MÓWI (oglądając TVP ) cyt. "CO ZA PAPROKI SIEDZĄ W TYM RZĄDZIE JEDNEJ ROBOTY NIE SKOŃCZĄ ,A DRUGĄ ZACZYNAJĄ " (ma skończone 101 lat ,ale myśli o te 101 razy rozsądniej niż nie jeden polityk ) JESZCZE JEDEN CYTAT PRZYTOCZĘ " JAK MOŻNA TAK CHORE DZIECI TRZYMAĆ ,NA PODŁODZE ŚPIĄ CO TO ZA GOSPODARZ JAK GOŚCIA NIE UGOŚCI? "

 • tomtg123

  Oceniono 3 razy 1

  Jaka dzielna kobieta. Niepełnosprawnym już tak dokopała, że z wózków pospadali, to teraz potrzebny jej JESZCZE silniejszy przeciwnik...?

 • qznia

  Oceniono 3 razy 1

  Czekam na komentarz Mateusza Kijowskiego, Pierwszego Alimenciarza IV RP

 • aietes

  Oceniono 3 razy 1

  skoro ich dzieci, to dlaczego nie mieszkają z ojcami? Ktoś szukał dawcy DNA, teraz szuka kasy.

 • mjunhy

  Oceniono 3 razy 1

  mogli by zrobić reformę PFRON bo pieniądze tam uciekają między palcami a niepełnosprawnym to nie pomaga

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX