Koniec męskiej dominacji. Pierwsza taka sytuacja na giełdzie w Nowym Jorku od 226 lat

Przez 226 lat historii nowojorskiej giełdy rządzili nią mężczyźni. Historyczny koniec męskiej dominacji nastąpi w piątek, gdy Stacey Cunningham zostanie oficjalnie jej szefową.

Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych (NYSE – New York Stock Exchange) to największa giełda na świecie. Przez 226 lat swojej historii (licząc od pierwszego porozumienia z 1792 roku) zawsze była rządzona przez mężczyzn, chociaż w ostatnich latach kobiety zdobywały w strukturach giełdy coraz wyższe pozycje. Jedną z takich osób, pnących się po szczeblach kariery jest właśnie nowa prezeska NYSE, Stacey Cunningham. Zastąpi ona Thomasa Farleya, który przechodzi na stanowisko prezesa prywatnej firmy inwestycyjnej Far Point.

Od stażystki do prezeski

43-letnia Stacey Cunningham swoją karierę zawodową rozpoczynała, między innymi, od stażu na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w 1994 roku. Jej kariera praktycznie cały czas była związana z giełdą – początkowo poprzez jedną ze spółek Bank of America, w latach 1996-2005 doszła do stanowiska specjalisty. Następnie pracowała na giełdzie spółek technologicznych Nasdaq (lata 2007-2012), a potem trafiła do NYSE, gdzie w 2012 zaczęła od stanowiska wiceprezeski, by w 2015 zostać dyrektorką operacyjną giełdy.

25 maja 2018 roku Cunningham oficjalnie zostanie 67 prezesem i pierwszą prezeską w historii Nowojorskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Jej awans świetnie współgra z ostatnimi wypowiedziami szefowej Nasdaq Adeny Friedman, która w rozmowie z CNN na początku maja mówiła, że „potrzeba więcej liderek w biznesie”.

Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych jest największą, pod względem kapitalizacji (ponad 20 bilionów dolarów), giełdą na świecie.

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (46)
Koniec męskiej dominacji. Pierwsza taka sytuacja na giełdzie w Nowym Jorku od 226 lat
Zaloguj się
 • typowynazista

  Oceniono 9 razy 5

  Gazeto, zdecyduj się w końcu: czy ta kobieta zostanie 67 prezesem, czy pierwszą prezeską?

 • my_kroolik

  Oceniono 21 razy 5

  Ale rozumiem że pani ma też inne kompetencje poza tym, że jest kobietą?
  Mam znajomą z branży motoryzacyjnej. Jest strasznie niekompetentna, a w zasadzie po prostu głupia. Robi jednak niezłą karierę, bo koncern musi wypełnić kwoty płciowe, a w tej branży kobiet jest bardzo mało.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 5 razy 3

  Jeśli tylko wahania kursów będą zgodne z jej cyklem, giełda powinna być bardziej przewidywalna...

 • agnrodis

  Oceniono 7 razy 3

  Moze to nie przypadek, ze Franciszek oglosil 8 grzechow glownych sektora finansowego w tym samym czasie....????? Pewnie jestem naiwny.....

 • saves

  Oceniono 12 razy 2

  -Otwieramy notowania?
  -Domyśl się. ;)

 • dvla

  Oceniono 12 razy 2

  Mam nadzieje że dostała pozycję za zasługi nie za parytety

 • ja5569

  Oceniono 1 raz 1

  Margaret Thatcher zostala premierem Wielkiej Brytanii nie dlatego, ze jest kobieta, tylko dlatego, ze jest najlepsza osoba na to stanowisko.
  Ronald Reagan

  No ale moze ta pani tez jest najlepsza osoba; nie znam sie za bardzo na tym co jest grane na gieldzie nowojorskiej.

 • gtpress

  Oceniono 1 raz 1

  Piekna .......

 • agnrodis

  Oceniono 5 razy 1

  Czy to taka sama pani "z klasa" jak ta z "Wilka z Wall Street"??????????????????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX