Zwolennik wyjścia Włoch z eurolandu może zostać ministrem gospodarki. Jest też nowy problem z premierem

Lider włoskiej Ligi Północnej chce, by Paolo Savona został nowym ministrem. To ostry krytyk wspólnej waluty i zwolennik opuszczenia przez Włochy strefy euro. Sergio Mattarella tymczasem wstrzymuje się z nominacją dla nowego premiera.

We wtorek Matteo Salvini, lider Ligi Północnej, powiedział w wywiadzie telewizyjnym, że byłby bardzo zadowolony, gdyby nowym ministrem gospodarki został 81 letni ekonomista Paolo Savona.

To wieloletni nauczyciel akademicki, menedżer, a w przeszłości i urzędnik państwowy wysokiego szczebla. W pierwszej połowie lat 90. sprawował przez niecały rok urząd ministra przemysłu, handlu i rzemiosła w ponadpartyjnym rządzie Carla Azeglia Ciampiego. Pracował też w banku centralnym Włoch, kierował w latach 2005–2006 departamentem polityki wspólnotowej przy urzędzie premiera, był też między innymi członkiem rady dyrektorów w Telecom Italia.

Przy tym wszystkim od dawna jest ostrym krytykiem euro. Uważa, że wspólna waluta to prawdziwe nieszczęście dla Italii. Projekt unii walutowej odpowiada, jego zdaniem, głównie interesom Niemiec, dla Włoch pozbawionych możliwości prowadzenia samodzielnej polityki monetarnej niesie ona tylko negatywne skutki. Dlatego, jak mówi trzeba przygotować plan B, czyli wyjścia z eurolandu.

Czytaj więcej: Włoscy populiści mają kilka pomysłów. Jeden jak PiS. 

Problem z premierem. Niepewne studia na kilku uczelniach

Paradoksalnie wskazanie przez Salviniego kandydata na ministra gospodarki nie wywołało drastycznej reakcji rynkowej. W ciągu dnia nawet na rynku włoskich obligacji nastąpiło pewne uspokojenie.

Być może dlatego, że Sergio Mattarella, prezydent Włoch, opóźnia desygnowanie na premiera kandydata populistów. A jeżeli Giuseppe Conte nie zostanie premierem, Lidze Północnej i Ruchowi 5 Gwiazd nie będzie łatwo znaleźć kogoś innego na to stanowisko.

Prezydent ponoć waha się nad przedstawioną mu kandydaturą z powodu wątpliwości związanych z życiorysem Conte. Nie jest pewne, czy faktycznie zdobył on specjalizację z prawa na Uniwersytecie Nowojorskim. Amerykańska szkoła tego nie potwierdza.

Brytyjski Guardian zwraca uwagę, że są również inne wątpliwości w życiorysie przedstawionym przez kandydata. Czytamy w nim np., że rozwijał swoją wiedzę prawniczą między innymi na Sorbonie, w Cambrigde i w wiedeńskim Internationales Kulturinstitut.

Anonimowe źródło z Uniwersytetu Cambridge powiedziało agencji Reuters, że nie udało się znaleźć informacji o obecności Conte na tej uczelni. Problemem jest też wspomniany Internationales Kulturinstitut. Conte nie mógł tam studiować prawa – to szkoła językowa.

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”.

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (102)
Zwolennik wyjścia Włoch z eurolandu może zostać ministrem gospodarki. Jest też nowy problem z premierem
Zaloguj się
 • asperamanka

  Oceniono 17 razy 11

  Faktem pierwszym jest, że Włochy mają dziś niższe PKB niż w 1999 roku, w momencie przyjmowania euro. Licząc per capita, PKB jest niższe o 10%. Przed euro Włochy opierały swój model gospodarczy o permanentne dewaluacje lira, dzięki czemu utrzymywały konkurencyjność eksportową wobec Niemiec i Francji, a po 1999 roku nie dało się tego już robić.

  Z drugiej strony dzięki przyjęciu euro Włochy od 20 lat płacą za swój dług publiczny odsetki w wysokości 2% w stosunku rocznym, a nie 10%. To daje w sumie oszczędności dla budżetu kraju mocno przekraczające roczne PKB.

  W sumie zatem bilans ostatnich 20 lat funkcjonowania w strefie euro nie jest dla kraju jednoznaczny - w rozwoju gospodarczym stracono dwie dekady, do czego przyjęcie „twardej” waluty się przyczyniło, ale oszczędzono biliony na obsłudze zadłużenia, co jest zaskugą euro. Które zresztą w rym czasie wzrosło z poniżej 100% do ponad 130% PKB.

  Jakkolwiek by nie było, Bruksela ma problem większy, niż z Brexitem. UK sobie pójdzie z UE ze swoimi oczekiwaniami i pretensjami, i do widzenia ślepa Gienia. Włochy wychodzić z UE nie zanierzają, ale rozsadzą euroland swoimi żądaniami w kwestii zadłużenia i deficytu, stanem swojego sektora bankowego w którym niepracujące aktywa stanowią prawdopodobnie 50% bilansów, i swoimi pomysłami emisji równoległej do euro waluty w której państwo będzie skracać swoje zobowiązania - już Varoufakis w Grecji kilka lat temu postulował podobne rozwiazanie, ale Grecja to niecałe 2% PKB Unii, i można ją było postawić pod ścianą. Włochy to trzecia gospodarka UE i pod ścianą ich się postawić nie da.

  Będzie wesoło.

 • as.pik

  Oceniono 23 razy 9

  Że euro jest korzystne głównie dla Niemiec, to akurat prawda. Dla Włoch jest nie tyle niekorzystne, co niebezpieczne, bo ułatwia życie na kredyt, do czego oni i tak mają skłonności.

 • komentator.81

  Oceniono 14 razy 6

  Co racja to racja.

  Włochy tracą na euro jak większość południowych krajów strefy.

 • komercyjny02

  Oceniono 25 razy 5

  Parę lat temu podobnie pisano o Grecji: że wymiana euro na "nowe drachmy" to już tylko kwestia czasu (niedługiego). A ówczesna reakcja zwykłych Greków? Kilometrowe kolejki do bankomatów w celu wypłacenia gotówki. Bowiem każdemu średniomądremu z góry stało się wiadome jak się ułożą kursy wymiany drachmy i euro - nazajutrz po wprowadzeniu nowej waluty. No i arcypopulistyczna partia Syriza odpuściła: woli zacisnąć zęby i trwać przy pieniądzu bliższym ludowi.

  W kampanii wyborczej wygaduje się nieraz bardzo nierozsądne rzeczy. Lecz Włosi musieliby być samobójcami, aby wprowadzać do obiegu "nowego lira".

 • strange_email

  Oceniono 31 razy 3

  Włochy: piękny kraj zarządzany przez idiotów.
  Włochy poza UE: piękny kraj zarządzany przez kłamliwych idiotów, z inflacja 300% miesięcznie.

 • a.ba

  Oceniono 2 razy 2

  Wezmą 81-letniego dziadka na ministra a ten wprowadzi im walutę swego dzieciństwa z dewaluacja roczną po 10000%

 • kotmiki

  Oceniono 2 razy 2

  Włosi w UE czy poza nie są i zostaną państwem dwu mafijnym

 • grosz-ek

  Oceniono 12 razy 2

  "Oszczędnością i pracą narody się bogacą."

  Uroczo jest patrzeć, jak kombinują z drogą na skróty. A tu się Panie po prostu nie da!

 • agnrodis

  Oceniono 3 razy 1

  Z "pomoca" Putina ...... latwo mozna sobie wyobrazic, ze Wlochy wykonaja samobojczy manewr, tak jak USA "wybrala" Trumpa, a UK, Brexit!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX