Urzędy skarbowe chcą od banków jeszcze więcej danych o klientach. I będą mogły dostać nawet numer IP komputera

Zmiany w ordynacji podatkowej mogą przerazić niejednego. Skarbówka chce, by banki i SKOK-i podawały numery IP urządzeń oraz inne dane osobowe i dotyczące logowań na rachunki w bankach.

Projekt nowelizacji ustawy Ordynacja podatkowa przewiduje szerszy zakres informacji, jakie organom skarbowym będą musiały udostępniać banki i SKOK-i. W ramach obowiązków banków znajdzie się przekazywanie informacji o adresie IP urządzenia, z którego klient łączy się z bankowością elektroniczną.

Istotą projektowanych zmian jest blokada rachunku podatnika podejrzanego o przestępstwo skarbowe, a sama blokada ma nie tylko chronić środki na rachunku, ale także ustalać jego działania i miejsca pobytu. Takie działania skarbówki mają odbywać się na żądanie szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

Bank nie poinformuje klienta o blokadzie

Informację o blokadzie rachunku, bank lub SKOK będzie mógł przekazać podatnikowi podejrzanemu o przestępstwo skarbowe dopiero wtedy, gdy otrzyma od KAS informację o tym, że wszystkie blokady zostały nałożone i tylko na wniosek podatnika. Do tego momentu bank nie będzie mógł udzielić nawet informacji dlaczego nie można wykonać operacji bankowej.

Zmiany w ordynacji podatkowej de facto poszerzają katalog informacji, jakich banki muszą udzielać organom skarbowym. Cel zmian jest jasny – chodzi o lepsze zabezpieczanie środków, które mogą pochodzić z przestępstwa skarbowego.

Projekt ustawy opuścił właśnie biura legislacyjne Ministerstwa Finansów i został skierowany do konsultacji publicznych. Ewentualnego uchwalenia nie należy się więc spodziewać w najbliższych tygodniach.

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (52)
Urzędy skarbowe chcą od banków jeszcze więcej danych o klientach. Numer IP komputera klienta pożądany przez urzędników
Zaloguj się
 • excorporate

  Oceniono 28 razy 28

  Czyli kolejny powód, żeby nie trzymać żadnej większej kwoty w wolskich bankach.

 • supermarjan

  Oceniono 12 razy 10

  dooobra kooorva!
  jak tylko dziecko zrobi mature - mówimy sobie 'do widzenia' i czesc.
  a raczej 'żegnaj'

 • Waldemar Krajewski

  Oceniono 12 razy 10

  Wystarczy wsiąść w pierwszy lepszy samolot do choćby UK iść do jakiegoś londyńskiego banku i otworzyć sobie rachunek. A wtedy i krzywousty i zero mogą mnie cmoknac...

 • 4head

  Oceniono 10 razy 8

  I to jest kwintesencja pisowskiego państwa - żadnych praw, tylko obowiązki. Dziękuję.

 • izopropanol

  Oceniono 8 razy 8

  No przecież ci urzednicy też muszą z czegoś żyć ;) Mnie dopadli rok temu, dostałem wezwanie w celu wyjasnienia ;) No to pojechałem do skarbówki, wchodze, siedzi baba i sie patrzy. No to ja też sie patrze i czekam aż sie dowiem o co chodzi i stoje. Baba siedzi nadal i sie nic nie odzywa ale patrzy sie jakoś mocniej. No ja wyszedłem z pokoju, wziałem sobie krzesło z poczekalni , postawiłem i też siadłem. Po 5 minutach ciszy baba w koncu sie zapytała władczym tonem " no to co pan nam tu przyniósł". Jako że kompletnie nie wiedziałem po co mnie wzywają odruchowo odpowiedziałem " dwa kilo podwawelskiej, może być?" Baba uznała ze sobie robie zarty z urzednika panstwowego. Ja nadal nie wiedziałem po co mnie wzywa polska skarbówka skoro od 20 lat w PL nie mieszkam wiec poprosiłem o wyjasnienia w jakim celu jestem wzywany. Okazało sie że w 2011 roku osiagnałem jakieś niewiarygodne korzyści majątkowe ze sprzedaży na Allegro a nie odprowadziłem podatków. Chociaż w 2000 sie wymeldowałem ze wszystkiego w PL i podatki odprowadzałem w UK . Niewiarygodna korzyść majątkowa to była sprzedaż paru klamotów na łączną kwote 3120 PLN w przeciągu paru miesiecy.

 • jami100

  Oceniono 6 razy 6

  Nie mówcie pisiorom, że można się łączyć z różnych numerów IP, bo przytwierdzą użytkownika do jednego komputera.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX