Niepokojące nastroje w Rosji. Szef jednego z największych banków boi się wybuchu III wojny światowej

Napięcia dyplomatyczne i agresywna polityka USA wobec Rosji budzą większe obawy niż sankcje ekonomiczne - powiedział we wtorek Andriej Kostin, prezes państwowego VTB, jednego z największych rosyjskich banków.

Bardziej niż jakiekolwiek sankcje gospodarcze martwi mnie to, że po raz pierwszy od kryzysu kubańskiego ludzie, przynajmniej w Rosji, a prawdopodobnie także w USA, zaczęli odczuwać, że istnieje większe niebezpieczeństwo wybuchu III wojny światowej – powiedział szef państwowego banku VTB Andriej Kostin.

Jak dodał Kostin, ostatnie sondaże pokazały, że aż 55 proc. Rosjan obawia się, że III wojna światowa jest możliwa z powodu agresywnej polityki Stanów Zjednoczonych.

Sankcje to nie problem?

W opinii większości obserwatorów, relacje pomiędzy Rosją a Zachodem dawno nie były tak chłodne. Wśród źródeł napięć są poparcie Rosji dla autorytarnego reżimu w Syrii, atak chemiczny w Wielkiej Brytanii, o który podejrzewana jest Rosja, domniemane mieszanie się Moskwy w wybory w USA w 2016 r. czy oskarżenia o sponsorowanie przez Rosję cyberwojny.

Rosja ciągle objęta jest zachodnimi sankcjami gospodarczymi, nałożonymi za aneksję Krymu w 2014 r. i jej poparcie dla militarnej akcji prorosyjskich separatystów we wschodniej Ukrainie.

Na początku kwietnia USA zdecydowały o rozszerzeniu sankcji m.in. o oligarchów związanym z prezydentem Putinem. Na czarną listę wpisano także Andrieja Kostina. Nie może on prowadzić interesów z obywatelami USA, a także podróżować do tego kraju.

Szef VTB wyjaśnia, że restrykcje jak dotąd nie wpłynęły na jego codzienne życie, co więcej nazywa je „nieuczciwymi”. Kostin dodaje, że nie jest urzędnikiem państwowym, ale bankierem.

Zdaniem Andrieja Kostina sankcje osłabiły rosyjską gospodarkę, która przeszła recesję w 2015 i 2016 r., jednak zjednoczyły Rosjan przeciwko Stanom Zjednoczonym.

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (289)
Szef rosyjskiego banku boi się wybuchu III wojny światowej
Zaloguj się
 • Slovo Doman

  Oceniono 108 razy 72

  Dodałbym jeszcze zamordowanie kilkuset pasażerów rejsowego samoloty zestrzelonego przez żołnierzy rosyjskich - udowodnione ponad wszelką wątpliwość.

 • tinley

  Oceniono 77 razy 45

  W Rosji jest patologiczne rozpamietywanie wojny którą sami z Hitlerem wywołali. To społeczeństwo od lat przygotowane jest do wojny i od lat zaprogramowane na to ze wszyscy wokół nie marzą o niczym innym jako podboju tej krainy dobrobytu i wiecznej szcześliwości. Państwo ze wspaniałą infrastrukturą drogową, prężnym przemysłem, stabilna walutą, zasobne, gospodarne ... Nic tylko wleźć tam i spacyfikować tubylców.
  Oni naprawdę wierzą że USA będzie podbijać Syberię????

 • anna_pot

  Oceniono 45 razy 29

  Panie Putinie kochany, rosyjska strefa wpływów kurczy się przede wszystim dla tego, że obecnie Rosja nie ma prawie nic do zaoferowania ludziom, którzy w tych Państwach mieszkają. Bardziej niż USA powienieneś się bać Pan Chińczyków co wam cały wschód i środek imperium przekabacą, że nawet nie zauważysz.

 • zakrzyczny

  Oceniono 30 razy 22

  Ruska telewizja działa jak nasz publiczna i stąd te przekonania i nastroje :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX